Bİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "bi" olan, toplam 1583 adet kelime bulunmaktadır. bi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu bi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde bi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİREBİLME, BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİÇİMSİZLEŞTİRMEK, BİLGİLENDİREBİLME, BİLİMSELLEŞTİRMEK, BİLİNÇLENDİRİLMEK, BİREYSELLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLEBİLME, BİTİŞTİRİLEBİLMEK, BİYOETKİNSİZLEŞME

16 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRİLMEK, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİÇİMSİZLEŞTİRME, BİLGİLENDİRİLMEK, BİLGİSAYARLAŞMAK, BİLGİSAYARSIZLIK, BİLİMSELLEŞTİRME, BİLİNÇLENDİRİLME, BİLİNÇLENEBİLMEK, BİLMESİNLERCİLİK, BİREYSELLEŞTİRME, BİRLEŞTİREBİLMEK, BİRLEŞTİRİMCİLİK, BİRLEŞTİRİVERMEK, BİTİŞTİRİLEBİLME, BİTKİKESENGİLLER, BİYOEŞDEĞERLİLİK, BİYOMETEOROLOJİK

15 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRİLME, BİÇİMLENEBİLMEK, BİÇİMLENİVERMEK, BİFİDOBACTERİUM, BİLGELEŞEBİLMEK, BİLGİLENDİRİLME, BİLGİLENEBİLMEK, BİLGİSAYARCILIK, BİLGİSAYARLAŞMA, BİLİNÇLENDİRMEK, BİLİNÇLENEBİLME, BİLLURLAŞTIRMAK, BİNDİRİLEBİLMEK, BİREYLEŞEBİLMEK, BİRLEŞİLEBİLMEK, BİRLEŞTİREBİLME, BİRLEŞTİRİVERME, BİTİŞTİREBİLMEK, BİTİŞTİRİVERMEK, BİYOAKÜMÜLASYON, BİYOMETEOROLOJİ

14 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRMEK, BİÇİMLENEBİLME, BİÇİMLENİVERME, BİÇİMSİZLEŞMEK, BİLGELEŞEBİLME, BİLGELEŞTİRMEK, BİLGİLENDİRMEK, BİLGİLENEBİLME, BİLGİSİZLEŞMEK, BİLİMLEŞTİRMEK, BİLİMSELLEŞMEK, BİLİNÇLENDİRİŞ, BİLİNÇLENDİRME, BİLİNEMEZCİLİK, BİLLURLAŞTIRMA, BİNBAŞIEMİNBEY, BİNDİRİLEBİLME, BİREYLEŞEBİLME, BİREYLEŞTİRMEK, BİREYSELLEŞMEK, BİRLEŞİLEBİLME, BİRLEŞTİRİLMEK, BİTİRİLEBİLMEK, BİTİRİLİVERMEK, BİTİŞTİREBİLME, BİTİŞTİRİVERME, BİYOAKTİVASYON, BİYOÇEŞİTLİLİK, BİYOELEKTRONİK, BİYOELEMENTLER, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BİBLİYOGRAFİK, BİBLİYOGRAFYA, BİÇİMLENDİRİŞ, BİÇİMLENDİRME, BİÇİMLEŞTİRME, BİÇİMSİZLEŞME, BİÇTİREBİLMEK, BİÇTİRİVERMEK, BİLAKAYDUŞART, BİLDİREBİLMEK, BİLEŞİKGİLLER, BİLGELEŞTİRME, BİLGİLENDİRİŞ, BİLGİLENDİRME, BİLGİSAYARSIZ, BİLGİSİZLEŞME, BİLHARZİYAZİS, BİLİMLEŞTİRME, BİLİMSELLEŞME, BİLİMSEVERLİK, BİNDİREBİLMEK, BİNİŞİHÜMAYUN, BİRAHANECİLİK, BİRBİÇİMLİLİK, BİRDUYUMCULUK, BİREYCİLLEŞME, BİREYLEŞTİRME, BİREYSELLEŞME, BİRLEŞEBİLMEK, BİRLEŞİMLİLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BİBLİYOGRAFİ, BİBLİYOTEKÇİ, BİÇİLEBİLMEK, BİÇİMBİLGİSİ, BİÇİNÇİZILKI, BİÇTİREBİLME, BİÇTİRİVERME, BİKUSPİTALİS, BİLARDOCULUK, BİLDİREBİLME, BİLENEBİLMEK, BİLETEBİLMEK, BİLEYEBİLMEK, BİLEYİVERMEK, BİLGİNLEŞMEK, BİLGİSAYARCI, BİLGİSAYARLI, BİLHARZİOZİS, BİLHARZİYOMA, BİLİNÇLENMEK, BİLİNÇSİZLİK, BİLİNEMEZLİK, BİLİRKİŞİLİK, BİLİŞİMCİLİK, BİLLURLAŞMAK, BİLMEZLENMEK, BİLROTHPENSİ, BİNDİREBİLME, BİNDİRMETAŞI, BİNGEŞTÜRMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BİBLİYOGRAF, BİBLİYOMANİ, BİCİLLENMEK, BİÇERBAĞLAR, BİÇİLEBİLME, BİÇİMBOZUMU, BİÇİMLENMEK, BİÇİMLEYİCİ, BİÇİMSELLİK, BİÇİMSİZLİK, BİÇTİRİLMEK, BİLAİSTİSNA, BİLATERALİS, BİLDİRİLMEK, BİLDİRİŞMEK, BİLENEBİLME, BİLEŞTİRİCİ, BİLEŞTİRMEK, BİLETEBİLME, BİLEYEBİLME, BİLEYİCİLİK, BİLEYİVERME, BİLEZİKLEME, BİLGELEŞMEK, BİLGİLENMEK, BİLGİNLEŞME, BİLGİSİZLİK, BİLHARZİYAL, BİLİGRAFİNE, BİLİKLENMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BİBERLEMEK, BİBLİYOFİL, BİBLİYOMAN, BİBLİYOTEK, BİÇAHLAMAK, BİÇEBİLMEK, BİÇEMLEMEK, BİÇERDÖVER, BİÇİMCİLİK, BİÇİMDICAK, BİÇİMLEMEK, BİÇİMLENİM, BİÇİMLENİŞ, BİÇİMLENME, BİÇİMLEŞME, BİÇİMLİLİK, BİÇİMSİZCE, BİÇİVERMEK, BİÇKİCİLİK, BİÇTİRİLME, BİDAHAKİNE, BİDAMLACIK, BİDIMCIRAK, BİFURKASYO, BİGİLDEMEK, BİKARBONAT, BİLALUŞAĞI, BİLAVASITA, BİLAVLAMAĞ, BİLAVLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BİBERİMSİ, BİBERLEME, BİCİMİCİK, BİCİRİKLİ, BİÇARELİK, BİÇEBİLME, BİÇEMLEME, BİÇİMLEME, BİÇİVERME, BİÇMEKAYA, BİÇTİRMEK, BİDAHANDA, BİDDINNAH, BİDELEMEK, BİDİBELLİ, BİDİKİCİK, BİDİLLEDE, BİDOSTLUK, BİFASİYAL, BİFENTRİN, BİGANELİK, BİGEÇİRİM, BİGEMİNUS, BİKEREMİZ, BİKIRICIK, BİLALEMEK, BİLALOĞLU, BİLANOFOS, BİLARDOCU, BİLASEBEP, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BİBERİYE, BİBERLİK, BİBERSİZ, BİCİMCİK, BİCİRİYH, BİCİRTİK, BİCUKLUK, BİÇAKLIK, BİÇELEME, BİÇENEYH, BİÇİKSEL, BİÇİLGEN, BİÇİLMEK, BİÇİMDİK, BİÇİMLİK, BİÇİMSEL, BİÇİMSİZ, BİÇİNLİK, BİÇİNMEK, BİÇİRGAN, BİÇİRGEN, BİÇMEMSİ, BİÇTİRME, BİDDECİK, BİDENKAT, BİDERCİK, BİDIRNAK, BİDİBİDİ, BİDİMEDE, BİDİNNAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BİBEHRE, BİBERLİ, BİBERON, BİCİLİK, BİCİRİH, BİCİRİK, BİCİYEZ, BİÇALIM, BİÇÇİLİ, BİÇEKLİ, BİÇELGE, BİÇENEK, BİÇEŞİT, BİÇİLİŞ, BİÇİLME, BİÇİMCE, BİÇİMCİ, BİÇİMLİ, BİÇİNÇİ, BİÇİNGI, BİÇİNGİ, BİÇİNTİ, BİÇKİCİ, BİDAYET, BİDDUMA, BİDENDA, BİDENEK, BİDENEM, BİDERCİ, BİDIKIM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BİAMAN, BİBAHT, BİCRİK, BİÇALA, BİÇARE, BİÇMEK, BİDADA, BİDANA, BİDANE, BİDDEK, BİDDİK, BİDECİ, BİDEMİ, BİDENE, BİDENG, BİDIKI, BİDİKİ, BİENAL, BİFTEK, BİGANE, BİGGEL, BİGUDİ, BİHAVA, BİHERİ, BİHİNE, BİHTER, BİİLAÇ, BİJİYO, BİKERE, BİKİNİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİBER, BİBLO, BİCİR, BİCİT, BİCUÇ, BİCÜK, BİÇAH, BİÇAK, BİÇAL, BİÇAN, BİÇEK, BİÇEM, BİÇER, BİÇİK, BİÇİM, BİÇİN, BİÇİŞ, BİÇİT, BİÇKİ, BİÇME, BİÇOĞ, BİÇOK, BİÇUG, BİÇUH, BİDAR, BİDAT, BİDDİ, BİDEK, BİDEM, BİDEO, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BİAT, BİBİ, BİÇA, BİÇE, BİÇİ, BİDE, BİDİ, BİEN, BİGA, BİGE, BİGİ, BİKA, BİKE, BİKİ, BİLA, BİLE, BİLİ, BİLO, BİLÜ, BİNA, BİNE, BİNİ, BİNO, BİNÜ, BİRA, BİRE, BİRİ, BİSE, BİSİ, BİST, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BİÇ, BİG, BİĞ, BİK, BİL, BİM, BİN, BİR, BİS, BİŞ, BİT, BİY, BİZ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Bir. Beğenmemezlik ve pişmanlık anlatır. Bir (bk. bir). Bir, 1. Şaşma, korku, pişmanlık, beğenmeme, öfke, acıma bildirir ünlem. İki, çift. Bizmut elementinin simgesi.

BİÇİMSİZLEŞTİRMEK

Biçimsiz duruma getirmek, biçimini bozmak.

BİYOETKİNSİZLEŞME

Vücutta biyotransformasyon sonucu zehirli maddelerin genellikle etkisiz veya zayıf etkili, suda kolay çözünen ve vücuttan hızla atılan bir biçime sokulması olayı, detoksifikasyon.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

BİÇİMLENDİRİLMEK

Bir şeye biçim verilmek, şekillendirilmek.

BİRLEŞTİRİLEBİLME

Birleştirilebilmek işi.

BİÇİMSELLEŞTİRME

Biçimselleştirmek işi.

BİLGİLENDİREBİLME

Bilgilendirebilmek işi.

BİLGİLENDİRİLMEK

Bilgilendirme işi yapılmak.

BİÇİMLENDİREBİLME

Biçimlendirebilmek işi.

BİÇİMSİZLEŞEBİLME

Biçimsizleşebilmek işi.

BİREYSELLEŞTİRMEK

Bir şeyi ayrı olarak, bireysel olarak göz önüne almak.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

BİLİNÇLENDİRİLMEK

Bilinçli bir duruma getirilmek, bilinçlenmesi sağlanmak, şuurlandırılmak.

BİÇİMSİZLEŞTİRME

Biçimsizleştirmek işi.

BİTİŞTİRİLEBİLMEK

Bitiştirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında Bİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Bİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.