AY ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ay" olan, toplam 988 adet kelime bulunmaktadır. ay ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ay ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ay olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AYDINLATILABİLMEK, AYRINTILANDIRILMA

16 harfli kelimeler

AYDINLATILABİLME, AYRINTILANDIRMAK

15 harfli kelimeler

AYAZLANDIRILMAK, AYDINLANABİLMEK, AYDINLANIVERMEK, AYDINLATABİLMEK, AYDINLATIVERMEK, AYDINLATMACILIK, AYMAZLAŞABİLMEK, AYRICALIKSIZLIK, AYRINTILANDIRIŞ, AYRINTILANDIRMA, AYRIŞTIRABİLMEK, AYRULDUĞUNLAYIN

14 harfli kelimeler

AYARLANABİLMEK, AYARLATABİLMEK, AYARLAYABİLMEK, AYARLAYIVERMEK, AYARTILABİLMEK, AYAZLANDIRILMA, AYBALIĞIGİLLER, AYDINLANABİLME, AYDINLANIVERME, AYDINLATABİLME, AYDINLATIVERME, AYERZASENDROMU, AYIKLANABİLMEK, AYIKLANIVERMEK, AYIKLATABİLMEK, AYIKLAYABİLMEK, AYIKLAYIVERMEK, AYIPLAYABİLMEK, AYMAZLAŞABİLME, AYRIBİÇİMLENME, AYRICALIKLILIK, AYRIŞTIRABİLME, AYTEDİRGİNLİĞİ

13 harfli kelimeler

AYAKKABICILIK, AYAKLANDIRMAK, AYAZLANDIRMAK, AYDINLATILMAK, AYDINLIKÖLÇER, AYARLANABİLME, AYARLATABİLME, AYARLAYABİLME, AYARLAYIVERME, AYARTILABİLME, AYAŞTÜRKMENLİ, AYIKLANABİLME, AYIKLANIVERME, AYIKLATABİLME, AYIKLAYABİLME, AYIKLAYIVERME, AYIPLAYABİLME, AYRINTISIZLIK

12 harfli kelimeler

AYAKLANDIRMA, AYAZLANDIRMA, AYDINLATILMA, AYKIRILAŞMAK, AYRICALIKSIZ, AYAKÇIKLILAR, AYAKGEDİKLER, AYARTABİLMEK, AYDINLATILIŞ, AYILTABİLMEK, AYIRDILANMAK, AYIRTABİLMEK, AYRIBASIKLIK, AYRILABİLMEK, AYRILIVERMEK, AYRINTICILIK, AYRINTISIZCA, AYRINTITASAR, AYRIŞABİLMEK, AYVALISOKAĞI

11 harfli kelimeler

AYAKKABILIK, AYDINLANMAK, AYDINLATMAK, AYINGACILIK, AYIRTMANLIK, AYKIRILAMAK, AYKIRILAŞMA, AYNŞTAYNYUM, AYRANLAŞMAK, AYRICALIKLI, AYRILMAZLIK, AYRIMLAŞMAK, AYRIMSIZLIK, AYRIŞTIRMAK, AYAKBALTASI, AYARTABİLME, AYDINLAŞMAK, AYDINLATICI, AYDİNLANMAK, AYGIRDEMİRİ, AYGIRLANMAK, AYILABİLMEK, AYILTABİLME, AYIRABİLMEK, AYIRIVERMEK, AYIRTABİLME, AYIRTLANMAK, AYIRTLAŞMAK, AYIRTTIRMAK, AYMAZLAŞMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AYAKKABICI, AYAKLANMAK, AYAKSIZLAR, AYARLANMAK, AYARLATMAK, AYARSIZLIK, AYARTILMAK, AYAZLANMAK, AYAZLATMAK, AYDINLANMA, AYDINLATMA, AYIKLANMAK, AYIKLATMAK, AYIPLANMAK, AYIRICILIK, AYLAKÇILIK, AYNASIZLIK, AYRANLAŞMA, AYRIKSILIK, AYRILANMAK, AYRILAŞMAK, AYRILIŞMAK, AYRIMLAŞMA, AYRIMLILIK, AYRIMSAMAK, AYRIŞIKLIK, AYRIŞTIRMA, AYAKTAKIMI, AYAĞIBÜYÜK, AYAHLANMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AYAKBASTI, AYAKÇILIK, AYAKLAMAK, AYAKLANMA, AYAKLILIK, AYAKÜZERİ, AYARLAMAK, AYARLANMA, AYARLATMA, AYARTILMA, AYAZLAMAK, AYAZLANMA, AYAZLATMA, AYDINTEPE, AYIBACAĞI, AYIGİLLER, AYIKLAMAK, AYIKLANMA, AYIKLATMA, AYIKULAĞI, AYIPLAMAK, AYIPLANMA, AYKIRILIK, AYNABAKAR, AYNACILIK, AYRICALIK, AYRICASIZ, AYRILANMA, AYRILAŞMA, AYRILIŞMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AYAKALTI, AYAKKABI, AYAKLAMA, AYAKÜSTÜ, AYAKYOLU, AYARLAMA, AYARTMAK, AYAZLAMA, AYBAŞILI, AYÇİÇEĞİ, AYDINCIK, AYDINGER, AYDINLAR, AYDINLIK, AYIBOĞAN, AYICILIK, AYIKLAMA, AYILTMAK, AYINGACI, AYIPLAMA, AYIRTMAK, AYIRTMAN, AYİNİCEM, AYLAKLIK, AYLANDIZ, AYLANMAK, AYMAZLIK, AYNISEFA, AYRICALI, AYRIKLIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AYAKÇAK, AYAKÇIN, AYAKLIK, AYAKSIZ, AYAKTAŞ, AYANCIK, AYANDON, AYARSIZ, AYARTMA, AYAZLIK, AYBASTI, AYDEMİR, AYIKLIK, AYIKMAK, AYILMAK, AYILTMA, AYIPSIZ, AYIRICI, AYIRMAÇ, AYIRMAK, AYIRTMA, AYLAKÇI, AYLAMAK, AYLANMA, AYLIKÇI, AYLIKLI, AYNALIK, AYNASIZ, AYNILIK, AYNIYLA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AYAKÇI, AYAKLI, AYAKTA, AYARCI, AYARLI, AYARTI, AYAZMA, AYBEAY, AYILIK, AYILMA, AYILTI, AYINGA, AYIPLI, AYIRAÇ, AYIRAN, AYIRMA, AYIRTI, AYKIRI, AYLAMA, AYNACI, AYNALI, AYRICA, AYRILI, AYDEDE, AYACIK, AYAFTA, AYAGAN, AYAĞAN, AYAĞUÇ, AYAHCİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AYDIN, AYEVİ, AYGIR, AYGIT, AYICI, AYLAK, AYLIK, AYMAK, AYMAZ, AYNAZ, AYNEN, AYRAÇ, AYRAN, AYRIÇ, AYRIK, AYRIM, AYRIT, AYSAR, AYSIZ, AYVAN, AYVAZ, AYYAR, AYYAŞ, AYYUK, AYABA, AYACA, AYACU, AYAÇA, AYAGA, AYAĞA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AYAK, AYAL, AYAN, AYAR, AYAŞ, AYAZ, AYÇA, AYET, AYIK, AYIN, AYIP, AYIT, AYLA, AYLI, AYMA, AYNA, AYNI, AYOL, AYRI, AYVA, AYAG, AYAĞ, AYAH, AYAS, AYAT, AYAY, AYBA, AYCA, AYCE, AYDA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AYA, AYI, AYN, AYE, AYH, AYO, AYŞ, AYU

2 harfli kelimeler

AY

Bazı kelimelerin anlamları

AY

Birdenbire duyulan acı, ağrı, şaşırma, ürkme veya sevinç anlatan bir söz. Dünya'nın uydusu olan gök cismi, kamer, mah, meh. Yılın on iki bölümünden her biri. Art arda gelen iki yeni ay arasında geçen süre. Bir ayın herhangi bir gününden ertesi ayın aynı gününe kadar geçen veya yaklaşık otuz gün olarak kabul edilen süre.

AYRINTILANDIRILMA

Ayrıntılandırılmak işi, detaylandırılma.

AYDINLATILABİLME

Aydınlatılabilmek işi.

AYDINLANIVERMEK

Çabucak aydınlanmak.

AYDINLATIVERMEK

Çabucak aydınlatmak.

AYRINTILANDIRMAK

Ayrıntılı bir duruma getirmek, detaylandırmak.

AYDINLATILABİLMEK

Aydınlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AYDINLATABİLMEK

Aydınlatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AYRINTILANDIRIŞ

Ayrıntılandırma işi.

AYRICALIKSIZLIK

Ayrıcalıksız olma durumu.

AYRINTILANDIRMA

Ayrıntılandırmak işi, detaylandırma.

AYMAZLAŞABİLMEK

Aymazlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AYRIŞTIRABİLMEK

Ayrıştırma imkân veya olasılığı bulunmak.

AYDINLATMACILIK

Aydınlatmanın bilimsel temel ve tekniklerinin tümü.

AYAZLANDIRILMAK

Ayazlanması sağlanmak.

AYDINLANABİLMEK

Aydınlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında AY bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AY geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.