BAĞA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "bağa" olan, toplam 38 adet kelime bulunmaktadır. bağa ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu bağa ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde bağa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

BAĞARSIRIK, BAĞARSILIK, BAĞARSAMAK

9 harfli kelimeler

BAĞARTLAK, BAĞALAKLI

8 harfli kelimeler

BAĞARCIK, BAĞARCAK, BAĞARASI, BAĞARDAK, BAĞARSAH, BAĞARSAK, BAĞALTAK, BAĞARSIĞ, BAĞALANI, BAĞARSIH, BAĞARSIK, BAĞARSOH, BAĞARSUH, BAĞARSUK

7 harfli kelimeler

BAĞARDA, BAĞABUR, BAĞANAK, BAĞALAN, BAĞALAK, BAĞACUK, BAĞACIK, BAĞACAK

6 harfli kelimeler

BAĞANA, BAĞALI, BAĞALA

5 harfli kelimeler

BAĞAZ, BAĞAR, BAĞAŞ, BAĞAS, BAĞAÇ, BAĞAN, BAĞAP

4 harfli kelimeler

BAĞA

Bazı kelimelerin anlamları

BAĞA

Kaplumbağa. Kaplumbağa kabuğu. Ur. Kaplumbağa kabuğundan yapılmış veya bu kabuğu andırır biçimde olan. Deniz kaplumbağasının kabuğu.

BAĞARSAMAK

Boğaya gelmek, inekler (çiftleşmek için boğa istemek.).

BAĞARSIRIK

Bağırsak.

BAĞALTAK

Hırka.

BAĞARSAH

Bağırsak.

BAĞALAKLI

Öksürüklü, tıknefes, hastalıklı.

BAĞARDAK

Çamdan oyularak yapılan su kabı. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak.

BAĞARASI

Bağların toplu bulunduğu yer. Adıyaman ilinde, Samsat ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Aydın kenti, Bağarası nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bitlis ili, Meydan nahiyesine bağlı bir yer. İzmir şehri, Foça ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kilis şehrinde, Polateli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin ilinde, Derik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BAĞARSIĞ

Bağırsak.

BAĞARCIK

Kaplumbağa. At ve öküz arabalarında ön yastık ile ön dingil arasına konulan ve dingil üzerindeki oku yerinde tutmaya yarayan enli uzun parça. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak. Arabanın yastık ile dingili arasındaki ağaç parçası. Arabada dingilin üzerindeki iki ucu düzgün, çıkıntılı ağaç parçası. (Mudurnu Bolu).

BAĞALANI

İzmir kenti, Kınık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BAĞARTLAK

Çocuğun önünü kirletmemesi için takılan önlük. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak. Yabani ördeğe benzeyen, gece çok öten, koyu kurşuni renkli bir av kuşu. Çok ağlayan çocuk.

BAĞARSILIK

Bağırsak.

BAĞARSIH

Eski türkçe bağarsuk: bağırsak.

BAĞARCAK

Koyunların kaçmasını önlemek için çobanın uyumadan önce bir ucunu kendine, bir ucunu da koyunlardan birine bağladığı ip.

BAĞARSAK

Bağırsak.

  -   -   -  

Anlamında BAĞA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BAĞA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KURBAĞAZEHRİ

Kurbağazehrigillerden, tatlı sularda yaşayan, beyaz çiçekli, yürek biçimi yapraklı bir süs bitkisi (Hydrocharis).

KAŞIKÇI

Kaşık yapan ya da satan kimse. Şimşir, kemik, bağa vb.nden kaşık oyan, süsleyen zanaatçı.

KAPLUMBAĞALAR

Sürüngenlerden, kara ve deniz kaplumbağalarının türlü cinslerini içine alan takım.

UR

Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla insan, hayvan veya bitki dokularında oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru, bağa, tümör, neoplazma, Çingene ahtapotu, vejetasyon.

PLASTRON

Erkek giyiminde, gömleğin göğüs tarafının üzerine takılan parça. Kılıç oyunu oynarken kullanılan meşin göğüslük. Kaplumbağanın kabuğunun karın tarafına verilen özel ad.

İRİBAŞ

Kuyruksuz kurbağanın yumurtadan yeni çıkmış kurtçuğu.

KURBAĞALAMA

Kurbağanın yüzmesine benzer yatay hareketler yaparak yüzme. Birbirine paralel iki tırmanma sırığına baldırları ve ayak sırtlarını kenetleyerek veya dışarıdan diz altına sıkıştırarak tırmanma.

AMFİBYUMLAR

Kurbağa ve semenderleri içine alan iki yaşamlı omurgalılar sınıfı.

YEŞİLBAĞA

Yeşil renkli bir tür küçük kurbağa, yaprak kurbağası.

MÜCVER

Rendelenmiş kabağa un, yumurta, peynir, dereotu, tuz, karabiber, taze soğan katılmasıyla yapılmış olan bir köfte türü.

KAPLUMBAĞA

Kaplumbağalardan, çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır ağır yürüyen, dört ayaklı, sürüngen hayvan (Testudo).

SÜRÜNGENLER

Omurgalıların, suda ve karada yaşayabilen yılan, kertenkele, kaplumbağa, timsah gibi yerde sürünerek veya yürüyerek ilerleyen sınıfı.

DALGIÇ

Deniz dibine inilebilecek özel donanımla su altında çalışmayı meslek edinen kimse, balık adam, kurbağa adam. Başkasına ait olan bir şeyi habersiz alma huyunda olan kimse.

AKÇAKAYA

Beyaz kaya. Adıyaman ilinde, Gölbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın kenti, Bağarası nahiyesine bağlı bir bölge. Balıkesir kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çorum ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kayseri şehrinde, Talas belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muğla kenti, Ören bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sakarya kenti, Pamukova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KUYRUKSUZLAR

Kurbağalar.

KURBAĞACIK

Kurbağa yavrusu, küçük kurbağa. Ayarlanabilir somun anahtarı. Küçük İngiliz anahtarı. Pencere çerçevesi gibi yukarıya sürülen şeylerin alt kenarlarına yerleştirilen tutacak. Ağız tabanında çıkan sıvı içeren bir tür küçük kist.

KURBAĞA

Kurbağalardan, yumurta ile üreyen, yavruları gelişimlerini durgun sularda tamamladıktan sonra kuyruğu ve solungacı körelerek karada yaşayabilen, sıçrayarak yürüyen ve suda iyi yüzen küçük hayvan.

TOSBAĞA

Kaplumbağa.

DÜŞÜK

Yaşayabilecek duruma gelmeden doğan yavru, ceninisakıt, bağan, sakıt. İktidardan düşmüş ya da düşürülmüş. Az. Aşağı doğru düşmüş, aşağı sarkmış. Dil bilgisi kurallarına uymayan. Eski değer ve onurunu yitirmiş olan.

AKSOLOTİ

İki yaşamlılardan kuyruklu kurbağa larvası.