C ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "c" olan, 13 harfli toplam 44 adet kelime bulunmaktadır. c harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu c harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde c harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CIVIKLAŞTIRMA

Cıvıklaştırmak işi.

CEHENNEMLEŞME

Cehennemleşmek durumu.

CİSİMLEŞTİRME

Cisimleştirmek işi.

CAMKANATLILAR

Kurtçukları, elma, kayın, kavak, meşe ve gürgen ağaçlarına zarar veren kanatları camsı, hortumları körelmiş kelebekler familyası.

CYSTOİSOSPORA

Kedi ve köpeklerde bağırsak enfeksiyonlarına neden olan, geçmişte Isospoa'ların bir parçası olarak sınıflandırılan, kedilerde C. felis (Isospora felis), C. rivolta (Isospora rivolta), köpeklerde C. burrowsi (Isospora bigemina), C. canis, C. neorivolta ve C. ohioensis gibi türlere sahip koksidiyan protozoa cinsi.

CADALOZLAŞMAK

Cadaloz gibi davranmak.

CORONAVİRİDAE

Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan, 80-160 nm çapında, tek iplikli RNA (pozitif iplikli) içeren, kılıflı, kılıfın üzeri çıkıntılarla kaplı bir virüs familyası. Koronavirüsler.

CADISÜPÜRGESİ

Emeçleri özellikle dal uçlarındaki kabuk altında sıkı bir ağ örerek çekirdekli yemiş ağaçlarının çiçeklenmesine, dolayısıyla meyve verimine engel olan asklı mantar (Taphrina cerasi). Bu mantarın yol açtığı bitki hastalığı.

CNİDOSPORİDİA

Microsporida.

CEMAZİYELAHİR

Ay takviminin altıncı ayı, küçük tövbe ayı.

CERATOPHYLLUS

Günümüzde yalnızca kanatlılarda parazitlenen pireleri içeren, ancak geçmişte kuş ve küçük memeli pirelerinin de dâhil olduğu pire cinsi.

CAMPYLOBACTER

Hayvanların ve insanların sindirim ve üreme sistemlerinde bulunan ve bağırsak yangısına neden olan, küçük, eğri, spiral biçimli, mikroaerofil, hareketli mikroorganizma.

CİLTLEYEBİLME

Ciltleyebilmek işi.

CAMSILAŞTIRMA

Silisli bir malzemeyi eritme ve soğutmayla biçimsiz camsı şekle dönüştürme.

COŞTURABİLMEK

Coşturma imkânı veya olasılığı bulunmak.

CONKABIRLAMAK

Cevizlerin kabuğunu soymak.

CENDERELEŞMEK

Manevi baskı altında mücadele etmek.

CESARETLENMEK

Yılgınlığı gitmek, yüreklenmek, yiğitlenmek.

CEVAPLANDIRMA

Cevaplandırmak işi, yanıtlandırma.

CHİRACANTHİUM

İnsanlarda yerel reaksiyonlara neden olan zehirli örümcek cinsi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük