D ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 5 harfli toplam 1169 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DÖVÜM

Sabır, tahammül, kuvvet, kudret. Yayıkta bir seferde dövülecek yoğurt miktarı. Bir özdeğin hızlı parçacıklarla ya ışınımlarla dövülmesi; öğecikler dövme ile uyarılır ya da çekirdekleri dönüşerek, öğecik tür değiştirir. Dövme işlemi ile biçimlendirilmiş metal parça.

DEPÜK

Tekme, çifte. Kuru: Burası depükmüş, sergen serilebilir. Kuru, kuru yer.

DOHUZ

Dokuz. Dokuz (köy).

DUYAR

Duygulu. Beden üzerinde uyarıldığında hızlı ve güçlü tepkilere yol açan.

DİGEÇ

Deyince.

DOĞRU

Bir ucundan öbür ucuna kadar yönü değişmeyen, eğri ve çarpık karşıtı. Hiçbir yöne sapmadan, dosdoğru, doğruca. Yakın, yakınlarında. Yanlışsız, eksiksiz bir biçimde. Gerçek, hakikat. Yasa, yöntem ve ahlaka bağlı, dürüst, namuslu. Akla, mantığa, gerçeğe veya kurala uygun. Gerçek, yalan olmayan. Karşı yönünce. İki nokta arasındaki en kısa çizgi.

DAKNE

Şehlâ gözlü.

DADEL

Dişbudak ağacı.

DOMRA

Kalınlaşmış, tabaka haline gelmiş kir.

DUŞUL

Sarsak kişi.

DUDEN

Su kaynağı. Bataklık. Yeryüzü sularının kaybolduğu yarıklar, suyu çeken delikler. Su çevrisi.

DELİL

İnsanı aradığı gerçeğe ulaştırabilecek iz, emare. Kanıt. (deli:li) Kılavuz, rehber.

DURUL

Tortu. "Berrak, saf duruma gel" anlamında kullanılan bir isim".

DÖŞEK

Yatak. Dövülmek üzere harman yerine serilen ekin sapları. Gemi gövdesinde, su basıncı, çarpma, karaya oturma vb. durumlarda darbeleri karşılayabilecek, yük ve makinelerin ağırlığına dayanabilecek dirençteki yapı gereci.

DEPİG

Tekme, karşılığı depik, tepik.

DİDAR

Yüz, çehre.

DONÜŞ

Dövüş.

DÜRZİ

Suriye'nin Havran bölgesinde, Lübnan'ın bazı bölgelerinde ve buralara yakın bölgelerde yaşayan ve kendilerine özgü mezhepleri olan bir topluluk.

DUMAH

Nezle, grip, bronşit.

DAPUL

Davul.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük