C ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "c" olan, 5 harfli toplam 806 adet kelime bulunmaktadır. c harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu c harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde c harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CİNSİ

Cinsel.

CULFA

Dokumacı. Yünden kumaş dokumakta kullanılan aygıt. Dokuma tezgahı.

CİMİL

Cılız çocuk. Ördeğe benzer güzel, renkli sukuşu. Sarı ve killi toprak.

CÜNÜP

Dinin buyurduğu biçimde henüz yıkanmadığı için temiz sayılmayan (kimse), cenabet.

CİĞNİ

Omuz.

COPLU

Ucu topuzlu kalın değnek.

CARIS

Arsız, terbiyesiz. Yaramaz. Rezil (Çiçekdağı).

CELEK

Olmamış armut haşlaması. Hayvanlara yedirilen tahıl sapları, mısır koçanı.

CAĞNA

Yengeç.

CIZGA

Ağustos böceği. Keçiyolu. Domuz yavrusu. Küçük, çizgi gibi.

CANGI

Danışma, karşılıklı sorma.

CURİE

Etkinliğin eski ölçüm birimi (Ci). Yeni birim: bekrel (Bq). 1 Ci = 3,7.10(üzeri -10) Bq. Radyoaktif madde miktarını belirleyen eski birim. Bir saniyede 3.7xl010 parçalanma gösteren radyoaktif madde miktarının aktivitesi. (1 Bq=. 703x10-11 Ci). Bir gram radyumun saniyede yaptığı parçalanma sayısına eşit sayıda parçalanma yapabilen radyoaktif madde miktarı, radyoaktivite birimi, Ci.

CİNAN

Arapça kökenli cinân: cennet.

CAPIK

Atılgan, sokulgan, her şeye koşan.

CIZIH

Çizgi. Çizgi; bk. ayrıca sızıh.

COĞET

Köşe bucak.

CÜLKÜ

Pamuk çorap.

CERGE

Bostan ve tarlalara yapılan basit kulübe, gölgelik. Süslenmiş gelin arabası. Derme çatma dükkan. Çeten. Dizi, sıra. Grup grup, dizi dizi. Kendir saplarından yapılan deste. Bacakları uzun bir cins kuş. Bir çeşit sürek avı. Göçebe çadırı, tente. Tarla ve bostanlara yapılan küçük ev, kulübe. Dört direk üzerine kurulan yanları açık üstü düz çadır. (Gençali Senirkent Isparta). Arabaların iki yanına fazla yük taşıyabilmek için konan parmaklıklar. (Başkışla Karaman Konya). Derme çatma çadır.

CEDRE

Guatr.

CEVAF

Cevap.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük