CU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "cu" olan, toplam 354 adet kelime bulunmaktadır. cu ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu cu ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde cu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

CUMHURBAŞKANLIĞI, CUMHURİYETPERVER

15 harfli kelimeler

CUMHURİYETÇİLİK, CUSHİNGSENDROMU

13 harfli kelimeler

CUMHURBAŞKANI

12 harfli kelimeler

CUMBULDATMAK, CUMHURİYETÇİ, CUTEREBRİDAE

11 harfli kelimeler

CUMBALATMAK, CUMBULDAMAK, CUMBULDATMA, CUMBURDAMAK, CUGULLANMAK, CUĞURDATMAK, CUĞUZLANMAK, CUHURDATMAK, CUKURDATMAK, CULAFLANMAK, CUMATABAKLI, CUMBILDAMAK, CUNBULDAMAK

10 harfli kelimeler

CUMBALAMAK, CUMBALATMA, CUMBULDAMA, CUMBURDAMA, CUMHURİYET, CUNTACILIK, CURCUNASIZ, CUCUKLAMAK, CUĞULLAMAK, CUĞURLAMAK, CUHARLAMAK, CUKURDAMAK, CULİCOİDES, CULUMLAMAK, CUMAAKŞAMI, CUMAKAYALI, CUMAPAZARI, CUMBURTDAK, CUMURLAMAK, CUNUKLAMAK, CURCUNABAZ, CURLABALIK, CURUKBAKAL, CURUKLAMAK, CURUZLAMAK, CUYUKLAMAK

9 harfli kelimeler

CUMARTESİ, CUMBALAMA, CUMBURLOP, CURCUNALI, CUŞUHURUŞ, CUCULAMAK, CULFABAŞI, CULİCİDAE, CULİCİNAE, CUMAALANI, CUMBARLUH, CUMBULDAK, CUMBULDUM, CUMBURLUP, CUMİYTESİ, CUMKURMAK, CUMLUZRAK, CUMORTESİ, CUNCUKMAK, CURCUNMAK, CURELEMEK, CURKUTMAK, CUSLANMAK, CUTEREBRA, CUVALLAĞI, CUVARDANE, CUVAZDARI

8 harfli kelimeler

CUMAYERİ, CUMBADAK, CUMBALAK, CUMBASIZ, CUMBURTU, CUMHURCA, CUPPADAK, CUDAMSIZ, CUĞUTMAK, CUĞUZLUK, CUHHADAN, CUKCURUK, CUKLAMAK, CULANMAK, CULFALIK, CULİCİNİ, CULİSETA, CULLAMAK, CULUMBUZ, CULUNGUR, CUMABALA, CUMACESİ, CUMADERE, CUMAYANI, CUMBULAK, CUMCULAK, CUMCULUH, CUMCULUK, CUMHURLU, CUMİCESİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

CUMBALI, CUNTACI, CURCUNA, CURNATA, CUCULUH, CUDAYMA, CUIMSIZ, CUKULAK, CULAÇAN, CULAMAH, CULAMAK, CULARĞA, CULBANT, CULUBUK, CULUKLU, CULUYLU, CUMAÇAY, CUMAEVİ, CUMAKÖY, CUMALAR, CUMALIH, CUMALIK, CUMBURT, CUMCULA, CUNDOMA, CURADAN, CURAFYA, CURASIZ, CURCUNU, CURUMAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

CUMHUR, CURACI, CUBARA, CUBBAL, CUDİYE, CUGARA, CUGGUL, CUHNİS, CUKCUK, CUKLAP, CUKLUK, CULBAN, CULBAT, CULBUR, CULCUL, CULDUP, CULDUR, CULDUZ, CULHUR, CULLAP, CULLUH, CULLUK, CULVAN, CUMALI, CUMALİ, CUMANA, CUMAYİ, CUMBAK, CUMBAR, CUMBUL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

CUDAM, CUKKA, CUMBA, CUNDA, CUNTA, CUŞİŞ, CUARA, CUBUL, CUBUR, CUBUŞ, CUBUT, CUCUG, CUCUK, CUCUL, CUCUM, CUÇİK, CUDAR, CUFUT, CUGAL, CUGUL, CUGUN, CUĞAP, CUĞLA, CUĞUL, CUĞUN, CUĞUR, CUĞUŞ, CUĞUZ, CUHAR, CUHER, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

CUMA, CURA, CUBİ, CUCİ, CUCU, CUDA, CUDİ, CUFA, CUGA, CUGU, CUĞU, CUHA, CUKU, CULA, CULH, CULK, CULP, CULU, CUMB, CUMP, CUNA, CURE, CURK, CURN, CURU, CUŞA, CUUK, CUUL, CUVA

3 harfli kelimeler

CUK, CUP, CUD, CUG, CUĞ, CUH, CUL, CUM, CUR, CUS, CUŞ, CUZ

2 harfli kelimeler

CU

Bazı kelimelerin anlamları

CU

Bir çeşit çocuk oyunu. Bakır elementinin simgesi.

CUMHURİYETPERVER

Cumhuriyetçi.

CUMBULDAMAK

Bir kabın içinde çalkalanıp ses çıkarmak.

CUMHURİYETÇİ

Cumhuriyet yanlısı olan, cumhuriyetperver.

CUTEREBRİDAE

Diptera takımında bulunan, larvaları insan ve çeşitli hayvanlarda parazitlenen ve Cuterebra cinsi medikal öneme sahip sinek ailesi.

CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı olma durumu. Cumhurbaşkanı ve diğer görevlilerin bulunduğu bina. Cumhurbaşkanının makamı.

CUĞUZLANMAK

Oyunda mızıkçılık etmek.

CUMHURBAŞKANI

Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde devlet başkanı, reisicumhur, cumhur reisi.

CUMBALATMAK

Cumbalama işini yaptırmak.

CUSHİNGSENDROMU

Böbrek üstü bezi kabuğundan aşırı miktarda kortizol salgılanmasıyla ortaya çıkan idrar çokluğu, susuzluk hissi idrarda fazla glikoz bulunması, kan glikoz düzeyinde artma, karın sarkması, kıl dökülmesi, hâlsizlik, kas atrofisi, zayıflık, karın sarkması, enfeksiyonlara duyarlılık artışı ve kıl dökülmesiyle belirgin bir grup klinik hastalık belirtisi. Adenohipofiz tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri veya hiperplazisi, aşırı dozlarda glikokortikosteroitlerin kullanımı ve ektopik ACTH üreten tümörlerden kaynaklanır. Köpeklerde, daha az oranda olarak yaşlı atlarda ve nadiren de diğer hayvan türlerinde görülür.

CUĞURDATMAK

İstekle yutkunmak.

CUGULLANMAK

Hastalıktan bitkin hale gelmek.

CUMHURİYETÇİLİK

Cumhuriyetçi olma durumu, cumhuriyetperverlik.

CUMBURDAMAK

"Cumburtu" sesi çıkarmak.

CUMBULDATMA

Cumbuldatmak işi.

CUMBULDATMAK

Bir sıvıyı kabın içinde çalkalamak.

  -   -   -  

Anlamında CU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde CU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AEROBİK

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tempolu müzik eşliğinde yapılmış olan bir jimnastik türü.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

AGU

Süt çocuklarının neşelendikleri zaman çıkardıkları ses.

AFYON

Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılmış olan çiziklerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

AFACAN

Zeki ve yaramaz (çocuk).

AGUCUK

Süt çocuğunu sevmek için söylenen bir söz.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ADESE

Mercek. Kovucuk.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ABAJURCULUK

Abajurcunun yaptığı iş.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük