D ile başlayan 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 12 harfli toplam 448 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DÜŞÜRTTÜRMEK

Düşürtme işini yaptırmak.

DEĞİRMENBAŞI

Balıkesir ili, Korucu nahiyesine bağlı bir yer. Düzce şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Hatay ilinde, Karaçay bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Karaman ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DURDURUVERME

Durduruvermek işi.

DELİBALTALIK

Delibalta olma durumu.

DOLDURBOŞALT

Oyunun son dakikalarında galip olan takım tarafından oyalama amacıyla topu uzun paslarla rakip kale önüne gönderme. Nöbet sonrası namluda merminin kalıp kalmadığını denetlemek için verilen komut.

DİKİLEBİLMEK

Dikilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZELEBİLMEK

Düzelme imânı veya olasılığı bulunmak.

DÜŞÜNÜVERMEK

Çabucak düşünmek.

DİPLOHAPLONT

Mayoz sonucunda, gametleri oluşturan haploit gametofitleri meydana getiren bir organizma. Fertilizasyonla, mayozun meydana geldiği diploit bir sporofit oluşur. Böylece diploit ve haploit generasyonlar birbirini izler.

DİREZİÇUBUĞU

Direzinin ucuna takılan ince uzun demir. (Beyköy Şarkikaraağaç Isparta).

DEĞİŞTİRİLME

Değiştirilmek işi.

DELİBOZUKLUK

Delibozuk olma durumu.

DEĞİRMENALTI

Bitlis şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Konya şehri, Hüyük ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DİFERANSİYEL

Dönemeçlerde otomobilin iki arka tekerleğinin ayrı hızla dönmesini sağlayan bir dişli aygıt. Özellikle fonksiyonların değişmeleriyle ilgili matematik dalı.

DEFNEYAPRAĞI

Kemikli balıklar takımının, hanigiller familyasından lüferin küçük boylularına verilen özel bir ad (Pomatomus saltatrix).

DÜŞLEMSELLİK

Düşlemsel özellik taşıma, düşlemsel olma durumu.

DEHŞETLENMEK

Dehşete kapılmak.

DEFTERDARLIK

Defterdar olma durumu. Defterdarın makamı. Defterdarın çalıştığı yapı. Defterdarın görevi.

DEMİRLETİLME

Demirletilmek işi.

DİYABETOLOJİ

Diyabet bilimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük