D ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 6 harfli toplam 1411 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DÜZİKO

Düz rakı.

DOLMUŞ

Boş yeri kalmamış, meşbu. Yolcu taşımaya yarayan kayık, motor, otomobil, minibüs vb. küçük taşıt.

DİVANA

Deli. Aklını yitirmiş.

DIRAAT

Korucu, kır bekçisi.

DARBIZ

Rutubet, nem. Nemli toprak. Hasattan sonra tarlayı sürerek, nemlendirerek tava getirme, tavlanmış toprak. Yeni dikilen sebzelerin dibinin çapalanması.

DUPLET

Helyum benzeri elektron yapısında 1s2 elektron çifti. İki elektronun iki atom tarafından polar olmayan bir bağda paylaşılması.

DOMİNO

Üzerleri noktalarla işaretli dikdörtgen biçiminde yirmi sekiz taşla masa üzerinde oynanan bir oyun. Maskeli balolarda giyilen kukuletalı uzun giysi.

DEPMÜK

Tekme, çifte.

DİMAĞI

Nezle, grip, bronşit.

DIRBIZ

Yaş odun.

DEGAJE

Serbest, geniş. Açık.

DÜNGER

Gölcük.

DİPLİK

Hayvanın yularının başlık kısmına bağlanan uzunca ip. Dibi eskiyen kapların dibine geçirilen parça. Bir makine ve eşyanın bir yere tutturulacak alt kısmı. Ağaç testilerin, küleklerin dibine geçirilen ağaçtan, çam kabuğundan yapılmış altlık. Masada tencere, sahan, servis tabağının, altına konulan çavdar sapından, tahtadan ve madenden yapılmış altlık, nihale. Öküz ve at arabalarının arka kapağı. Sargan balığı tutmak için kullanılan birbirine ekli üç parça çubuğun ilk kalınca parçası. Oyuncuların gerisinde, son derece büyültülmüş fotoğraflardan ya da resimlerden oluşan bezem. Araba sandığının arka kapağı. (Ortayazı Senirkent Isparta).

DELLOY

Bir bar çeşidi. Bir çeşit bar türküsü makamı, ve bar oyunu.

DOĞLAK

Küçük çocuklara giydirilen pazen entari.

DOKUZA

Birincikânun ayı.

DÜLGÜZ

Kıvrık anlamında kullanılır: Elbisenin yakası dülgüz.

DÜDEYH

Kamıştan yapılan düdük.

DURUİZ

Özü temiz kimse.

DEZİNE

Kartal kanadı ve at tırnağından yapılan mızrap. Düzine.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük