BO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "bo" olan, toplam 1323 adet kelime bulunmaktadır. bo ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu bo ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde bo olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BOLLAŞTIRILABİLME, BORAZANKUŞUGİLLER

16 harfli kelimeler

BOLLAŞTIRABİLMEK, BONKÖRLEŞEBİLMEK, BOYUTLANDIRILMAK

15 harfli kelimeler

BORÇLANDIRILMAK, BOĞAZCUMAFAKILI, BOĞAZLANABİLMEK, BOĞAZLAŞABİLMEK, BOĞAZLATABİLMEK, BOĞAZLAYABİLMEK, BOĞAZLAYIVERMEK, BOĞUKLAŞABİLMEK, BOĞUMLANABİLMEK, BOLLAŞTIRABİLME, BOMBALANABİLMEK, BOMBALATABİLMEK, BOMBALAYABİLMEK, BOMBALAYIVERMEK, BOMBELENEBİLMEK, BONKÖRLEŞEBİLME, BOŞALTILABİLMEK, BOŞALTILIVERMEK, BOYUTLANDIRILIŞ, BOYUTLANDIRILMA, BOZDURULABİLMEK

14 harfli kelimeler

BOYNUZLUGİLLER, BOYUNLANDIRMAK, BOYUTLANDIRMAK, BOCALATABİLMEK, BOCALAYABİLMEK, BOĞAZLANABİLME, BOĞAZLAŞABİLME, BOĞAZLATABİLME, BOĞAZLAYABİLME, BOĞAZLAYIVERME, BOĞUKLAŞABİLME, BOĞUKLAŞTIRMAK, BOĞUMLANABİLME, BOLLAŞTIRILMAK, BOMBALANABİLME, BOMBALATABİLME, BOMBALAYABİLME, BOMBALAYIVERME, BOMBELENEBİLME, BONSMARASIĞIRI, BORNOVAMİSKETİ, BOŞALTILABİLME, BOŞALTILIVERME, BOŞATILABİLMEK, BOYATILABİLMEK, BOZBOĞANGİLLER, BOZDURULABİLME

13 harfli kelimeler

BORAZANCIBAŞI, BORÇLANDIRMAK, BOBTAİLKÖPEĞİ, BOCALATABİLME, BOCALAYABİLME, BOĞASAKLANMAK, BOĞAZDANLAŞMA, BOĞAZLATILMAK, BOĞDURABİLMEK, BOĞDURUVERMEK, BOĞUKLAŞTIRMA, BOLLAŞABİLMEK, BOLLAŞIVERMEK, BOLLAŞTIRILMA, BOMBALATILMAK, BOŞALTABİLMEK, BOŞALTIVERMEK, BOŞANDIRILMAK, BOŞATILABİLME, BOŞİNANÇÇILIK, BOYATILABİLME, BOYLANABİLMEK, BOYLANIVERMEK, BOYLAYABİLMEK, BOYUNÇAKALAĞI, BOYUNLANDIRMA, BOYUTLANDIRIŞ, BOYUTLANDIRMA, BOZDURABİLMEK

12 harfli kelimeler

BODOSLAMADAN, BOLLAŞTIRMAK, BONCUKLANMAK, BONCUKLAŞMAK, BORAZANCILIK, BORÇLANDIRMA, BORÇLANILMAK, BOTANİKÇİLİK, BOYNUZLANMAK, BOYNUZLAŞMAK, BOYNUZLATMAK, BOYNUZLUTEKE, BOZKIRLAŞMAK, BOĞAZÇİFTLİK, BOĞAZLATILMA, BOĞDURABİLME, BOĞDURUVERME, BOĞULABİLMEK, BOĞULUVERMEK, BOĞUŞABİLMEK, BOLLAŞABİLME, BOLLAŞIVERME, BOMBALATILMA, BOMBİLİBOTÇA, BONKÖRLEŞMEK, BORKİŞTİRMEK, BOSTANCIBAŞI, BOŞALABİLMEK, BOŞALIVERMEK, BOŞALTABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BODURLAŞMAK, BOĞAZLANMAK, BOĞAZLAŞMAK, BOĞAZLATMAK, BOĞDURULMAK, BOĞUKLAŞMAK, BOĞUMLANMAK, BOLLAŞTIRMA, BOLŞEVİKLİK, BOMBALANMAK, BOMBALATMAK, BOMBARDIMAN, BONBONCULUK, BONCUKÇULUK, BONCUKLANIŞ, BONCUKLANMA, BONCUKLAŞMA, BORÇLANILMA, BORDOMTIRAK, BOSTANCILIK, BOŞALTILMAK, BOŞANDIRMAK, BOŞATTIRMAK, BOŞBOĞAZLIK, BOYKOTÇULUK, BOYLAMASINA, BOYNUZLAMAK, BOYNUZLANMA, BOYNUZLAŞMA, BOYNUZLATMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BOCALATMAK, BODOSLAMAK, BOĞAZKESEN, BOĞAZLAMAK, BOĞAZLAŞMA, BOĞAZLIYAN, BOĞDURTMAK, BOĞUMLAMAK, BOĞUMLANMA, BOĞUŞULMAK, BOHÇALAMAK, BOMBALAMAK, BOMBALATMA, BONFİLELİK, BORÇLANMAK, BORDALAMAK, BOŞATTIRMA, BOYALANMAK, BOYASIZLIK, BOYATILMAK, BOYNUZUMSU, BOYUNDURUK, BOYUTLANMA, BOZDURTMAK, BOÇÇALAMAK, BOĞARSAMAK, BOĞARSIMAK, BOĞASSAMAK, BOĞAZGÖREN, BOĞAZKISTI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BOAGİLLER, BOCALAMAK, BOCALATMA, BODOSLAMA, BOĞASAMAK, BOĞAZKALE, BOĞAZLAMA, BOĞDURMAK, BOĞDURTMA, BOĞMACALI, BOĞUMLAMA, BOĞUŞULMA, BOHÇALAMA, BOKLANMAK, BOKLAŞMAK, BOKSÖRLÜK, BOLİVYALI, BOLLANMAK, BOLLAŞMAK, BOLLATMAK, BOLOMETRE, BOLŞEVİZM, BOMBALAMA, BOMBARDON, BONCUKLUK, BONCUKSUZ, BONKÖRLÜK, BONSERVİS, BORAZANCI, BORÇLANMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BOCALAMA, BOCURGAT, BODURLUK, BOĞASAMA, BOĞAZSIZ, BOĞDURMA, BOĞMAKLI, BOĞULMAK, BOĞUŞMAK, BOHRİYUM, BOKLAMAK, BOKLANMA, BOKLAŞMA, BOLALMAK, BOLARMAK, BOLLANMA, BOLLAŞMA, BOLLATMA, BOLŞEVİK, BOLVADİN, BOMBESİZ, BONBONCU, BONCUKÇU, BONCUKLU, BONMARŞE, BOSTANCI, BOŞALMAK, BOŞALTAÇ, BOŞALTIM, BOŞALTMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BOBİNAJ, BOĞALIK, BOĞANAK, BOĞASAK, BOĞAZLI, BOĞMACA, BOĞULMA, BOĞUMLU, BOĞUNTU, BOĞUNUK, BOĞUŞMA, BOHÇACI, BOKLAMA, BOLALMA, BOLARMA, BOMBACI, BOMBELİ, BONFİLE, BOPSTİL, BORASİT, BORAZAN, BORÇSUZ, BORİKLİ, BORNOVA, BORSACI, BOŞALIM, BOŞALMA, BOŞALTI, BOŞAMAK, BOŞANMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BOALAR, BODRUM, BOĞADA, BOĞASI, BOĞMAK, BOKLUK, BOKSİT, BOKSÖR, BOLERO, BOLİÇE, BOLLUK, BOMBOK, BOMBOŞ, BOMBOZ, BONBON, BONCUK, BONJUR, BONKÖR, BOPLUK, BORAKS, BORALI, BORANİ, BORÇKA, BORÇLU, BORDRO, BORDÜR, BORİNA, BORNOZ, BORUCU, BORULU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BOBİN, BOCUK, BODUÇ, BODUR, BOĞAK, BOĞAZ, BOĞMA, BOĞUK, BOĞUM, BOHÇA, BOHEM, BOKLU, BOLCA, BOMBA, BOMBE, BORAK, BORAN, BORAT, BORDA, BORDO, BORİK, BORSA, BORUK, BOYAR, BOYCA, BOYLU, BOYNA, BOYOZ, BOYUN, BOYUT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BOCA, BOCİ, BOĞA, BOKS, BOLU, BONE, BONO, BORA, BORÇ, BORU, BOYA, BOZA, BOAZ, BOBA, BOBO, BOBU, BOCE, BOCU, BOÇA, BOÇK, BOÇO, BOÇU, BODA, BODE, BODİ, BOĞU, BOHA, BOKI, BOKİ, BOLT, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BOA, BOK, BOL, BOM, BOP, BOR, BOŞ, BOT, BOY, BOZ, BOD, BOH, BON, BOS

2 harfli kelimeler

BO

Bazı kelimelerin anlamları

BO

Şaşma, korku, pişmanlık, beğenmeme, öfke, acıma bildirir ünlem. Bu.

BOĞAZLAYABİLMEK

Boğazlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOĞAZLAŞABİLMEK

Boğazlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOĞUKLAŞABİLMEK

Boğuklaşma olasılığı bulunmak.

BOLLAŞTIRABİLMEK

Bollaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOĞAZLANABİLMEK

Boğazlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOLLAŞTIRABİLME

Bollaştırabilmek işi.

BOYUTLANDIRILMAK

Boyut kazanması sağlanmak.

BOLLAŞTIRILABİLME

Bollaştırılabilmek işi.

BOĞAZCUMAFAKILI

Yozgat şehrinde, Sorgun ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BOĞAZLATABİLMEK

Boğazlatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BONKÖRLEŞEBİLMEK

Bonkörleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOĞUMLANABİLMEK

Boğumlanma olasılığı bulunmak.

BORÇLANDIRILMAK

Borçlanmasına yol açılmak.

BOĞAZLAYIVERMEK

Çabucak veya ansızın boğazlamak.

BORAZANKUŞUGİLLER

(Psophidae),iyi bilinir.

  -   -   -  

Anlamında BO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.