Sonu D ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 3 harfli toplam 51 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GOD

Tahtadan yapılmış bir çeşit tahıl ölçeği. Madenden yapılmış tahıl ölçeği. Tahıl ölçmek için kullanılan bir çeşit kab. Saçtan yapılmış, tahıl ölçme kabı (Erzincan Merkez). Hububat ölçüsü, kile. Kile. Gazyağı tenekesi büyüklüğünde ağaç hububat ölçeği. (Küllük Iğdır Kars). Genetik olarak değiştirilmiş gıdalar.

SÜD

Süt. Eski türkçe süt: süt.

MİD

Oyunda kale.

ZİD

Zift.

BED

Kötü, çirkin, tuhaf.

FAD

Flavin adenin dinükleotit.

ROD

Yunanca kırmızı anlamına gelen bir ön ek.

NAD

Nikotinamit adenin dinükleotit.

GÜD

Düzenli bir şekilde kızarmayan, yarı yanmış ekmek.

ÇAD

Mısır ekmeği.

KAD

Kâğıt.

FED

Köpekleri kovma ünlemi.

AHD

Söz. Nikâh - ahd etmek. sözleşmek, anlaşmak; önceden bir söz üzerine yemin etmek. nikahlamak.

GUD

Yanmış ekmek. Tandırın içine düşen, piştikten sonra alınan ekmek.

IGD

Serum immünoglobilinlerin %1'ini oluşturan, 6.8-7.9 S çökelme kat sayısına sahip 180000 molekül ağırlığında, %13 oranında karbohidrat içeren bir insan immünoglobülini. İmmünoglobulin D.

GID

Bir ısırmada dişle koparılan parça, lokma.

SOD

Süperoksit dismutaz.

AND

yemin. -içmek: yemin etmek. Yemin, ahit, söz verme.

KÜD

Doğal özellik, alışkanlık: Çok fena küdlüsün. Kısa ve kalın (parmak için). Mısır unundan yapılmış küçük bazlama. Kötürüm, sakat. Kesme özelliği, sivriliği kaybolmuş kesici araç. Tandıra pişirilmek için yapıştırılan hamurdan düşen parçalar. Eli ayağı tutmayan, inmeli kişi. Küt; kötürüm; bk. ayrıca kütürüm.

HOD

Hatır gönül dinlemeden konuşan, tok sözlü kişi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük