C ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "c" olan, 4 harfli toplam 208 adet kelime bulunmaktadır. c harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu c harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde c harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CİRO

Bir ticaret senedinin alacaklı tarafından arkasına gereken yazının yazılıp imza edilerek üçüncü bir kişiye devredilmesi. İş hacmi.

CEKE

Tüfek, tabanca.

CİLA

Bir şeyi parlatmak için kullanılan kimyasal bileşik. Sert içkiden sonra içilen hafif içki. Parlaklık. Bir şeydeki aldatıcı, göz boyayıcı durum. Gereksiz süs, gösteriş.

CANT

Fransızca kökenli jante: jant.

CURA

Mızrap ile çalınan iki veya üç teli olan halk sazı. Ufak tefek, gelişmemiş. Bir tür küçük atmaca.

CİBA

Tüyü kırkılmış keçi ve koyun. Domuz yavrusu. Bebeklikten çıkmış çocuk. Çevik, oynak. Göbek. Zıbın. Civciv. Hiç bir şeyi olmayan. Küçük bahçe, avlu. Tandır karıştırmaya yarayan ucu demirli değnek.

CAMP

Döngüsel adenozin monofosfat.

CAKA

Gösteriş, çalım, kabadayılık, fiyaka.

CELK

Yayılmış suyun dalgalanışı.

CÜRÜ

Özleşmemiş koyulaşmamış sulu (yemeklik hakkında).

CAİL

Cahil.

CUMB

Taşın suya batarken çıkardığı ses.

CORA

Sigara. Sazın az telli ve küçük tiplisi.

CAİZ

Din, yasa, töre vb. bakımdan işlenmesinde, yapılmasında sakınca olmayan, yapılıp işlenmesine izin verilen. Uygun, yerinde sayılan, yakışık alan.

CİCA

Sevgili. Çok konuşan. Abla. Büyük anne.

CÜRİ

Toprak küp.

CÜST

Denk, uygun, mütenasip, yakışır.

CELE

Karışık atılmış veya yığılmış ot, arpa, buğday sapı. Kuş yakalamak için at kılından veya iplikten yapılmış tuzak. At kılından veya iplikten yapılmış ilmik.

CCNU

Lomustin.

CULK

Kuluçka olan tavuk.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük