D ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 6 harfli toplam 1411 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DEYYAS

Deyyus.

DİREZİ

Halı, kilim, bez gibi dokumalarda tezgâha uzunluğuna gerilen çözgü iplikleri. Halı ipliği. Tezgâhtaki iplerin tümü. (Senirköyü Sincanlı Afyonkarahisar; Ağıl Eğridir, Yalvaç, Gönen Isparta; Bor Niğde; Köselerli Tarsus İçel). Dokumacılıkta tezgâha gerilen ip.

DÜNDAR

T. Eski ordu düzeninde artçı birlik. Sivas şehri, Akıncılar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ilinde, Hafik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DİNGİN

Sakin, durgun. Gücü tükenmiş, yorgun, mecalsiz. Hareket etmeyen, kımıldamayan.

DÜÜNCÜ

Düğün işi ile uğraşan.

DANAAŞ

Danaları kovalama ünlemi.

DİKREN

Çatal.

DIRMIK

Bir tarım aracı, tırmık. Tırmık.

DERMEM

Halk dilinde Dermatofitozis.

DİNÇSÜ

Güçlü, sağlıklı asker.

DÖVERE

Deri kireçleme aracı. (Yalvaç Isparta).

DÖNGÜN

Dargın. Bir tarafa dost görünüp de onlardan aldığı havadisleri karşı tarafa götüren, satılmış kimse: Veli döngün, onun yanında gizli söz söylemen. Tadı değişmiş, ekşimiş (yemek): Yemeğin tadında döngünlük var. Hastalığı iyiliğe dönmüş durumda olan: Çok şükür hasta döngün durumda. Sözünde durmayan, dönek.

DİĞREK

Dik: Diğrek dur. Sert, katı. Meyve ve sebzelerin sert, diri hali. İhtiyar olduğu halde dinç ve kuvvetli olan kişi. Ütülü, düzgün, gergin: Pantolonu diğrek değil.

DİKOTA

Sert, komut verir gibi konuşan kişi.

DAĞACA

Bir çeşit ekin hastalığı.

DAŞKIN

Taşkın.

DEMECE

Atasözü. Her hangi bir durumu anlatmak üzere söylenen ve çoğu geçmiş bir olaya dayanan söz, Ye kürküm ye gibi. Atasözleri gibi söylenen, ama atasözleri gibi kesin bir yargı ve yasa niteliği taşımayan; çok kez, kısacık bir fıkra değerinde olan söz: "Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış." "Yukarı tükürsem bıyığım, aşağı tükürsem sakalım." "Güldükçe güller açılır, ağladıkça inciler saçılır." "Deveye "Boynun neden eğri?" diye sormuşlar. -Nerem doğru ki; demiş." "Aşıç ayur tübüm altun kamıç ayur men kayda men" (Tencere der: "dibim altın". Kepçe der: "Ben nerdeyim.) (DİVANİ) LOGAT-'iT -TÜRK).

DEBMİK

Tekme, çifte.

DREZİN

Demir yollarında yol kontrol ve bakımı için kullanılan küçük araba.

DIRAGA

Karaçalı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük