D ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 3 harfli toplam 96 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DAY

Gibi anlamında kullanılır. Dul kadın evlenirken yanında götürdüğü ilk kocasından olma çocuk. At, eşek yavrusu. Çıplak, sivri. Tay.

DIĞ

Saçsız, kel.

DİP

Oyuk veya çukur bir şeyin en alt bölümü. Kapalı bir yerin kapıya göre en uzak bölümü. Dikili duran bir şeyin yerle birleştiği nokta ve çevresi veya bir şeyin yanı başı. Taban. Arka, kıç.

DÖR

Köyün dışında koyun sağılan düzlük yer. Eski evlerde büyük odanın oturulan kısmı. Konuk odası.

DEV

Korkunç, çok iri ve olağanüstü güçlü masal yaratığı. Çok büyük, çok önemli. Olağanüstü irilikte olan.

DEH

Binek veya koşum hayvanlarını yürütmek için söylenen bir söz, dah.

DÜP

İriyarı, başıboş kimse. Merkez, orta, dip.

DÜĞ

Sulu kar. İğ.

DNA

Deoksiribonükleik asit.

DUL

Eşi ölmüş veya eşinden boşanmış kadın veya erkek.

DUH

Acıma ünlemi.

DÜM

Alışık, eli işe yatkın. Aşık oyununda aşığın çizgi üzerinde kalması. Çocuk dilinde su. Bütün, tamam.

DUY

Elektrik ampulünün takıldığı bakır veya pirinçten yivli yer.

DUZ

Tuz. Eski türkçe tuz: tuz. Düz yer, düzlük. Düz, düzlük; yaylada evlerin kurulduğu alan.

DİZ

Kaval, baldır ve uyluk kemiğinin birleştiği yer. Oturulduğunda uyluğun üst yanı.

DIŞ

Herhangi bir cisim veya alanın sınırları içinde bulunmayan yer, hariç, iç karşıtı. Görülen, içte bulunmayan yüzey. Bazı top oyunlarında karşı takım oyuncularının vuruşuyla topun kalenin bulunduğu taraftan dışarı çıkması, aut. Yabancı ülkelerle ilgili. Bireyin ötesinde bir varlığı olan. Açık havada geçen sahneleri içine alan çekim. Bir kimsenin görünüşü, durum ve davranışları. Somut kavramlarda iki veya ikiden çok şeyde merkeze daha uzak olan. Bir konunun kapsamına girmeyen şey.

DDU

Malın, dışalımın yapılacağı ülkede, sözleşmede belirlenen yerde gümrük vergisi ödenmemiş olarak alıcıya ulaştırılmasını öngören D grubu teslim biçimi ve buna dayalı fiyatı.

DUN

Alçak, aşağı, aşağılık.

DUŞ

Temizlik veya tedavi amacıyla suyu yüksekten üzerine doğru püskürtme yoluyla yıkanma. Bu biçimde yıkanmaya yarayan alet.

DİF

Dip.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük