DÜZ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "düz" olan, toplam 233 adet kelime bulunmaktadır. düz ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu düz ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde düz olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

DÜZELTİLEBİLMEK, DÜZENLENEBİLMEK, DÜZENLETEBİLMEK, DÜZENLEYEBİLMEK

14 harfli kelimeler

DÜZENLEMECİLİK, DÜZENLEYİCİLİK, DÜZELTİLEBİLME, DÜZENLENEBİLME, DÜZENLETEBİLME, DÜZENLETTİRMEK, DÜZENLEYEBİLME

13 harfli kelimeler

DÜZELTEBİLMEK, DÜZELTMECİLİK, DÜZENLEŞTİRME, DÜZENLETTİRME, DÜZGÜNGİNELİK, DÜZKANATLILAR, DÜZMEBAZİLİKA, DÜZMEDİPTEROS

12 harfli kelimeler

DÜZELTİCİLİK, DÜZAKÇAŞEHİR, DÜZANLATIŞLI, DÜZDEĞİŞMECE, DÜZELEBİLMEK, DÜZELTEBİLME, DÜZELTTİRMEK, DÜZGENLEYİCİ, DÜZGÜNLENMEK, DÜZLEMSELLİK, DÜZLEŞTİRMEK

11 harfli kelimeler

DÜZELTİLMEK, DÜZENLEMECİ, DÜZENLENMEK, DÜZENLEYİCİ, DÜZENSİZLİK, DÜZEYSİZLİK, DÜZTABANLIK, DÜZÇİFTLİĞİ, DÜZDİŞLİLER, DÜZELEBİLME, DÜZELTTİRME, DÜZENBAZLIK, DÜZENLETMEK, DÜZENNEMEYH, DÜZENTARAĞI, DÜZENTİLEME, DÜZGÜNCÜLÜK, DÜZGÜSÜZLÜK, DÜZKANTARMA, DÜZKARAAĞAÇ, DÜZLEMYUVAR, DÜZLEŞTİRME, DÜZMEKLASİK

10 harfli kelimeler

DÜZENCİLİK, DÜZENLEMEK, DÜZENLEŞİK, DÜZENLİLİK, DÜZANLATIŞ, DÜZCELİLİK, DÜZEBİLMEK, DÜZELİŞMEK, DÜZELTİLME, DÜZELTMECİ, DÜZENLENME, DÜZENLEŞİM, DÜZENLETME, DÜZENLEYEN, DÜZENLEYİM, DÜZENLEYİŞ, DÜZENNEMEK, DÜZENTASAR, DÜZEYÖLÇER, DÜZEYSİZCE, DÜZGENALLI, DÜZGENLEME, DÜZGÜLÜLÜK, DÜZLERÇAMI, DÜZMECELİK, DÜZMECİLİK

9 harfli kelimeler

DÜZEÇLEME, DÜZELTİCİ, DÜZELTMEK, DÜZELTMEN, DÜZENLEME, DÜZGÜNLÜK, DÜZLEMSEL, DÜZLENMEK, DÜZLEŞMEK, DÜZLETMEK, DÜZCEALAN, DÜZDÜRMEK, DÜZEBİLME, DÜZENKOLU, DÜZERLEME, DÜZGELEME, DÜZGÜLEME, DÜZGÜNNÜG, DÜZGÜNSÜZ, DÜZĞÜNLÜK, DÜZKISKAÇ, DÜZSAYLAN, DÜZTOPRAK

8 harfli kelimeler

DÜZELMEK, DÜZELTİM, DÜZELTME, DÜZENBAZ, DÜZENSİZ, DÜZEYSİZ, DÜZGÜNCÜ, DÜZGÜNLÜ, DÜZGÜSEL, DÜZGÜSÜZ, DÜZLEMEK, DÜZLENME, DÜZLEŞME, DÜZLETME, DÜZTABAN, DÜZÜLMEK, DÜZARDIÇ, DÜZARMAN, DÜZBAHÇE, DÜZBASDI, DÜZBASKI, DÜZBASTI, DÜZBAYIR, DÜZBUNAT, DÜZÇUKUR, DÜZDABAN, DÜZDİKLİ, DÜZDÖNER, DÜZDÜRME, DÜZELDEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DÜZAYAK, DÜZELME, DÜZELTİ, DÜZEMEK, DÜZENCE, DÜZENCİ, DÜZENEK, DÜZENLİ, DÜZEYLİ, DÜZGÜLÜ, DÜZLEME, DÜZMECE, DÜZMECİ, DÜZÜLME, DÜZYAZI, DÜZAĞAÇ, DÜZAĞIL, DÜZALAN, DÜZCELİ, DÜZEMEÇ, DÜZENGE, DÜZENME, DÜZENNİ, DÜZENTİ, DÜZEREK, DÜZEREN, DÜZERGE, DÜZLÜCE, DÜZMEŞE, DÜZRIZA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DÜZEME, DÜZGÜN, DÜZİÇİ, DÜZİKO, DÜZİNE, DÜZKÖY, DÜZLEM, DÜZLÜK, DÜZMEK, DÜZARA, DÜZBAĞ, DÜZBEL, DÜZBER, DÜZÇAM, DÜZDAĞ, DÜZDİŞ, DÜZEGİ, DÜZENİ, DÜZGEÇ, DÜZGEN, DÜZGÜÇ, DÜZİLİ, DÜZLEK, DÜZLEN, DÜZLER, DÜZOBA, DÜZOVA, DÜZOYA, DÜZTAŞ, DÜZÜCÜ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DÜZCE, DÜZEÇ, DÜZEM, DÜZEN, DÜZEY, DÜZGÜ, DÜZME, DÜZEL, DÜZGE, DÜZÜM

4 harfli kelimeler

DÜZE

3 harfli kelimeler

DÜZ

Bazı kelimelerin anlamları

DÜZ

Yatay durumda olan, eğik ve dik olmayan. Düz rakı. Engebesiz olan yer, düzlük, ova. Kıvırcık ya da dalgalı olmayan (saç). Yüzeyinde girinti çıkıntı olmayan, müstevi. Kıvrımlı olmayan, doğru, stabil. Yalın, sade, süssüz. Kısa ökçeli, ökçesiz (ayakkabı). Yayvan, altı derin olmayan. Çizgisiz, desensiz ve tek renkli.

DÜZENLETTİRME

Düzenlettirmek işi.

DÜZELTEBİLMEK

Düzeltme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZENLETTİRMEK

Düzenletme işini yaptırmak.

DÜZENLEMECİLİK

Düzenlemecinin yaptığı iş.

DÜZENLENEBİLME

Düzenlenebilmek işi.

DÜZENLEYEBİLME

Düzenleyebilmek işi.

DÜZELTİLEBİLME

Düzeltilebilmek işi.

DÜZENLEYİCİLİK

Düzenleyicinin yaptığı iş.

DÜZENLETEBİLMEK

Düzenletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZELTİLEBİLMEK

Düzeltilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZENLENEBİLMEK

Düzenlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZENLETEBİLME

Düzenletebilmek işi.

DÜZENLEŞTİRME

(karşılık: ko-ordinasyon),Ahenkli bir sonuç elde etmek için uygun bir işbirliği halinde çalışma; kas hareketlerindeki düzenleştirme gibi.

DÜZENLEYEBİLMEK

Düzenleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZELTMECİLİK

Eldeki imkânlarla, ihtilale başvurmadan toplum düzeninin daha iyi duruma getirilebileceğini, sosyal adaletin sağlanabileceğini ileri süren siyasi sistem, ıslahatçılık, reformculuk.

  -   -   -  

Anlamında DÜZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DÜZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHENKSİZ

Uyumsuz, düzensiz. Eğlencesiz.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AHENKLİ

Uyumlu, düzenli. Eğlenceli.

AKÇAKOCA

Düzce iline bağlı ilçelerden biri.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

AÇIKÇASI

Açık söylemek gerekirse, Türkçesi. Düpedüz.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AKI

Herhangi bir kuvvet alanında, belli bir düzlemin belli bir bölümünden geçtiği varsayılan güç çizgileri, seyelan.

AİDAT

Dernek, kuruluş, kulüp üyelerinin belli sürelerde, belli miktarlarda ödedikleri para, ödenti. Bir hizmet karşılığı sürekli ve düzenli ödenen para. Kesenek.

AKBABAGİLLER

Gündüz yırtıcıları alt takımının, kanatları geniş ve büyük olan, iyi uçan büyük kuşları içine alan bir familyası.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

AHENKSİZLİK

Uyumsuzluk, düzensizlik.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AKIŞKANLAŞTIRMA

Akışkanlaştırmak işi. Akışkanların niteliğini düzeltmek üzere yoğunlaşmış bir akım içinde parçacıkların yüzmesini sağlayan yöntem.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

AKINTIÖLÇER

Bir akarsuyun veya kanalın akıntı hızını ve düzeyini ölçmeye yarayan alet.

AĞITLAMA

Ölmüşleri anmak için düzenlenen törende okunan övgü.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.