B ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "b" olan, 7 harfli toplam 1708 adet kelime bulunmaktadır. b harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu b harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BUHURİK

Baca.

BERKSAL

Güçlü, kuvvetli kimse.

BAĞDADI

Yapılarda kullanılan uzun ağaç.

BAYHIRI

İniş aşağı.

BAHADIN

Yozgat ili, Sorgun belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

BAŞABAŞ

Eşit biçimde alışveriş, takas. Tam, eşit. Durağan olmayan bir özdeğin, bir belgitin, bir yabancı paranın bilinen değeri ile sataktaki geçer değerinin birbirine eşit olması. Koşucuların yarışı birlikte bitirmeleri. Bu durumda, yarış türüne göre ya verilen ödül bölüştürülür ya koşucular dönü atlar ya da koşu yenilenir.

BİLİCAN

Bilgiçlik taslayan.

BAŞARAT

Basiret, aldanmaya meydan vermeyecek şekilde gerçeği açıkça görebilme yetisi: Başaratım bağlandı da vaktinde yetişemedim. Bir işi, bir kurulu yöneten, yönetici, başkan.

BUHARİK

Baca.

BAĞIRZA

Kızılımsı.

BUBAŞÇA

Papatya.

BÖLÜŞME

Bölüşmek işi.

BERENDİ

Antalya şehrinde, Serik belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Karaman kenti, Ayrancı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BEDRİYE

Dolunayla, ayın on dördü ile ilgili olan.

BOBİNAJ

Bir filmi veya mıknatıslı kuşağı bir makaradan başka bir makaraya sarma.

BURAĞAÇ

Arabada döngelin burulmasını sağlayan demir ya da ince ağaç kazıklar. (Gönen Isparta).

BALGÖZE

Amasya kenti, Sarıbuğday bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ardahan şehri, Eminbey nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bingöl ili, Söğütlü bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BORİKLİ

İçinde borik asit bulunan.

BERABAR

Beraber, karşılığı barabar.

BURANTI

Eski, yıpranmış.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük