D ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 6 harfli toplam 1411 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DALBAR

Çamaşır ipi.

DOMAĞI

Nezle, grip, bronşit.

DİŞEVİ

Dövende çakmak taşlarının takılacağı oyuklar.

DİLSUZ

Gönül yakan, yürek yakan.

DALYON

Denizin boyu aşmayan sığ yeri.

DİĞDİR

Kilim dokumaya yarayan tarak biçiminde bir aygıt. Zayıf, cılız kişi.

DİPLİK

Hayvanın yularının başlık kısmına bağlanan uzunca ip. Dibi eskiyen kapların dibine geçirilen parça. Bir makine ve eşyanın bir yere tutturulacak alt kısmı. Ağaç testilerin, küleklerin dibine geçirilen ağaçtan, çam kabuğundan yapılmış altlık. Masada tencere, sahan, servis tabağının, altına konulan çavdar sapından, tahtadan ve madenden yapılmış altlık, nihale. Öküz ve at arabalarının arka kapağı. Sargan balığı tutmak için kullanılan birbirine ekli üç parça çubuğun ilk kalınca parçası. Oyuncuların gerisinde, son derece büyültülmüş fotoğraflardan ya da resimlerden oluşan bezem. Araba sandığının arka kapağı. (Ortayazı Senirkent Isparta).

DÜHENK

(Mimarlık) Hamam külhanlarında oluşan dumanı, cehennemlikten geçtikten sonra, bacaya vermek için duvar içlerine yapılan yollar. a. bk. cehennemlik, külhan.

DEFEKT

Eksiklik, kusur, kısmi sakatlık. Eksiklik. Kusur. Biçim bozukluğu.

DÜRÜLÜ

Dürülmüş, kıvrılmış.

DANCAK

Başa bağlanan yemeni.

DAŞĞIN

Taşmış (su).

DİVLİK

Kavun ve karpuzun olmamışı, kelek.

DİZKOR

Güreşecek deveye takılan ufak çanlardan yapılmış süs.

DILDIR

Hoppa, şımarık. Yüzsüz.

DİKKÖY

Bingöl ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas şehri, Gölova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DALKAN

Isırgan otu.

DAĞBAĞ

Antalya şehri, Finike belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DOLGUN

Dolarak biçimi yuvarlaklaşmış. Çok, bol, fazla, yüksek (ücret, para vb.). Şişkin. Balıketinde. Öfke, kızgınlık, kırgınlık vb. duygularla dolu.

DEZMİN

Kas hücrelerinin sarkoplâzmasında ve Z çizgisinde bulunan ara filâmentlerin bir komponenti; molekül ağırlığı 53000 Dalton olan bir polipeptit zincirinden oluşmuş bir protein.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük