C ile başlayan 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "c" olan, 10 harfli toplam 294 adet kelime bulunmaktadır. c harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu c harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde c harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CULUMLAMAK

Sinirlenmek.

CAMŞURTMAK

Taşımak.

CYCLOSPORA

Eucoccidiida takımında Eimeriina alt takımında bulunan ookistleri içerisinde iki adet iki kabuklu sporokist ve her sporokist içerisinde iki adet sporozoit bulunmasıyla ayırt edilen koksidiyan protozoon cinsi.

CAMEKANSIZ

Camekânı olmayan.

CEVVALİYET

Çabukluk, hareketlilik.

CIYIRDATMA

Cıyırdatmak işi.

CIZIĞLAMAĞ

Yazmak, karalamak.

CELALLENME

Celallenmek işi.

CIZIRTISIZ

Cızırdamayan, cızırtısı olmayan.

CIZILDAMAK

Cızırdamak.

CUMURLAMAK

Buruşturmak, kırıştırmak. Yoğurmak. Çimdiklemek. Saklambaç oyununda kaleye el vurmak.

CAMİLİYURT

Sivas kenti, Yazyurdu bucağına bağlı bir bölge.

CAĞIŞTAMAK

Kuru yaprak, kuru bitki ses çıkarmak, hışırdamak. Para, zincir, çakıltaşı gibi cisimler birbirine çarparak ses çıkarmak, şakırdamak.

COPLANDERE

Sarp dağlarla çevrili vadi.

CİRİTÇİLİK

Ciritçi olma durumu.

CULİCOİDES

Heleidae ailesinde bulunan, kimileri koyunlara mavidil, sığırlara akabane hastalığı, Afrika at hastalığı gibi önemli viral hastalıklara vektörlük yapan bir cins sokucu sinek. C. variipennis ve C. imicola koyunlara mavidil virüsünü, sığırlara akabane virüsünü, C. nubeculosis atlara Oncocerca cervicalis'i, C. austeni ve C. grahami Mansonella perstans adlı nematodu, C. furens ise muhtemelen M. ozzardi adlı nematodun ara konaklarıdır. Ayrıca bu cinste bulunan türlerin ısırıkları duyarlı atlarda yaz dermatitisi adlı hastalığa neden olmaktadır.

CİLİMLEMEK

Bataklığa batıp kaybolmak.

CURLABALIK

İzmarit balığına benzer bir çeşit balık.

CİNAHATSIZ

Normal insanın beğenmediği, sevmediği şeyleri seven adam, cinsi sapık.

CERAHATSİZ

İrinsiz.