Sonu D ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 3 harfli toplam 51 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÜD

Düzenli bir şekilde kızarmayan, yarı yanmış ekmek.

KÜD

Doğal özellik, alışkanlık: Çok fena küdlüsün. Kısa ve kalın (parmak için). Mısır unundan yapılmış küçük bazlama. Kötürüm, sakat. Kesme özelliği, sivriliği kaybolmuş kesici araç. Tandıra pişirilmek için yapıştırılan hamurdan düşen parçalar. Eli ayağı tutmayan, inmeli kişi. Küt; kötürüm; bk. ayrıca kütürüm.

GUD

Yanmış ekmek. Tandırın içine düşen, piştikten sonra alınan ekmek.

GID

Bir ısırmada dişle koparılan parça, lokma.

DAD

Tat, lezzet. Yok ol, öl anlamında ilenç. Büyük kardeş, ağabey. Bebek, bir aylıktan iki yaşına kadar olan çocuk. Tat.

ARD

Buğdayı azar azar döken değirmen hunisi. Çok iyi. Art, arka. (karşılık: posteriyör),Bir hayvanın ya da bir bölgesinin bir eksene göre geri kısmı.

NAD

Nikotinamit adenin dinükleotit.

YAD

Yabancı.

VAD

Vaat.

GOD

Tahtadan yapılmış bir çeşit tahıl ölçeği. Madenden yapılmış tahıl ölçeği. Tahıl ölçmek için kullanılan bir çeşit kab. Saçtan yapılmış, tahıl ölçme kabı (Erzincan Merkez). Hububat ölçüsü, kile. Kile. Gazyağı tenekesi büyüklüğünde ağaç hububat ölçeği. (Küllük Iğdır Kars). Genetik olarak değiştirilmiş gıdalar.

RED

yadlama.

KUD

Uç : Boncukları mendilin kuduna düşladım. Köpek kovalama ünlem. Köşe, uç (dört köşeli mendil sergi ve benzerleri türü eşyaların köşeleri için kullanılır).

HAD

Sınır, uç. İnsanın yetki ve değeri. Derece. Terim.

SAD

Saat, karşılığı saad.

FAD

Flavin adenin dinükleotit.

AHD

Söz. Nikâh - ahd etmek. sözleşmek, anlaşmak; önceden bir söz üzerine yemin etmek. nikahlamak.

CUD

(Argo) Gölge oyunu'nda Yahudi tasvirine verilen ad. bk. Yahudi. Tiplerden Yahudi'ye verilen addır. Karagözcüler de bu "tasvir" i bu adla anarlar.

SOD

Süperoksit dismutaz.

IGD

Serum immünoglobilinlerin %1'ini oluşturan, 6.8-7.9 S çökelme kat sayısına sahip 180000 molekül ağırlığında, %13 oranında karbohidrat içeren bir insan immünoglobülini. İmmünoglobulin D.

ICD

İzositrat dehidrojenaz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük