AT ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "at" olan, toplam 473 adet kelime bulunmaktadır. at ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu at ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde at olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

ATKUYRUĞUGİLLER, ATLANTALİZASYON

14 harfli kelimeler

ATATÜRKÇELENGİ, ATEROSKLEROZİS, ATEŞLENEBİLMEK, ATEŞLEYEBİLMEK, ATEŞLEYİVERMEK, ATIŞTIRABİLMEK, ATIŞTIRIVERMEK, ATLATILABİLMEK

13 harfli kelimeler

ATEŞLENDİRMEK, ATEŞLEYİCİLİK, ATEŞPERESTLİK, ATADİRİMCİLİK, ATEŞBÖCEKLERİ, ATEŞLENEBİLME, ATEŞLEYEBİLME, ATEŞLEYİVERME, ATILGANLAŞMAK, ATIŞTIRABİLME, ATIŞTIRIVERME, ATLATILABİLME, ATMALIKAŞANLI

12 harfli kelimeler

ATATÜRKÇÜLÜK, ATEŞLENDİRME, ATIŞTIRMALIK, ATARAKTİKLER, ATARDAMARCIK, ATELOPROZOPİ, ATEROEMBOLUS, ATEROMATOZİS, ATEROSKLEROZ, ATFEDEBİLMEK, ATILGANLAŞMA, ATLATABİLMEK, ATLAYABİLMEK, ATLAYIVERMEK, ATMACACIBAŞI, ATOMLAŞTIRMA, ATRAKTİLOZİT, ATTIRABİLMEK

11 harfli kelimeler

ATILIMCILIK, ATKARACALAR, ATALANTEKKE, ATANABİLMEK, ATASOYCULUK, ATFEDEBİLME, ATILABİLMEK, ATILIVERMEK, ATIŞABİLMEK, ATLANDIRMAK, ATLANDURMAK, ATLANTIRMAĞ, ATLAŞTIRMAK, ATLATABİLME, ATLATTIRMAK, ATLAYABİLME, ATLAYIVERME, ATLEŞTIRMAK, ATLIKARINCA, ATNAŞTIRMAK, ATTENÜASYON, ATTIRABİLME

10 harfli kelimeler

ATARAKSİYA, ATEŞLENMEK, ATEŞLETMEK, ATEŞLEYİCİ, ATEŞPEREST, ATILGANLIK, ATIŞTIRMAK, ATLANILMAK, ATLATILMAK, ATMOSFERİK, ATRAKSİYON, ATAKLAŞMAK, ATALARSÖZÜ, ATANABİLME, ATANLAŞMAK, ATANMIŞLIK, ATANNAŞMAK, ATAŞLANMAK, ATDIBAŞAĞA, ATELEKTAZİ, ATEŞBÖCEĞİ, ATEŞKÜREĞİ, ATEŞSİZLİK, ATFEDİLMEK, ATGALDURAN, ATILABİLME, ATILIVERME, ATIŞABİLME, ATIŞDIRMAK, ATLASAĞACI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ATARDAMAR, ATATÜRKÇÜ, ATEŞÇİLİK, ATEŞLEMEK, ATEŞLENME, ATEŞLETME, ATEŞLİLİK, ATIMCILIK, ATIŞTIRMA, ATKILAMAK, ATKUYRUĞU, ATLANILMA, ATLATILMA, ATOMCULUK, ATASARISI, ATABİLMEK, ATAÇINARI, ATALAŞMAK, ATALLAMAK, ATAPULGİT, ATARKANAL, ATAŞLAMAK, ATAZLAMAK, ATBURGAZI, ATEŞLENİŞ, ATEŞYUVAR, ATFEDİLME, ATGÖZLÜĞÜ, ATICIDIĞI, ATIĞETMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ATACILIK, ATAERKİL, ATAŞELİK, ATBALIĞI, ATEŞLEME, ATFETMEK, ATGİLLER, ATICILIK, ATILIMCI, ATKILAMA, ATLAMBAÇ, ATLANGIÇ, ATLANMAK, ATLATMAK, ATLETİZM, ATMASYON, ATMOSFER, ATTIRMAK, ATABAKAN, ATABEYLİ, ATABİLME, ATABİNDİ, ATADOĞDU, ATAERGİN, ATAEYMİR, ATAKBAŞI, ATALAMAK, ATAMTÜRK, ATANOĞLU, ATASAGUN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ATAKLIK, ATANMAK, ATASÖZÜ, ATAVİZM, ATÇILIK, ATERİNA, ATEŞBAZ, ATEŞKES, ATEŞLİK, ATFETME, ATILGAN, ATILMAK, ATIŞMAK, ATİKLİK, ATLAMAK, ATLANMA, ATLATMA, ATLETİK, ATROPİN, ATTIRMA, ATAERKİ, ATABAĞI, ATABÖRÜ, ATACORU, ATADAMI, ATAKENT, ATAKURT, ATALANI, ATALMIŞ, ATAMBAY, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ATABEY, ATALET, ATALIK, ATAMAK, ATAMAN, ATANMA, ATAVİK, ATEİST, ATEİZM, ATEŞÇİ, ATEŞİN, ATEŞLİ, ATIFET, ATILIM, ATILIŞ, ATILMA, ATIMCI, ATIŞMA, ATKILI, ATLAMA, ATMACA, ATOMAL, ATOMCU, ATOMİK, ATONAL, ATÖLYE, ATBAŞI, ATABAY, ATABEĞ, ATABEK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ATAMA, ATARİ, ATAŞE, ATFEN, ATICI, ATILI, ATLAS, ATLET, ATMAK, ATMIK, ATAAN, ATAĞA, ATAOL, ATAÖV, ATASÜ, ATAÜN, ATCAK, ATÇAK, ATENT, ATGAK, ATGIN, ATGIŞ, ATGUN, ATIFE, ATİÇİ, ATİKE, ATİME, ATİYE, ATKAZ, ATKIÇ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ATAK, ATAŞ, ATÇI, ATEH, ATEŞ, ATIF, ATIK, ATIL, ATIM, ATIŞ, ATKI, ATLI, ATMA, ATOL, ATOM, ATAÇ, ATAN, ATAR, ATAV, ATAY, ATÇA, ATÇU, ATDI, ATEL, ATFİ, ATGI, ATGM, ATGU, ATĞI, ATHİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ATA, ATE, ATİ, ATI, ATP

2 harfli kelimeler

AT

Bazı kelimelerin anlamları

AT

Atgillerden, binme, yük çekme, taşıma vb. hizmetlerde kullanılan, tek tırnaklı hayvan, beygir, düldül. Satrançta, her yönde siyahtan beyaza ve beyazdan siyaha bir hane atlayarak L biçiminde hareket eden taş. Astatin elementinin simgesi.

ATEŞLEYİCİLİK

Ateşleyici olma durumu.

ATEŞPERESTLİK

Ateşperest olma durumu.

ATEŞLENEBİLMEK

Ateşlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATEŞLEYEBİLMEK

Ateşleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATEROSKLEROZİS

Büyük ve orta boyuttaki atardamar duvarlarının iç yüzeyinde gelişen, ateromatoz plaklar adı verilen kolesterol kristalleri ve hücrelerden oluşan nekrotik kitlelerle belirgin bir hastalık, ateromatoz plak, ateroskleroz. Bu plaklar kan pıhtılaşmasını kolaylaştırarak trombüs ve emboli oluşmasına yol açar, atardamarlarda kan akımı engellenir.

ATIŞTIRIVERMEK

Çabucak atıştırmak.

ATADİRİMCİLİK

Dinin; ölü ruhlarının, özellikle ata ruhlarının dirilerek yaşantılarını sürdürdüklerine dayanan evrensel inancın sonunda doğduğunu ileri süren görüş. bk. din.

ATEŞLEYİVERMEK

Çabucak ateşlemek.

ATLANTALİZASYON

İlk boyun omurunun art kafa kemiğine kaynaşması.

ATIŞTIRABİLMEK

Atıştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATEŞLENDİRMEK

Coşturmak, kışkırtmak, şiddetlendirmek.

ATKUYRUĞUGİLLER

Eğrelti otugillerden, örneği atkuyruğu olan bir bitki familyası.

ATATÜRKÇELENGİ

Yastık oyası. (Yalvaç Isparta).

ATLATILABİLMEK

Atlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ATEŞBÖCEKLERİ

Kınkanatlılardan, erkekleri uçucu, dişileri kanatsız, kurtçukları etçil, birçoğu ışık saçan, gündüzleri bitkilerde geçiren böcekler familyası; ışılböcekler.

  -   -   -  

Anlamında AT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABLUKA

Kuşatma.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACILI

Acı katılmış olan. Acısı olan, kederli.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.