D ile başlayan 15 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 15 harfli toplam 115 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DOLAŞTIRABİLMEK

Dolaştırmak elinde olmak.

DERMATOFİBROZİS

Orta yaşlı Alman kurt köpeklerinde ve melezlerinde görülen, bacaklardan başlayarak tüm vücuda yayılan, deri ve deri altında çok sayıda, 3-4 santimetre çapında, yangısız, sert, olgun fibröz bağ dokudan oluşan düğümcüklerle belirgin, erkek hayvanlarda böbrek adenokarsinomları, dişilerdeyse döl yatağında ve döl yolunda leyomiyomları başta olmak üzere, kanser olgularına bağlı olarak biçimlenen bir çeşit paraaneoplastik sendrom, Alman Kurt köpeklerinin dermatofibrozisi, nodüler dermatofibrozis.

DÜĞÜMLEYEBİLMEK

Düğümleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DOLANDIRABİLMEK

Dolandırmayı becermek.

DÖNERBOYUNLULAR

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, kaplumbağalar (Testudinata) takımından, tatlı sularda yaşayan, boyunları dinlenme hâlinde iken içeri çekilmeyip sırt kabuğunun altına doğru kıvrılan, çamurcul kaplumbağagiller (Pelomedusidae) ve yılan boyunlu kaplumbağagiller (Chelidae) familyaları bulunan bir alt takım. (Pleurodira), familyalarını içine alır.

DESPOTLAŞABİLME

Despotlaşabilmek işi.

DİMETİLGLİOKSİM

Nikel(II) için özgül bir çöktürücü.

DESTEKLEYEBİLME

Destekleyebilmek işi.

DOĞULULAŞTIRMAK

Doğulu duruma getirmek.

DELİRTİLEBİLMEK

Delirtilme olasılığı bulunmak.

DAVLUMBAZLANMAK

Kabarmak, tümsekli, çıkıntılı olmak: Suyun üstü davlumbazlandı.

DAKRİYOSİSTİTİS

Gözyaşı kanallarının ve kesesinin yangısı.

DAMARGENİŞLETEN

Damarların kas tabakasını gevşeterek çapını büyüten (sinir, madde).

DÜZENLENEBİLMEK

Düzenlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DERİNLEŞEBİLMEK

Derinleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DOĞANBEYPAYAMLI

İzmir kenti, Seferihisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

DEĞİŞTİREBİLMEK

Değiştirmeye imkânı veya olasılığı bulunmak.

DEKALSİFİKASYON

Hayvana yedirilen yemde yeteri kadar kalsiyum bulunmaması veya vücuttaki bazı hormonların etkinliklerinin dengesizliği durumlarında, vücuttaki kalsiyum gereksinimini karşılamak için kemiklerde depolanmış bulunan kalsiyumun çekilmesiyle oluşan hastalık hâli. Kemik ve dişlerden kalsiyumun uzaklaştırılması işlemi.

DEĞERLENEBİLMEK

Değerlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DEĞİRMENCİUŞAĞI

Adana ili, Feke ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Adana kenti, Saimbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük

 

Warning: fopen(/home/ileilgil/public_html/kelimeler/cache/d/d_4_15.io): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 37

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 38

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 39