Sonu D ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 7 harfli toplam 48 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PLASTİD

Bitki gözelerinde ve birgözeli hayvanlarda bulunan ve çok defa özel metabolizma çalışmasiyle görevlenen küçük tanecikler.

MASAVID

Aptal, sersem.

CİLBEND

Para çantası, cüzdan.

SİMİSİD

Cimicidae ailesine ait.

FRETTED

Perde demiri bulunan telli çalgı türü.

MİKSOİD

Mukus gibi, mukusa benzeyen.

DERMOİD

Dermoid kist. Deriye benzeyen, deriye ait olan, onu andıran. Doğuştan kıl içeren deri parçasının gözün kornea veya konjunktivasında yer alması, kist dermoid, Halk dilinde zagas.

ARGASİD

Argasidae ailesine veya Argas cinsine ait.

MARİNAD

Lezzet vermek ve yumuşatmak amacıyla et, balık, tavuk ve benzerleri yiyecekleri sirke, şarap, yağ ve çeşitli baharat karışımlarıyla terbiye etme işlemi, marinasyon, marine etme.

KOPEPOD

Eklem bacaklı hayvanlardan, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalının, kabuklular (Crustacea) sınıfından, serbest veya parazit yaşayan bir takım. Siklops (Cyclops) cinsi iyi bilinir.

GILABUD

Bir çeşit telli saz.

SPALTED

Ağaçtaki bir çeşit mantar sonucu oluşan oyuk biçimindeki çürüklerin kesildikten sonra siyah çizgili ve lekeli güzel figürler sağladığı kereste türü.

EPİKARD

Kalbin dış yüzünü örten iç yaprağı, epikardiyum. Epikardiyum.

İCTİHAD

bilimsel görüş, inanç.

MORACAD

Müracaat.

SARKOİD

Tüberküle benzeyen, peynirleşme nekrozunun biçimlenmediği ve epiteloid makrofajlardan oluşan tüberkülöz granülomu. Sarkoidozise ait veya sarkoidozise benzeyen. At sarkoidi.

SESTOİD

Sestodlara benzeyen.

BİNİYED

Ekmek olacak hamurların (bezelerin) konulduğu ağaçtan, gözlü bir araç.

HİDATİD

Echinococcus granulosus'un ara konaklarının çeşitli dokularında oluşturduğu büyük sıvı dolu kistler. Hidatit kist. Herhangi bir kist.

EKZOPOD

Kabukluların iki dallı bacaklarının dış dalı, ekzopodit.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük