D ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 5 harfli toplam 1169 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DİGME

Düğme.

DÜNAN

Geçen gün. Bir gün evvel, dün. Dün, evvelki gün. Dün, dünkü gün.

DÜLÜK

Dere ve çay kenarlarında suların meydana getirdiği derin yarıklar. Gaziantep ilinde, ŞehitKâmil ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

DÖYÜŞ

Kavga.

DAMAK

Ağız boşluğunun tavanı.

DARZE

Tarz, şekil: İş bu darzeye döküldü.

DOYIM

Doyum.

DAŞAN

Kullanılmış, eskimiş giyecek eşya.

DÖNEÇ

Dalgalı akımlı elektrik motor veya dinamolarında hareketli bölüm, rotor.

DÜŞEŞ

Zarla oynanan oyunlarda, atılan zarlardan ikisinin de altı benekli olan yanlarının üste gelmesi. Umulmayan iyi bir rastlama.

DASAK

Dağlık arazi.

DURAG

Durak.

DALAV

Tahterevalli. Atlıkarınca.

DANIŞ

Önemli bir konuda birkaç kişinin bir arada konuşması, müşavere.

DAHAR

Havuz, tabakhanelerde derilerin ıslatıldığı havuz. Keçi.

DULUG

Çene kemikleri.

DRİVE

Elektro gitardan alınan ses sinyalinin yükselteçte oluşan kirlenim seviyesi için belirleyici olan ve kirlenim ile doğru orantılı bir etken.

DÜĞME

Giyecek, yorgan vb.nin bazı yerlerine ilikleyici veya süs olarak dikilen kemik, metal, sedef gibi sert maddelerden yapılmış küçük tutturma aracı. Çevrilmek veya üzerine basılmak yoluyla bir elektrik akımını açan, kapayan, herhangi bir makineyi işleten veya durduran parça. Üst deri altındaki kıkırdak ve yağdan oluşmuş düğme biçimindeki çıkıntı.

DORĞI

Doğru.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük