D ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 4 harfli toplam 275 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DUMA

Rus parlamentosunun alt kanadı.

DUKA

Dük unvanının eskiden kullanılan biçimi. Bir tür Venedik altın akçesi.

DAİL

Dahil.

DİER

Diğer.

DUYU

İnsanların ve hayvanların, dış dünyanın uyaranlarını görme, işitme, koklama, dokunma ve tatma organlarıyla algılama yeteneği, duyum.

DAGA

Kunduz.

DÖNÜ

Koşu yolunda, her bir dönüşe verilen ad. Genellikle 400 m. olur. Birinci gelecek güreşçiyi seçmek için, karşılaşmalarda, aynı kilodaki güreşçiler arasında, yenilenlerin elenmesini sağlamak üzere yapılan güreş dizisi. Bir üst duruma geçecek kılıçoyuncularının belli olması için , her basamakta yinelenen küme içi yarışmalarına katılan yarışmacıların yer aldıkları, eşit değerdeki kümelerden oluşan birlik. Temel parçacıkların ya da çekirdeğin açısal devinim büyüklüğünü belirtmekte kullanılan ve yüklerin parçacık ekseni çevresinde dönmesine ilişkin bir nitelik. Birçok keseklerden meydana gelen bir koşuğun her keseğine denir. Yarışlıkta yapılan yarışlarda, her bir dönüşe verilen ad. Yarışma ve karşılaşmaların sayı, zaman ya da mesafelere göre tekrarlanan birimleri. Tövbe.

DANİ

Pişmiş buğday. Değin, kadar, dek: Bu dâni uşam var, gene ele möhtaç mı olum.

DARİ

Darı, bir buğday türü. Dek, değin, kadar: Şimdiye dâri niye gelmedin.

DOVA

Dua. Toy kuşu.

DILK

Utanmaz, yüzsüz.

DÖLİ

Deve yavrusu.

DÜRR

Koyun çağırma ünlemi.

DEFN

Defin işi - defnetmek: defn etmek.

DÜDÜ

Kuzu. Kazmanın sap takılan deliği. Çam kozalağı. Sivrilik, kabarıklık. Kılıbık. Kuş gagası. Nacağın demir kısmının arkasını oluşturan düzlük. (Güllüce Gümüşhacıköy Amasya). Düdük.

DADP

Adenozin difosfat.

DANE

Kuş yemi.

DIĞA

Rus delikanlısı.

DİLÜ

Dilek, arzu.

DİKİ

Biraz, bir parça, azıcık. Çalımlı(kimse). Tane: Üç diki şeker ver. Et parçası. Kemikli ya da kemiksiz pişmiş et, kavurma. Etli ufak kemik parçası. Pamuk ipliği. İplik.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük