D ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 13 harfli toplam 248 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DAVZANKURTAĞI

Karafatma denilen böcek.

DURAĞANLAŞMAK

Durağan duruma gelmek.

DESCEMENTZARI

Gözde korneanın endotel tabakası altında yer alan arka sınır laminasının zarı.

DAYANIKSIZLIK

Dayanıksız olma durumu, metanetsizlik. Varolan bir hastalık durumu nedeniyle, ilacın belirli etkilerine normalden daha fazla duyarlılık olması.

DORSOFLEKSİYO

Gebe döl yatağının üstten geriye doğru dirseklenmesi.

DİPLOSTOMİYAZ

Göz kelebeği hastalığı.

DAVRANIŞÇILIK

Psikolojinin inceleme konusunun davranış olduğuna inanan, bilincin psikolojinin araştırma alanına girdiğini inkâr eden görüş. İnsan davranışlarını dışsal uyarılar çerçevesinde inceleyen ve sistematik olarak ilk kez 1913 yılında Watson tarafından ortaya atılan psikoloji yaklaşımı. Ruhbilimin inceleme konusunun davranış olduğuna inanan, bilincin ruhbilimin araştırma alanına girdiğini yadsıyan görüş. Ruhsal olayları ergenlerin tepkimelerine indirgeyen, bilincin temel öğesinin uyarı ve tepkime arasındaki ilişki olduğunu, bilinç ile davranışın özdeşliğini savlıyan düşünce akımı. Toplumsal olayları bireylerin dışlaşan davranışlarına bakarak açıklamak isteyen toplumbilim okulu.

DİMETİLBENZEN

Ksilol.

DENİZLALELERİ

Vücutları bir sapla deniz dibine bağlı veya serbest olabilen, beş veya daha fazla kollu, toplu durumda yaşayan derisi dikenlilerden bir sınıf.

DEKLORİDASYON

Kloru giderme, sudan kloru çıkarma işlemi. Vücuttaki klorür miktarının azaltılması, deklorinasyon.

DEVİMSELCİLİK

Beliren ve gelişen şeylerin kendiliklerinden etkin olduklarını, gelişmelerini sağlayan gücün dışarıdan gelmeyip kendileriyle özdeş bulunduğunu ileri süren öğreti, gürecilik, dinamizm, mekanikçilik karşıtı.

DOLMADEĞİRMEN

Manisa ili, Akhisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DURULAŞTIRMAK

Durulaşma işini yaptırmak.

DEMİRSAPTIRAN

Batı rüzgârı.

DALLANDIRILMA

Dallandırılmak işi.

DEĞİRMENOCAĞI

Osmaniye ili, Tecirli bucağına bağlı bir yer.

DEĞİŞİMSİZLİK

Belirli dönüşüm işlemleri altında değişmeden korunan bir büyüklüğün ya da bir sayı dizgesinin dunumu.

DEMİRLETİLMEK

Demirlemesi sağlanmak.

DEĞİŞTİRİLMEK

Değiştirme işi yapılmak.

DENETLETTİRME

Denetlettirmek işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük