AT ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "at" olan, toplam 473 adet kelime bulunmaktadır. at ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu at ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde at olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

ATKUYRUĞUGİLLER, ATLANTALİZASYON

14 harfli kelimeler

ATATÜRKÇELENGİ, ATEROSKLEROZİS, ATEŞLENEBİLMEK, ATEŞLEYEBİLMEK, ATEŞLEYİVERMEK, ATIŞTIRABİLMEK, ATIŞTIRIVERMEK, ATLATILABİLMEK

13 harfli kelimeler

ATADİRİMCİLİK, ATEŞBÖCEKLERİ, ATEŞLENDİRMEK, ATEŞLENEBİLME, ATEŞLEYEBİLME, ATEŞLEYİCİLİK, ATEŞLEYİVERME, ATEŞPERESTLİK, ATILGANLAŞMAK, ATIŞTIRABİLME, ATIŞTIRIVERME, ATLATILABİLME, ATMALIKAŞANLI

12 harfli kelimeler

ATARAKTİKLER, ATARDAMARCIK, ATATÜRKÇÜLÜK, ATELOPROZOPİ, ATEROEMBOLUS, ATEROMATOZİS, ATEROSKLEROZ, ATEŞLENDİRME, ATFEDEBİLMEK, ATILGANLAŞMA, ATIŞTIRMALIK, ATLATABİLMEK, ATLAYABİLMEK, ATLAYIVERMEK, ATMACACIBAŞI, ATOMLAŞTIRMA, ATRAKTİLOZİT, ATTIRABİLMEK

11 harfli kelimeler

ATALANTEKKE, ATANABİLMEK, ATASOYCULUK, ATFEDEBİLME, ATILABİLMEK, ATILIMCILIK, ATILIVERMEK, ATIŞABİLMEK, ATKARACALAR, ATLANDIRMAK, ATLANDURMAK, ATLANTIRMAĞ, ATLAŞTIRMAK, ATLATABİLME, ATLATTIRMAK, ATLAYABİLME, ATLAYIVERME, ATLEŞTIRMAK, ATLIKARINCA, ATNAŞTIRMAK, ATTENÜASYON, ATTIRABİLME

10 harfli kelimeler

ATAKLAŞMAK, ATALARSÖZÜ, ATANABİLME, ATANLAŞMAK, ATANMIŞLIK, ATANNAŞMAK, ATARAKSİYA, ATAŞLANMAK, ATDIBAŞAĞA, ATELEKTAZİ, ATEŞBÖCEĞİ, ATEŞKÜREĞİ, ATEŞLENMEK, ATEŞLETMEK, ATEŞLEYİCİ, ATEŞPEREST, ATEŞSİZLİK, ATFEDİLMEK, ATGALDURAN, ATILABİLME, ATILGANLIK, ATILIVERME, ATIŞABİLME, ATIŞDIRMAK, ATIŞTIRMAK, ATLANILMAK, ATLASAĞACI, ATLATILMAK, ATLATTIRMA, ATLETİZMCİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ATABİLMEK, ATAÇINARI, ATALAŞMAK, ATALLAMAK, ATAPULGİT, ATARDAMAR, ATARKANAL, ATASARISI, ATAŞLAMAK, ATATÜRKÇÜ, ATAZLAMAK, ATBURGAZI, ATEŞÇİLİK, ATEŞLEMEK, ATEŞLENİŞ, ATEŞLENME, ATEŞLETME, ATEŞLİLİK, ATEŞYUVAR, ATFEDİLME, ATGÖZLÜĞÜ, ATICIDIĞI, ATIĞETMEK, ATILGANCA, ATIMCILIK, ATIRLAYAM, ATIŞTIRIŞ, ATIŞTIRMA, ATIVERMEK, ATIVORMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ATABAKAN, ATABEYLİ, ATABİLME, ATABİNDİ, ATACILIK, ATADOĞDU, ATAERGİN, ATAERKİL, ATAEYMİR, ATAKBAŞI, ATALAMAK, ATAMTÜRK, ATANOĞLU, ATASAGUN, ATASAĞAN, ATASEVEN, ATASEVİN, ATAŞELİK, ATATURKH, ATAULLAH, ATAYURDU, ATBALIĞI, ATDIRMAK, ATEROZİS, ATEŞLEME, ATEŞPARE, ATFETMEK, ATGEÇMEZ, ATGİLLER, ATICILIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ATABAĞI, ATABÖRÜ, ATACORU, ATADAMI, ATAERKİ, ATAKENT, ATAKLIK, ATAKURT, ATALANI, ATALMIŞ, ATAMBAY, ATANMAK, ATANMIŞ, ATASÖZÜ, ATAŞLIĞ, ATAŞLIH, ATAŞLIK, ATATÖRE, ATATÜRK, ATAVİZM, ATAYCAK, ATAYOLU, ATAYURT, ATCIĞAZ, ATCILAR, ATÇILAR, ATÇILIK, ATDAMAK, ATDIRAÇ, ATDIRAŞ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ATABAY, ATABEĞ, ATABEK, ATABEY, ATACAK, ATACAN, ATADAN, ATAGCI, ATAGÜL, ATAGÜN, ATAĞAN, ATAHAN, ATAKAN, ATAKÇI, ATAKER, ATAKLI, ATAKÖY, ATAKSİ, ATAKUL, ATAKUM, ATAKUT, ATALAN, ATALAR, ATALAY, ATALET, ATALIK, ATAMAK, ATAMAN, ATAMBA, ATAMER, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ATAAN, ATAĞA, ATAMA, ATAOL, ATAÖV, ATARİ, ATASÜ, ATAŞE, ATAÜN, ATCAK, ATÇAK, ATENT, ATFEN, ATGAK, ATGIN, ATGIŞ, ATGUN, ATICI, ATIFE, ATILI, ATİÇİ, ATİKE, ATİME, ATİYE, ATKAZ, ATKIÇ, ATKIN, ATKÖY, ATKUL, ATLAÇ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ATAÇ, ATAK, ATAN, ATAR, ATAŞ, ATAV, ATAY, ATÇA, ATÇI, ATÇU, ATDI, ATEH, ATEL, ATEŞ, ATFİ, ATGI, ATGM, ATGU, ATĞI, ATHİ, ATIF, ATIK, ATIL, ATIM, ATIŞ, ATIZ, ATİK, ATİŞ, ATKI, ATLI, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ATA, ATE, ATI, ATİ, ATP

2 harfli kelimeler

AT

Bazı kelimelerin anlamları

AT

Atgillerden, binme, yük çekme, taşıma vb. hizmetlerde kullanılan, tek tırnaklı hayvan, beygir, düldül. Satrançta, her yönde siyahtan beyaza ve beyazdan siyaha bir hane atlayarak L biçiminde hareket eden taş. Astatin elementinin simgesi.

ATATÜRKÇELENGİ

Yastık oyası. (Yalvaç Isparta).

ATEŞLEYİVERMEK

Çabucak ateşlemek.

ATEROSKLEROZİS

Büyük ve orta boyuttaki atardamar duvarlarının iç yüzeyinde gelişen, ateromatoz plaklar adı verilen kolesterol kristalleri ve hücrelerden oluşan nekrotik kitlelerle belirgin bir hastalık, ateromatoz plak, ateroskleroz. Bu plaklar kan pıhtılaşmasını kolaylaştırarak trombüs ve emboli oluşmasına yol açar, atardamarlarda kan akımı engellenir.

ATLANTALİZASYON

İlk boyun omurunun art kafa kemiğine kaynaşması.

ATLATILABİLMEK

Atlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATEŞBÖCEKLERİ

Kınkanatlılardan, erkekleri uçucu, dişileri kanatsız, kurtçukları etçil, birçoğu ışık saçan, gündüzleri bitkilerde geçiren böcekler familyası; ışılböcekler.

ATEŞLENEBİLMEK

Ateşlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATIŞTIRABİLMEK

Atıştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATEŞLENEBİLME

Ateşlenebilmek işi.

ATEŞLEYEBİLMEK

Ateşleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATADİRİMCİLİK

Dinin; ölü ruhlarının, özellikle ata ruhlarının dirilerek yaşantılarını sürdürdüklerine dayanan evrensel inancın sonunda doğduğunu ileri süren görüş. bk. din.

ATEŞLENDİRMEK

Coşturmak, kışkırtmak, şiddetlendirmek.

ATIŞTIRIVERMEK

Çabucak atıştırmak.

ATKUYRUĞUGİLLER

Eğrelti otugillerden, örneği atkuyruğu olan bir bitki familyası.

ATEŞLEYEBİLME

Ateşleyebilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında AT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABLUKA

Kuşatma.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACILI

Acı katılmış olan. Acısı olan, kederli.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).