DIRIK ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "dırık" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. dırık ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu dırık ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde dırık olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DIRIK

Sebat, ayak direme. Zayıf, kuru, mecalsiz kişi. İshal: Ahmet dırığa tutuldu. Helâ. Yer, toprak: Ahmet öldü aybını dırık örttü. Sincap. Kök, temel, esas.

DIRIKLAMAK

İshal olmak.

DIRIKLAŞMAK

Kadınlar karşı karşıya kötü söz söylemek, sövüşmek.

DIRIKMAK

Sığınıp yerleşmek, yurt tutmak: Fukara bizim yanımıza girdi, dırıktı. Koşmak, kaçmak, seyirtmek.

  -   -   -  

Anlamında DIRIK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DIRIK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KILDIRIK

Yuvarlak : Kıldırık masa.

TAPINDIRIK

1.Sığırın kaçmaması için boynuyla bacakları arasına bağlanan, bir ucu yerde sürünen sırık : Yabana hayvan kaçar, birkaç gün tapındırık yapalım. 2.Atın başını yukarı kaldırmaması için başından ön ayaklarına bağlanan kayış. 1.İlkel kuyularda, kovanın bağlandığı, aşağı yukarı hareket edebilen ağaç kol. 2.Tulumba.

BASINDIRIK

Enkaz veya eşya altında kalma: Dün yıkılan binada Hasanı basındırıktan ben kurtardım.

KARABALDIR

Baldırıkara.

DAPINCAK

Kuyu tulumbası. 2 bk. dapındırık. Bir tarafına kova, bir tarafına taş bağlı ve ortadan destekli kuyudan su çekmeye yarayan ağaçtan kaldıraç.

AHDIRIK

Denge durumu bozuk, eğik: Yüklü eşekleri ahdırıklı ahdırıklı ine getirdim.

AKMA

Akmak işi. Reçine, çam sakızı, akındırık.

BADIRIK

Konuşmasını bilmez, kaba: Osmanın kızı da badırığın biridir. Başına buyruk: Bu çocuk çok badırık olacak. Çok ekşi. Geniş yapraklı bir çeşit ot. İncir ağacının dibinden çıkan sürgünler. Kıyılmış et, bulgur, soğan, domates, maydanoz, biber, hıyar, haşlanmış lahana ve asma yaprağı ile yapılan, çiğ ve soğuk olarak yenen bir çeşit yiyecek, çerez.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük