ATLAS ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "atlas" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. atlas ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu atlas ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde atlas olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ATLAS

Yüzü parlak, sık dokunmuş bir ipekli kumaş türü, saten. Bir konuyu açıklamak için hazırlanmış resim veya levhalardan oluşmuş kitap. Dünyanın, bir ülkenin, bir bölgenin fiziksel ve siyasal coğrafyası ile ekonomi, tarih vb. konularda toplu bilgi vermek için bir araya getirilmiş coğrafya haritaları derlemesi.

ATLASAĞACI

Kerestesi açık ya da koyu sarı parıltılı, ağır ve sert, hava kurusunun özgül ağırlığı 0,8-1,0 gr/cm3 olan değerli bir kaplama ağacı.

  -   -   -  

Anlamında ATLAS bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ATLAS geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ATLAŞ

Atın sağrısı, arka tarafı: Atlasıma gel.

LİPSOS

İskorpitgillerden, Akdeniz ve Atlas Okyanusu'nda yaşayan, yüzgeçlerindeki dikenlerde yaralara sebep olan bir zehir bulunan, 40 santimetre uzunluğunda, eti çok beğenilen bir balık (Scorpaena porcus).

TEREBRATULA

Kolsu ayaklılar (Brachiopoda) dalından, kabukları uzun, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nda yaşayan türleri olan bir cins. (Terebratula), Kolsu-ayaklılar (Brachiopoda) dalından bir yumuşakçamsı cinsi. Kabukları uzuncadır. Akdeniz ve Atlantik Okyanusunda bulunur. Kolsu ayaklılar (Brachiopoda) şubesinden, kabukları uzun, Akdeniz ve Atlas Okyanusu'nda yaşayan türleri olan bir cins.

KAKTÜS

Kaktüsgillerden, yaprakları yayvan ve dikenli, güzel, parlak renkte çiçekler açan bir bitki, atlas çiçeği (Cactus).

ATLANTİS

Atlas kemiğiyle ilgili, atlasa ait olan.

KAKTÜSGİLLER

İki çelenklilerden, sıcak ve kurak ülkelerde yetişen, gövdesi, yaprakları etli ve dikenli bir bitki familyası, atlas çiçeğigiller.

ATLAZ

Atlas.

MEZARLIK

Mezarların bulunduğu yer, kabristan, gömütlük, sinlik, tahtalıköy, mezaristan, bamyaratlası.

GOLFSTRİM

Atlas Okyanusu'nda, Meksika Körfezi'nden başlayarak Britanya ve İskandinavya kıyılarına kadar ulaşıp Avrupa Rusyası'nın kuzey kıyılarına kadar gelen ve Batı Avrupa'nın deniz iklimini yumuşatan sıcak su akıntısı.

BENCEK

Ceket. Kara atlastan yapılan önü ilikli bir giyim eşyası.

NARVAL

Atlas Okyanusu'nun Antartika bölgesinde yaşayan bir tür balina, nar balinası (Monodon monoceros).

PLEYAD

Yazında, Eski Yunan mitolojisinde sonradan yıldız haline sokulmuş Atlas'ın kızları adına uyularak sanatçı topluluklarına verilen ad. XVI. yüzyılda Fransa'da Ronsard du Bellay ve geri kalan beş arkadaşından oluşan, biçimde ilkçağ sanatçılarını örnek alırken Fransızca'yı geliştirip zengin bir düşün ve koşuk dili durumuna getirmeyi amaçlayan bir sanatçılar topluluğunun adı.

SATEN

Atlas. Parlak, pamuklu kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

TEFEBAŞ

Sırma ile işlenmiş atlas ya da kadife kumaş giysi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük