Sonu D ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 3 harfli toplam 51 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

RED

yadlama.

DAD

Tat, lezzet. Yok ol, öl anlamında ilenç. Büyük kardeş, ağabey. Bebek, bir aylıktan iki yaşına kadar olan çocuk. Tat.

DED

Dert.

IGD

Serum immünoglobilinlerin %1'ini oluşturan, 6.8-7.9 S çökelme kat sayısına sahip 180000 molekül ağırlığında, %13 oranında karbohidrat içeren bir insan immünoglobülini. İmmünoglobulin D.

MİD

Oyunda kale.

GID

Bir ısırmada dişle koparılan parça, lokma.

AND

yemin. -içmek: yemin etmek. Yemin, ahit, söz verme.

ARD

Buğdayı azar azar döken değirmen hunisi. Çok iyi. Art, arka. (karşılık: posteriyör),Bir hayvanın ya da bir bölgesinin bir eksene göre geri kısmı.

BAD

Rüzgâr.

BED

Kötü, çirkin, tuhaf.

ŞAD

Sevinçli, neşeli.

MOD

Tomurcuk.

GED

Tarlada biçilen otları bir yere toplamak için kullanılan iki uzun sırık. Çukur, oyuk. Yarımada şeklinde çıkıntı. Kertik, gedik. Eksik, kısa: İşini bitir ged bırakma. Hayvanların kulaklarını yararak yapılan işaret. Yüksek yer, tepe. Otobüslerin dış lastiklerinde meydana gelen yarıkları kapamak için, yarığın iç kısmına konan lastik parçası. (Kümbet Eskişehir).

TUD

Dut.

KOD

Harf. Şifre.

ÇİD

Kapıların alt kısımlarına tavukların geçmesi için açılan delik. (Akbaş Güdül Ankara). Ağzı geniş saman taşıma sepeti. (Hacılar Güdül Ankara).

ZOD

Onarma (balta, keser vb.).

AHD

Söz. Nikâh - ahd etmek. sözleşmek, anlaşmak; önceden bir söz üzerine yemin etmek. nikahlamak.

ÇAD

Mısır ekmeği.

KUD

Uç : Boncukları mendilin kuduna düşladım. Köpek kovalama ünlem. Köşe, uç (dört köşeli mendil sergi ve benzerleri türü eşyaların köşeleri için kullanılır).