Sonu AYRIK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ayrık" olan, toplam 6 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ayrık ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ayrık olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ayrık olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

BÜYÜKAYRIK, KÜÇÜKAYRIK

6 harfli kelimeler

GAYRIK, KAYRIK, MAYRIK

5 harfli kelimeler

AYRIK

Bazı kelimelerin anlamları

AYRIK

Ayrılmış. Ayrık otu. Düzgün ve uygun olmayan, çarpık. Ayrı tutulan, başkalarına benzemeyen, ayrıcalı, müstesna. Kural dışı.

GAYRIK

Artık, bundan böyle.

KÜÇÜKAYRIK

Mardin şehri, Kızıltepe belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KAYRIK

Soğuktan korunmaya yarayan kürk, kepenek, kilim ve benzerleri eşya. Ayrı, başka. Meyvesi çok olan ağaç dalının gövdeden ayrılmış durumu, ayrık.

BÜYÜKAYRIK

Mardin ilinde, Kızıltepe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

MAYRIK

Büyük : Ahmet mayrık gözleriyle bana baktı.

  -   -   -  

Anlamında AYRIK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AYRIK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

İSTİSNAİ

Ayrıklı.

AYRICALI

Ayrık.

APŞAK

Bacaklarını açarak yürüyen, ayrık bacaklı. Yan yan, bacakları aça aça yürüme. Ağır elli, beceriksiz, tembel. İskele sehpası. Ayakları birbirine yakın ve bacakları açık olan.

APŞALAK

Bacaklarını açarak yürüyen, ayrık bacaklı. Düzgün yürüyemeyen.

APIŞAK

Bacaklarını açarak yürüyen, ayrık bacaklı.

AYRIKSIZ

İstisnasız, bilaistisna. Hiçbir ayrığı olmadan, hiçbirini ayrık tutmaksızın.

BİLAİSTİSNA

İstisnasız, ayrıksız, ayrım yapmaksızın.

İSTİSNASIZ

İstisnası olmadan, ayrıksız, ayrıcasız, bilaistisna.

DEROGASYON

Ayrıklık.

ANASTOMOZ

Arterlerin, venlerin, sinirlerin, yaprak damarlarının ve vücudun birçok bölgesindeki çok ince uç dallarının birleşerek ağ meydana getirmesi. Arterlerin, venlerin, sinirlerin ve vücudun birçok bölgesindeki kılcal damarların birleşerek ağ meydana getirmesi. Ağızlaşma, birleşme, anastomozis. Damar, sinir veya tendonlar gibi iki ayrık yapı arasında, ayrı uçları ağız ağıza getirip dikme, ağızlaştırma veya birleştirme.

APUŞAK

Bacaklarını açarak yürüyen, ayrık bacaklı.

AYDEÇİ

Ayrık otu.

MUNFASIL

Ayrı duran, ayrılmış, ayrık, ayrılı.

EKSANTRİK

Dış merkezli. Ayrıksı. Ayrıksı.

BUĞDAYGİLLER

Bir çeneklilerden, örneği buğday, yulaf, arpa, pirinç, çavdar, mısır, ayrık ve çayır otları, kamış, bambu olan, çiçekleri başak durumunda büyük bir bitki familyası.

ANATANA

Ayrık otu.

AYRIKSILIK

Ayrıksı olma durumu.

ABŞAK

Tembel. Beceriksiz. Paytak, apışları ayrık.

AYRIKLIK

Ayrıklı olma durumu, ayrı tutma, ayrı tutulma. Kaplamları birbirinden ayrı olmakla birlikte aynı yakın cinsin kaplamına giren kavramlar arasındaki bağlantı. Elips, daire, parabol, hiperbol vb. bir konik üzerinde hareket eden cismi, odağa veya merkeze birleştiren doğrunun büyük eksen ile yaptığı açı. Önermelerin birbirine bağlanması işleminde ya . ya . ve ya da ile gösterilen ilişki. Kural dışılık. Genel kuraldan ayrılma, derogasyon.

AYRIH

Ayrık otu.