Sonu BAĞA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "bağa" olan, toplam 23 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bağa ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında bağa olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde bağa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

YEŞİLKURBAĞA

11 harfli kelimeler

TEKNELİBAĞA

10 harfli kelimeler

GAPLUMBAĞA, KAPLUMBAĞA

9 harfli kelimeler

YEŞİLBAĞA, TOSKABAĞA, KAPLUBAĞA

7 harfli kelimeler

CILBAĞA, CIRBAĞA, CİLBAĞA, ÇIRBAĞA, GAZBAĞA, GOLBAĞA, GULBAĞA, GURBAĞA, BELBAĞA, KURBAĞA, TORBAĞA, BAŞBAĞA, TUSBAĞA, TOSBAĞA

6 harfli kelimeler

TABAĞA

4 harfli kelimeler

BAĞA

Bazı kelimelerin anlamları

BAĞA

Kaplumbağa. Kaplumbağa kabuğu. Ur. Kaplumbağa kabuğundan yapılmış veya bu kabuğu andırır biçimde olan. Deniz kaplumbağasının kabuğu.

CİLBAĞA

Yaramaz çocuk. Cılız, zayıf, çelimsiz; çocuk.

GAPLUMBAĞA

Kaplumbağa.

ÇIRBAĞA

Aşağılık. Yaramaz, arsız.

CILBAĞA

Yaramaz, huysuz çocuk. Sıska, cılız.

KAPLUMBAĞA

Kaplumbağalardan, çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır ağır yürüyen, dört ayaklı, sürüngen hayvan (Testudo).

TOSKABAĞA

Kaplumbağa.

GOLBAĞA

Bilezik.

GURBAĞA

Kapı sürgüsü, menteşe.

TEKNELİBAĞA

Kaplumbağa.

GULBAĞA

Kurbağa.

YEŞİLKURBAĞA

Otlar arasmda yaşayan, küçük, yeşil, zehirli bir kurbağa. Otlar arasında yaşayan, yeşil, ağılı bir çeşit kurbağa.

CIRBAĞA

Küçük çocuk. Gelişmemiş, cılız çocuk. Aşağılık. Yaramaz, arsız. Sıska (çocuklar hakkında). Cılız çocuk, zavallı, beceriksiz.

YEŞİLBAĞA

Yeşil renkli bir tür küçük kurbağa, yaprak kurbağası.

GAZBAĞA

Kazak: Çocuk üşürse gazbağasını giydir.

KAPLUBAĞA

Kaplumbağa.

  -   -   -  

Anlamında BAĞA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BAĞA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KURBAĞAZEHRİ

Kurbağazehrigillerden, tatlı sularda yaşayan, beyaz çiçekli, yürek biçimi yapraklı bir süs bitkisi (Hydrocharis).

AKSOLOTL

İki yaşamlılardan kuyruklu kurbağaların larvasına verilen ad. (karşılık. sukulu, axolotl), Amfibyumların kuyruklular (Urodela) takımının küt-ağızlıgiller (Ambystomidae) familyasına giren türlerin larvasına verilen ad. 20 cm kadardır. Başın iki yanında püskül biçiminde solungaçları vardır. Kuzey Amerika ve Meksikada dağ göllerinde yaşar. Yenir. Lârva evresinde iken erginleşerek aksolotl biçiminde birçok döl verir.

AKSOLOTİ

İki yaşamlılardan kuyruklu kurbağa larvası.

KURBAĞACIK

Kurbağa yavrusu, küçük kurbağa. Ayarlanabilir somun anahtarı. Küçük İngiliz anahtarı. Pencere çerçevesi gibi yukarıya sürülen şeylerin alt kenarlarına yerleştirilen tutacak. Ağız tabanında çıkan sıvı içeren bir tür küçük kist.

DÜŞÜK

Yaşayabilecek duruma gelmeden doğan yavru, ceninisakıt, bağan, sakıt. İktidardan düşmüş ya da düşürülmüş. Az. Aşağı doğru düşmüş, aşağı sarkmış. Dil bilgisi kurallarına uymayan. Eski değer ve onurunu yitirmiş olan.

KAPLUMBAĞALAR

Sürüngenlerden, kara ve deniz kaplumbağalarının türlü cinslerini içine alan takım.

KUYRUKSUZLAR

Kurbağalar.

TOSBAĞA

Kaplumbağa.

AKÇAKAYA

Beyaz kaya. Adıyaman ilinde, Gölbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın kenti, Bağarası nahiyesine bağlı bir bölge. Balıkesir kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çorum ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kayseri şehrinde, Talas belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muğla kenti, Ören bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sakarya kenti, Pamukova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AMFİBYUMLAR

Kurbağa ve semenderleri içine alan iki yaşamlı omurgalılar sınıfı.

KURBAĞALAMA

Kurbağanın yüzmesine benzer yatay hareketler yaparak yüzme. Birbirine paralel iki tırmanma sırığına baldırları ve ayak sırtlarını kenetleyerek veya dışarıdan diz altına sıkıştırarak tırmanma.

SÜRÜNGENLER

Omurgalıların, suda ve karada yaşayabilen yılan, kertenkele, kaplumbağa, timsah gibi yerde sürünerek veya yürüyerek ilerleyen sınıfı.

DALGIÇ

Deniz dibine inilebilecek özel donanımla su altında çalışmayı meslek edinen kimse, balık adam, kurbağa adam. Başkasına ait olan bir şeyi habersiz alma huyunda olan kimse.

İRİBAŞ

Kuyruksuz kurbağanın yumurtadan yeni çıkmış kurtçuğu.

ALABAĞARSAK

Gizli dert, sır, üzüntü: Ustaca konuşursan, o sana alabağarsağını dökecektir.

MÜCVER

Rendelenmiş kabağa un, yumurta, peynir, dereotu, tuz, karabiber, taze soğan katılmasıyla yapılmış olan bir köfte türü.

PLASTRON

Erkek giyiminde, gömleğin göğüs tarafının üzerine takılan parça. Kılıç oyunu oynarken kullanılan meşin göğüslük. Kaplumbağanın kabuğunun karın tarafına verilen özel ad.

KAŞIKÇI

Kaşık yapan ya da satan kimse. Şimşir, kemik, bağa vb.nden kaşık oyan, süsleyen zanaatçı.

UR

Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla insan, hayvan veya bitki dokularında oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru, bağa, tümör, neoplazma, Çingene ahtapotu, vejetasyon.

KURBAĞA

Kurbağalardan, yumurta ile üreyen, yavruları gelişimlerini durgun sularda tamamladıktan sonra kuyruğu ve solungacı körelerek karada yaşayabilen, sıçrayarak yürüyen ve suda iyi yüzen küçük hayvan.