D ile başlayan 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "d" olan, 10 harfli toplam 1055 adet kelime bulunmaktadır. d harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu d harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DONDURMACI

Dondurma yapan veya satan kimse. Dondurma satılan yer.

DEVELANGIR

Ebegümeci.

DIBILDIBIL

Elinden iş gelmeyen, ufak bir iş karşısında eli ayağı dolaşan kişi.

DIRINDILIK

Kötü et, makbul olmayan et.

DAVUTBEYLİ

Bolu şehri, Gerede ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DRAMATURJİ

Oyun yazma ve yönetme bilgisi.

DİDİKLAMAK

Didik didik tırmalamak.

DAYANTILIK

Sabır: Allah dayantılık versin.

DEHİDRATAZ

Organik bileşiklerden su ayrılmasını katalize eden liyaz sınıfından bir enzim.

DOKUMAHANE

Dokuma tezgâhlarının bulunduğu ve çalıştığı yer.

DÜMERLEMEK

Dürmek, sarmak, avuçta sıkmak.

DAMGALAMAK

Bir şeyin üzerine damga ile işaret yapmak, damga vurmak. Bir kimseye, gerçeğe dayanmadan herhangi bir özellik veya nitelik yüklemek. Birine yüz kızartıcı bir suç yüklemek.

DENİZÜZÜMÜ

Yüksekliği 1-2 metre olan, dik dallı, dalları yeşil renkli, yaprakları pulsu ve kın biçiminde dalları sarmış, çalı görünüşünde, meyvesi bezelye büyüklüğünde, kırmızı ve nadiren sarı renkli, çok yıllık bir bitki (Ephedromajor).

DESMEKTOMİ

Ligamentten bir parçanın kesilip çıkarılması.

DEMİRCİLER

Tiyatronun demir işlerini yapan işçiler. Antalya şehrinde, Gebiz nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Antalya şehrinde, Manavgat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Artvin şehrinde, Borçka ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın ilinde, Nazilli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir ili, Gökçedağ nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir kenti, Korucu nahiyesine bağlı bir yer. Bolu kenti, Mengen belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bolu ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Çorum kenti, Bayat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Denizli kenti, Kale belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Tortum ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir şehrinde, Mihalgazi ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Gümüşhane ili, Çayra nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Karabük kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kilis kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kocaeli ili, Mollafeneri nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Malatya ilinde, Kürecik bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Muğla ilinde, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon şehri, Yomra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Zonguldak şehrinde, Alaplı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DOKUNULMAZ

İlişilmez, el sürülmez, taarruzdan korunmuş. Hiçbir biçimde eleştirilemez.

DESTELETME

Desteletmek işi.

DENEŞTİRME

Bağıntı.

DURUMCULUK

Davranışı geçmiş yaşantıların ya da kişiliğin değil, sık sık karşılaşılan durumların belirlediğini savunan görüş.

DABANLAMAK

Bağ çubuklarının uçlarını sivrilterek toprağa gömmek. Acemice, şaşkın şaşkın iş yapmak. Bir eşya ya da hayvan satılırken ilk söylenen fiyatta direnmek. Yürümek. Geniş adımla yürümek. Bastığı yeri bilmeden uluorta yürümek. Ayakla çiğnemek. Kuvvetli olarak itmek, sıkıştırmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük