Sonu ASILLI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "asıllı" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. Sonu asıllı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında asıllı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde asıllı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ASILLI

Bir kökene dayanan, kökenli.

DURASILLI

Aydın şehrinde, Nazilli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Manisa ili, Adala bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa ili, Osmancalı nahiyesine bağlı bir yer.

MAYASILLI

Yerinde oturamayan, oturduğu yerde rahat etmeyen.

HASILLI

Haremağalığında bir aşama. bk. haremağası.

  -   -   -  

Anlamında ASILLI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ASILLI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PANSLAVİZM

Slav asıllı bütün halkları aynı yönetim altında toplama amacı güden politik akım ve hareket.

KÖKENLİ

Asıllı. Belli bir kaynaktan çıkmış olan, bir kaynağa dayanan.

HAREMAĞASI

Eski Roma, Abbasi, Memluk ve Osmanlı saraylarında ve büyük konaklarda harem bölümünü korumak ve türlü hizmetlerini görmekle yükümlü olan erkekliği giderilmiş zenci görevli. Haremağaları şu aşamalardan geçerlerdi: en aşağı, acemi ağa, nöbet kalfası, ortanca, hasıllı ya da hasırlı, yayla başgulamı, Yenisaray başkapı gulamı. Daha da yükselebilirlerse Eskisaray başkapı gulamı ve sonunda kızlarağası olurlardı.

RUM

Müslüman ülkelerde oturan Yunan asıllı kimse. Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde yaşayan, Roma yurttaşı haklarına sahip olan halk. Anadolu.