BALE ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "bale" olan, toplam 10 adet kelime bulunmaktadır. bale ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu bale ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde bale olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

BALERİNLİK

9 harfli kelimeler

BALETOMAN

8 harfli kelimeler

BALETLİK

7 harfli kelimeler

BALEMİT, BALERİK, BALERİN, BALEYKİ

5 harfli kelimeler

BALER, BALET

4 harfli kelimeler

BALE

Bazı kelimelerin anlamları

BALE

Belli hafif figürlere, adım atışlara, çoğunlukla sahne düzenine ve müziğe dayalı gösteri türü.

BALERİK

Al, tatlı bir çeşit erik.

BALER

Tatlı dilli, cana yakın kimse.

BALERİN

Bale yapan bayan sanatçı.

BALEMİT

Palamut, çam ve meşe ağacının, meyvesi.

BALERİNLİK

Balerin olma durumu. Balerinin işi.

BALETLİK

Balet olma durumu.

BALET

Bale yapan erkek sanatçı.

BALETOMAN

Bu sözcüğün anlamı Klasik, balet ile ilgili olup balet meraklısı anlamına gelir. Balet delisi.

BALEYKİ

Bari, keşke, hiç olmazsa, öyle ise.

  -   -   -  

Anlamında BALE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BALE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TÜTÜ

Koku. Duman. Bale sanatçılarının giydikleri kısa etek. Balet sanatçılarının ayak hareketlerini daha iyi göstermek için giydikleri dizkapaklarının üstünde kısa etek.

KOREOGRAF

Baleyi oluşturan adım ve figürleri düzenleyen sanatçı. Defile, müzikli gösteri vb. gösterilerdeki programın genel hatlarını düzenleyen kimse. Koreografi eserleri yazarı.

IŞIKÇI

Sinema filmlerinin çekiminde veya tiyatro, opera, bale vb. gösteri sanatlarında sahnenin aydınlatılması için gerekli ışık ve elektrik işlemini düzenleyip yapan kimse.

LİBRETTO

Bir operanın sözlerinin yazılı bulunduğu kitap. Bir pandomimi veya baleyi açıklayan kitap.

KOREOGRAFİ

Dans adımlarının kâğıda geçirilmesi. Bir baleyi oluşturan adım, figür ve anlatımların bütünü. Defile, müzikli gösteri vb. gösterilerdeki programın genel hatları.

AMBALE

"Birini düşünemez duruma getirmek, çok yormak, fazla gaz vererek otomobili çalışamaz duruma getirmek" anlamlarındaki ambale etmek ve "çok yorulup iş göremez, düşünemez duruma gelmek" anlamındaki ambale olmak birleşik fiillerinde geçen bir söz.

KONSERVATUVAR

Müzik, tiyatro ve bale öğretiminin yapıldığı okul.

BELET

Kılavuz, yol gösteren kimse. Bilen, tanıyan, vâkıf: İstanbul'a belet değilim. Bilinen, belli, öğrenilen, bellenmiş: Mesele balet oldu. Yüksek, yüce. Kılavuz. Bilet. Fransızca kökenli bilet: bilet; Milli Piyango bileti.

SİLME

Silmek işi. Baştan aşağı, tam olarak, tamamen. Ağzına kadar, sıvama, lebalep. Duvar, tavan vb. yerlerde yapılmış olan kabartma kenar.