Sonu BÖCEK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "böcek" olan, toplam 12 adet kelime bulunmaktadır. Sonu böcek ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında böcek olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde böcek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

YUMULGANBÖCEK, YUMULKANBÖCEK

12 harfli kelimeler

GÜMÜŞLÜBÖCEK, SÜMÜKLÜBÖCEK

11 harfli kelimeler

GÜNLÜKBÖCEK, KAPLANBÖCEK, ŞILLAKBÖCEK

10 harfli kelimeler

ALTINBÖCEK, ÇOPURBÖCEK, KOHARBÖCEK, TELLİBÖCEK

5 harfli kelimeler

BÖCEK

Bazı kelimelerin anlamları

BÖCEK

Eklem bacaklıların, altı bacaklı, çoğu kanatlı ve vücutları baş, göğüs, karın olarak eklemlerden oluşmuş hayvan sınıfı, haşere. Istakoza benzer, uzunluğu 30-40 santimetre kadar olan, sarı renkli, kısa kıskaçlı, yenilen bir deniz hayvanı. Kelebek, kurt ve tırtılın dışında kalan küçük hayvancıklar.

TELLİBÖCEK

Mercimekten büyük, kara benekli, bostanlara dadanan bir çeşit böcek.

ŞILLAKBÖCEK

Ateşböceği.

ÇOPURBÖCEK

Kurtçuk evresini ağaçların toprak yüzeyine yakın beden bölgesinde ve en az bir yılda tamamlayarak, meyve bahçeleri için büyük zarar doğuran kınkanatlı. bk. fidan dip kurdu.

GÜNLÜKBÖCEK

Günlükböceklere ad veren örnek tür.

ALTINBÖCEK

Kınkanatlılardan, parlak yeşil, mavi ve sarı renklerin karışmasıyle göz alıcı bir görünüşü olan, başta gül olmak üzere türlü çiçekler yiyerek yaşayan, bu özelliği dolayısıyle meyve ağaçları için de zararlı sayılan böcek; gülböceği, ziba, zina.

KOHARBÖCEK

Yazın taş altlarında çok bulunan uzun bacaklı, siyah ve pis kokan bir böcek.

YUMULGANBÖCEK

Mayısböceği.

KAPLANBÖCEK

Başka böceklerle beslenerek en çok tarım için yarar sağlayan kaplanböcekler familyasının örnek türü; yanlış olarak "uyuzsineği" de denir.

YUMULKANBÖCEK

Mayısböceği.

SÜMÜKLÜBÖCEK

Karındanbacaklı yumuşakça türlerinin genel adı. Otçul özellikleri dolayısıyle bitki, solucan arakonakçısı olarak da insan ve hayvan sağlığı için önem taşırlar. (Kabuklu çeşitlerine salyangoz da denir. a. bk. çıplaksümüklüler.).

GÜMÜŞLÜBÖCEK

Ateş böceği.

  -   -   -  

Anlamında BÖCEK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BÖCEK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ARI

Temiz. Günahsız. Zar kanatlılardan, bal ve bal mumu yapan, iğnesiyle sokan böcek (Apis mellifica). Yabancı şeylerden arınmış, katışıksız, saf, halis.

BÖCEKLİ

İçinde veya üstünde böcek bulunan, böceklenmiş.

BİTLER

Kanatlılar alt sınıfına giren, ağız yapıları sokup emmeye elverişli, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen bir böcek takımı.

BÖCEKHANE

Böceklik.

AKKARINCALAR

Ağız parçaları iyi gelişmiş, iri başlı, ısırıcı böcekler topluluğu, termitler.

BOYNUZLUTEKE

Kın kanatlılardan, kurtçuğu meşe ağaçlarında yaşayan bir böcek (Carambyx).

BİT

Yarım kanatlılar alt takımına giren, insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan böcek, kehle (Pediculus).

BÖCEKLİK

İpek böceği yetiştirilen yer, böcekhane.

AĞAÇDELEN

Yuva yapmak için ağaçları oyan böcek.

AKKARINCA

Düz kanatlılardan, sıcak veya ılıman ülkelerde yaşayan, bitkilere çok zarar veren bir böcek cinsi, termit, divik (Termes).

BÖCEKLENMEK

İçinde veya üstünde böcek üremek.

BÖCEKÇİL

Böcek yiyen, böcekle beslenen (hayvan veya bitki).

BAŞTANKARA

Ötücü kuşlar takımının baştankaragiller familyasından, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'da yaşayan, böcek yiyerek tarıma yararlı olan, oldukça kısa, güçlü ve sivri gagalı, çeşitli renklerde olabilen bir tür kuş (Parus major).

BAYGINTI

Baygınlık. İpek böceklerinin sindirim organlarında görülen ve yemden kesilmelerine yol açan bir hastalık. Bu sebeple koza yapamama durumu.

BÖCEKKAPAN

Örnek bitkisi drosera olan ve bazı organları böcek yakalamaya, sindirmeye elverişli olan bitkilerin ortak adı.

BAĞKESEN

Makaslı böcek.

BAMBUL

Kurtçuk evresinde ekinlerin kökünü, ergin evrede başakları kemiren, kahverengi, kın kanatlı böcek (Anisoplia austriaca).

AKREP

Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek, kuyruklu (Scorpio). Zodyak üzerinde Terazi ile Yay arasında yer alan takımyıldızın adı. Saatin iki ibresinden küçüğü.

BÖCEKÇİLLER

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfına giren, böcek yiyen, karada yaşayan hayvanlar takımı.

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük