CI ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, 3 harfli toplam 10 adet kelime bulunmaktadır. cı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu cı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde cı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CIS

Çocukları ateşe ve tehlikeli şeylere karşı uyarırken söylenen bir söz.

CIB

İp. (Ahırlıkuyu Haymana Ankara).

CIF

Sigorta pirimi, navlun ve yükleme giderleri ile oluşabilecek her türlü riskin satıcı tarafından üstlenildiği uluslararası C grubu teslim biçimlerinden biri ve buna dayalı fiyatı. karşılığı CFR.

CIR

Yabani meyve ağacı. İmdat işareti. Son.

CIK

"Yok, olmaz" anlamında kullanılan bir söz.

CIĞ

Dokuma tezgâhında kullanılan yassı tahta veya saçdan makara. Genç, küçük ağaç dalları. Kendir ve haşhaş sapı. Ağaca yapılan kalem aşısının uç kısmı. Kuzular için tahtadan yapılmış küçük ağıl. Ahırların üst döşemesi. Sınır. Pişmemiş. Kar üzerindeki ayak izi. Sürü, katar: Serçenin cığı olmaz. Kanı kaynama, sevme. Çığ. Donup buz haline gelmiş kar. Nemli havadan meydana gelen su damlacığı. Gelinlerin ve genç kızların düğünlerde başlarına süs olarak taktıkları parlak renkli tel veya tüy.

CIV

Ok atmakta kullanılan ince düz değnek. Kendir sapı. Çok hızlı giden şeyin çıkardığı ses.

CIT

Anahtar, asma kilit.

CIP

Ansızın anlamında kullanılır. Hep, bütün, çok. Dışalım yapılan malın alıcının ülkesinde belirtilen varış noktasına kadarki sigorta ve taşıma maliyetlerinin dışsatımcı tarafından üstlenilmesi ile yapılan teslim biçimi ve buna dayalı fiyatı. Kapalı devre temizleme.

CIZ

Çocuk dilinde ateş. Kızgın yağın içine bir şey atıldığında çıkan ses.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük