Sonu D ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 7 harfli toplam 48 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GANOYİD

Eşkenar dörtgen biçiminde balık pulları olup kalınca bir ganoyin ile kaplı bir kemik safiha halindedir.

CİLBEND

Para çantası, cüzdan.

DERMOİD

Dermoid kist. Deriye benzeyen, deriye ait olan, onu andıran. Doğuştan kıl içeren deri parçasının gözün kornea veya konjunktivasında yer alması, kist dermoid, Halk dilinde zagas.

KİNETİD

Bazal iplikçikleri ve organelleriyle birlikte kamçı veya silyumun aksonemi, mastigont.

PLASTİD

Bitki gözelerinde ve birgözeli hayvanlarda bulunan ve çok defa özel metabolizma çalışmasiyle görevlenen küçük tanecikler.

KOPEPOD

Eklem bacaklı hayvanlardan, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalının, kabuklular (Crustacea) sınıfından, serbest veya parazit yaşayan bir takım. Siklops (Cyclops) cinsi iyi bilinir.

FRETTED

Perde demiri bulunan telli çalgı türü.

MARİNAD

Lezzet vermek ve yumuşatmak amacıyla et, balık, tavuk ve benzerleri yiyecekleri sirke, şarap, yağ ve çeşitli baharat karışımlarıyla terbiye etme işlemi, marinasyon, marine etme.

AMALYAD

Ameliyat.

TAAHHÜD

sözverme, yüklenim.

İCTİHAD

bilimsel görüş, inanç.

İKTİSAD

tutum.

LENFOİD

Lenfe benzer, lenfli.

SİMİSİD

Cimicidae ailesine ait.

MİKSOİD

Mukus gibi, mukusa benzeyen.

KOPERİD

Cooperia cinsinde bulunan parazitik nematodlar.

GRUPOİD

Her oku tersinir olan bir kategori.

MORACAD

Müracaat.

RİFAMİD

Rifamisin B'den elde edilmiş, duyarlı bakterilerde DNA kontrolü altında yapılan mRNA üretimini, RNA polimeraz enzimini baskılayarak engelleyen ve sonuçta bakterileri öldürücü etki oluşturan yarı sentetik rifamisin türevi bir antibiyotik.

PROTEİD

Proteit.