CO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "co" olan, toplam 304 adet kelime bulunmaktadır. co ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu co ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde co olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

COŞKULANDIRABİLME

15 harfli kelimeler

CORYNEBACTERİUM, COŞKULANABİLMEK

14 harfli kelimeler

COŞKULANABİLME, COŞKULANDIRMAK

13 harfli kelimeler

CODMANMAHMUZU, COĞRAFYACILIK, CONKABIRLAMAK, CORONAVİRİDAE, COŞKULANDIRMA, COŞTURABİLMEK

12 harfli kelimeler

COŞKUNLAŞMAK, CODMANÜÇGENİ, CONGULDAŞMAK, CONSTRUCTİON, CONTRACAECUM, CORKULDATMAK, COŞTURABİLME, COTYLOPHORON

11 harfli kelimeler

COŞKULANMAK, COŞKUNLAŞMA, COŞKUSUZLUK, COŞTURULMAK, COCHLİOMYİA, COĞULDAŞMAK, COMPENSATED, CONGULDAMAK, CONİFERALES, CONKULDAMAK, COPURDATMAK, CORİDÖNGÜSÜ, CORTİORGANI, CORULDAŞMAK

10 harfli kelimeler

COĞRAFYACI, CONTALAMAK, COŞKULANMA, COŞTURULMA, COBLANDERE, COELOPTERA, COĞUNSAMAK, COMPRESSED, COMPRESSOR, CONALAĞARI, CONKLAŞMAK, CONOPODİNA, CONORHİNUS, COPLANDERE, CORALAŞMAK, CORAZLAMAK, CORDYLOBİA, CORUKLAMAK, CORULDAMAK, CORUMLAMAK, COŞABİLMEK, COŞKULULUK, COŞUMCULUK, COŞUVERMEK, COZULAŞMAK, COZURDAMAK

9 harfli kelimeler

CONTALAMA, COPLANMAK, COPLATMAK, COŞKUNLUK, COŞTURMAK, COBALAMAK, COELOMATA, COĞLAŞMAK, COMZUNMAK, CONÇGAĞAÇ, CORKLAMAK, CORLAŞMAK, CORROSİON, CORTLAMAK, CORTLATMA, COŞABİLME, COŞANDERE, COŞARTMAK, COŞAYLARI, COŞKUNLAR, COŞUVERME, COTTURMAK, COZULAMAK

8 harfli kelimeler

COĞRAFYA, COPLAMAK, COPLANMA, COPLATMA, COŞKUNCA, COŞKUSUZ, COŞTURMA, COBBADAK, COBURLAR, COCCİDAE, COCCİDİA, COENURUS, COFCOFLU, COĞILDAK, COĞNAŞAK, COĞULDAK, COĞURÇGA, COHCOHLU, COHLAMAK, CONBALAK, CONCOLOS, CONCOLOZ, CONCULAZ, CONCULUS, CONGABIR, CONGALAZ, CONGAMAS, CONKALAZ, CONKESME, CONOİDEA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

COĞRAFİ, COPLAMA, COŞKULU, COŞUNTU, COBLAMA, CODOLOZ, COFCOFU, COĞABİR, COĞMERT, CONGALA, CONTOUR, CORAMAK, CORANAK, CORTMAK, COŞUMCU, COULOMB, COVABIR, COYTMAK, COZALAK, COZİRİK

6 harfli kelimeler

COŞKUN, COŞMAK, COBLAK, COBLAM, COBLAN, COBLUM, COBRAN, COBRUM, COBULA, COÇLUK, CODALI, CODURA, COFCOF, COGNIK, COĞART, COĞLAK, COĞMAK, COHCOH, COMPİL, COMPUR, CONBAZ, CONBUL, CONCÜK, CONDUL, CONEVİ, CONGAR, CONGAZ, COPBAR, COPBON, COPLAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

CONTA, CORUM, COŞKU, COŞMA, COBOL, COBUK, COBUL, COBUT, COCAH, COCAK, COCCU, CODAL, CODAM, CODAR, CODAY, CODDU, CODUL, CODUR, COĞAZ, COĞET, COĞUZ, COHAR, COMUŞ, CONAK, CONBA, CONDU, CONGA, CONGU, COPLU, COPUL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

COBA, COCA, COCO, CODU, COFU, COGA, COĞA, COĞE, COMT, COMU, CONP, CORA, CORG, CORK, CORT

3 harfli kelimeler

COP, COA, COB, COC, COÇ, COD, COF, COG, COĞ, COH, CON, COR, COS, COŞ, COT, COV, COZ

2 harfli kelimeler

CO

Bazı kelimelerin anlamları

CO

Kobalt elementinin simgesi.

CORYNEBACTERİUM

Sporsuz, hareketsiz, bir uçları şişkin, düzgün veya hafif eğri, Gram pozitif çomak biçimli bir bakteri cinsi.

CODMANÜÇGENİ

Yeni oluşan kemik dokusunda periostun meydana getirdiği yükselti nedeniyle radiografilerde görülen üçgen şeklindeki alan. Osteosarkomlara, birincil veya metastatik tümörlere, enfeksiyona veya yerel subperiostal irritasyonlara özgü bir bulgudur, Codman mahmuzu.

COŞTURABİLMEK

Coşturma imkânı veya olasılığı bulunmak.

COŞKULANDIRMA

Coşkulandırmak işi.

COŞKULANABİLMEK

Coşkulanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

CORONAVİRİDAE

Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan, 80-160 nm çapında, tek iplikli RNA (pozitif iplikli) içeren, kılıflı, kılıfın üzeri çıkıntılarla kaplı bir virüs familyası. Koronavirüsler.

CODMANMAHMUZU

Codman üçgeni.

CONSTRUCTİON

Sap ve gövde birleştirme yöntemlerinden her biri.

COŞKULANDIRABİLME

Coşkulandırabilmek işi.

COŞKULANABİLME

Coşkulanabilmek işi.

CONKABIRLAMAK

Cevizlerin kabuğunu soymak.

COĞRAFYACILIK

Coğrafyacının yaptığı iş.

CONGULDAŞMAK

Birkaç kişi bir araya gelerek gülüp konuşmak.

COŞKULANDIRMAK

Coşkulu duruma getirmek.

COŞKUNLAŞMAK

Coşkun bir duruma gelmek.

  -   -   -  

Anlamında CO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde CO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

APPASSİONATO

Coşkun bir biçimde.

ATEŞLİ

Ateşi olan. Heyecanlı, coşkulu. Cinsel istekleri güçlü olan.

AKREP

Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek, kuyruklu (Scorpio). Zodyak üzerinde Terazi ile Yay arasında yer alan takımyıldızın adı. Saatin iki ibresinden küçüğü.

BAROK

MS 1600-1750 yılları arasındaki klasik sanatı izleyen resim ve mimarlık üslubu. Batı edebiyatlarında dengeden çok harekete, düşünceden çok duyuma, biçimlerin serbestçe yaratılmasından duyulan coşkuya önem veren, abartmalı, etkileyici, çelişkiden çekinmeyen edebiyat akımı.

ATEŞLEMEK

Tutuşturmak, yakmak. Top, tüfek vb. patlayıcı maddeleri patlatmak. Kışkırtmak, kızıştırmak. Coşturmak.

ANZAROT

Sıcak ülkelerde yetişen bodur bir ağaç (Sarcocolla). Alkollü içecek. Bu ağacın yara tedavisinde kullanılan reçinesi.

AMİGO

Çoğunlukla spor yarışmalarında seyircileri coşturan kimse.

BİYOJEOGRAFİ

Bitki ve hayvanların yeryüzü üzerindeki dağılımını ve bunun sebeplerini inceleyen bilim, biyoloji coğrafyası.

BOZDOĞAN

Bir doğan türü (Falco aesalon). Aydın iline bağlı ilçelerden biri. Yeniçeriler tarafından kullanılan ve atların eyerlerinde asılı duran altı toplu gürz.

ATEŞ

Yanıcı cisimlerin tutuşmasıyla beliren ısı ve ışık, od, nâr. Isıtmak, pişirmek için kullanılan yer veya araç. Tutuşmuş olan cisim. Genellikle hastalık etkisiyle artan vücut sıcaklığı, kızdırma. Öfke, hırs, hınç. Tehlike, felaket. Coşkunluk. Büyük üzüntü, acı. Patlayıcı silahların atılması.

BILDIRCIN

Tavukgillerden, boz renkli, benekli, yurdumuzda en çok sonbaharda eti için avlanan, etinden ve yumurtasından yararlanılan göçebe kuş (Coturnix).

ATEŞLENDİRMEK

Coşturmak, kışkırtmak, şiddetlendirmek.

ATEŞİN

Ateşli, coşkun. Ateş renginde olan.

ATEŞLENMEK

Ateşleme işine konu olmak. Vücut ısısı artmak. Coşmak, kızışmak, şiddetlenmek.

AZGIN

Azmış olan, azılı. Çok yaramaz (çocuk). Çabuk iltihaplanan, yarası hemen kapanmayan (ten). Coşmuş, taşmış. Cinsel istekleri aşırı olan. Gözü hiçbir şeyden yılmayan.

ARMUT

Gülgillerden, çiçekleri beyaz, Türkiye'nin her yerinde yetişen bir ağaç (Pirus communis). Çok bön, çok aptal. Bu ağacın tatlı ve sulu, yumuşak, ufak çekirdekli meyvesi.

ALPAKA

Çift parmaklılar takımının devegiller sınıfından, Güney Amerika'da yaşayan, uzun tüylü, memeli bir hayvan (Lama glama pacos). Bu yünden dokunan kumaş. Alman gümüşü. Bu hayvanın yumuşak, hafif, dayanıklı ve parlak olan yünü.

BALDIRAN

Maydanozgillerden, nemli yerlerde yetişen zehirli bitkilerin ortak adı, ağı otu, baldırgan (Conium maculatum). Bu bitkiden çıkarılan zehir, baldırgan.

AGİTATO

Canlı ve coşkulu bir biçimde (çalınmak).

ATLAS

Yüzü parlak, sık dokunmuş bir ipekli kumaş türü, saten. Bir konuyu açıklamak için hazırlanmış resim veya levhalardan oluşmuş kitap. Dünyanın, bir ülkenin, bir bölgenin fiziksel ve siyasal coğrafyası ile ekonomi, tarih vb. konularda toplu bilgi vermek için bir araya getirilmiş coğrafya haritaları derlemesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük