Sonu ARP ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "arp" olan 8 harfli toplam 8 adet kelime bulundu. Sonu arp ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında arp olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde arp olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EKZOKARP

Meyvelerde perikarpın en dış tabakası. Epikarp. Meyvelerde pericarpın en dış tabakası, epikarp.

ŞİZOKARP

Sinkarp ovaryumdan meydana gelen ve olgunlukta karpellerin birleşme yerinden yarılarak her biri tek tohumlu merikarplara ayrılan kuru meyve.Yarılan meyve.

MERİKARP

Birleşik ovaryumdan meydana gelmiş ancak karpellerin birleşme yerlerinden yarılarak ayrılan tek tohumlu kuru meyvelerden her biri. Şizokarp meyveleri oluşturan parçalardan her biri.

POLİKARP

Çimlendikten sonra uzun yıllar çiçek açarak tohum meydana getiren bitkiler. Bazı rulumlularda (Ascidia) mantonun iç yüzeyinde bulunan gonad.

MEZOKARP

Meyvenin çok tabakalı orta kısmı.

PERİKARP

Ovaryumun duvarından gelişen, ekzokarp, mezokarp, endokarptan oluşan meyve kabuğu. Tahıl tanelerini çeviren meyve kabuğu.

ASKOKARP

Koruyucu örtüsü ile çevrili askusu olan meyve.

ENDOKARP

Meyve perikarpının en içteki tabakası.