B ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "b" olan, 3 harfli toplam 100 adet kelime bulunmaktadır. b harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu b harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BÖM

Bön, şaşkın.

BÜR

Tomurcuk. Bir.

BEŞ

Dörtten sonra gelen sayının adı. İlkokul. Dörtten bir artık. Bu sayıyı gösteren 5 ve V rakamlarının adı.

BÜÜ

İri ve zehirli örümcek.

BÜZ

Künk. Biz (tığ). Çimento harcından yapılan künk, boru. Yapının dışında pis suyun taşınmasında kullanılan betondan yapılmış boru.

BEG

Beş taş oyununda dokunulmaması gereken taş. Gülle oyununda en arkada oturan ve ilk oynayacak olan oyuncu. Arı beyi, ana arı. Bey. Saygı ifade eden bir hitap. Efendi, bey - ağa beg: eşraf takımı.

BÖÇ

Korkunç böcek, korkunç yaratık.

BOA

Boa yılanı. Kadınların boyunlarına aldıkları yılan biçiminde dar ve uzun kürk, boyun kürkü.

BÜN

Çekingen. Bugün.

BOM

İskambil kâğıdıyla oynanan bir tür oyun.

BÜS

Küspe. Tutkal.

BEY

Erkek adlarından sonra kullanılan saygı sözü. Satma, satış. As. Zengin, ileri gelen kimse, bay (I). Aşığın çukur yüzünün arkasındaki yumru bölge. Küçük bir toplumun veya küçük bir devletin başkanı. Erkek sıfatlarının hemen arkasına eklenir. Eş, koca. Komutan. Erkek özel adları yerine kullanılan bir söz.

BOK

Dışkı. Güç durum. Hor görülen, tiksinilen.

BEM

Benim.

BAZ

Temel. Bir asitle birleştiğinde bir tuz oluşturan madde.

BÜK

Dönemeç. Ovada veya dere kıyısında çalı ve diken topluluğu. Böğürtlen. Akarsu kıyılarındaki verimli tarlalar, büklük.

BİS

İkinci kez. Hayvanları durdurma ünlemi. Biz. Pislik, gaita. İki fosfat grubunun bir moleküle farklı pozisyonlarda bağlanması durumunu belirten ön ek. Früktoz 1,6-bifosfat yerine früktoz 1,6-difosfatın kullanılması gibi. İki kez.

BIT

Kadınların cinsiyet organı.

BON

Unutkan, bunak, sarhoş. Ev. Bugün, karşılığı boon, buun. bugün.

BİŞ

Atın yanına yaklaşılırken, huysuzlanmasını önlemek için kullanılan söz. Çiş (Çocuk dilinde). Halı tezgâhı. Bir şeyi verir gibi göründükten sonra geri çekerken kullanılan söz. Beş.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük