D ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 9 harfli toplam 1230 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DÜZENLEME

Düzenlemek işi, tertip, organizasyon. Düzene koyma, kodifikasyon, regülasyon. Belirli sesler, çalgılar veya topluluklar için yazılmış bir eserin, başka sesler, çalgılar veya topluluklar tarafından söylenip çalınabilmesi için o eserde yapılmış olan değişiklik, aranjman. Belirli bir düzene göre bir araya getirilmiş olan nesne, aranjman. Yayımlanan mevzuatın derlenip toplanması ve mevzuatta yapılmış olan değişikliklerin ilgili ana mevzuata işlenmesi, kodifikasyon.

DEŞELEYİŞ

Deşeleme işi.

DÖNELEMEK

Dolaşmak, dolaşıp durmak.

DORUKDİBİ

Ağrı ilinde, Tutak belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

DELİBALTA

Acımasız, gaddar, zalim kişi. Jandarma. Uzun, sulu ve çok tatlı, pekmezi yapılan bir çeşit armut.

DONDURMAZ

İçine katıldığı sıvının belli bir dereceye kadar donmasını önleyen kimyasal bir madde, antifriz.

DEMİRDERE

Bursa ilinde, Mustafakemalpaşa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. İzmir şehri, Ovakent bucağına bağlı bir yer.

DIŞKILAMA

Dışkılamak işi.

DALLIAĞAÇ

Mardin şehri, Akarsu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

DAVULTEPE

İçel şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DURGURMAK

Durdurmak. Kaldırmak, ayakta tutmak. Vücuda getirmek, ortaya çıkarmak, göstermek.

DİPLOMASİ

Uluslararası ilişkileri düzenleyen antlaşmalar bütünü. Bu işte çalışan kimsenin görevi, mesleği. Bu görevlilerin oluşturduğu topluluk. Güç bir görüşme sırasında gösterilen ustalık ve beceriklilik. Yabancı bir ülkede ve uluslararası toplantılarda ülkesini temsil etme işi ve sanatı.

DİŞEYLETİ

Kadın.

DOMALTMAK

Domalmasını sağlamak.

DALLUNMAK

Uğraşıp durmak, yorulmak, bitkin hale gelmek.

DAMZIRMAK

Tattırmak, yedirmek. Damlatmak, damla damla akıtmak. Hayvan yavrularını emzirmek. Damlatmak.

DOMBURCUK

Tomurcuk.

DİJİTONİN

Digitalis purpurea bitkisinden elde edilen bir steroit glikozit. Retinadan rodopsinin çıkarılması, mitokondri dış zarlarının daha sıvı hâle getirilmesi, steroit tanımlanması ve kademeli çökeltilmesi için kullanılan, suda çözünen yüzey aktif bir madde.

DİLSİZLİK

Dilsiz olma durumu.

DÜZGÜNLÜK

Düzgün olma durumu.