Sonu ARLANMAK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "arlanmak" olan, toplam 53 adet kelime bulunmaktadır. Sonu arlanmak ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında arlanmak olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde arlanmak olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

EHTİYARLANMAK

12 harfli kelimeler

TEKRARLANMAK, CINDARLANMAK, KASTARLANMAK, RÜZGARLANMAK, SAYHARLANMAK, TALVARLANMAK

11 harfli kelimeler

ASTARLANMAK, DAMARLANMAK, ISMARLANMAK, KAŞARLANMAK, KATARLANMAK, PAZARLANMAK, TASARLANMAK, TOPARLANMAK, YARARLANMAK, YUVARLANMAK, AMBARLANMAK, ANLARLANMAK, AŞGARLANMAK, AŞĞARLANMAK, AŞKARLANMAK, AVŞARLANMAK, ÇINARLANMAK, DİŞARLANMAK, EFKARLANMAK, KAÇARLANMAK, KASARLANMAK, KOBARLANMAK, KUBARLANMAK, KUKARLANMAK, SINARLANMAK, ŞİKARLANMAK, TALARLANMAK, TOMARLANMAK, TUVARLANMAK

10 harfli kelimeler

AYARLANMAK, AZARLANMAK, UYARLANMAK, ACARLANMAK, AŞARLANMAK, TUARLANMAK, UMARLANMAK

9 harfli kelimeler

KARLANMAK, ÇARLANMAK, DARLANMAK, HARLANMAK, PARLANMAK, SARLANMAK, TARLANMAK, YARLANMAK, ZARLANMAK

8 harfli kelimeler

ARLANMAK

Bazı kelimelerin anlamları

ARLANMAK

Utanmak.

TALVARLANMAK

Ağaç dal budak salarak genişlemek : Söğüt adamakıllı talvarlandı.

KAŞARLANMAK

Bir işte, bir hareketle çok deneyim kazanmak. Hoşa gitmeyen bir harekete veya bir işe alışarak artık ondan üzüntü duymaz olmak.

KATARLANMAK

Katar durumuna gelmek, arka arkaya gelmek.

SAYHARLANMAK

Bir işi baştan savmak.

TEKRARLANMAK

Tekrar edilmek, yinelenmek.

CINDARLANMAK

Sinir buhranı geçirmek.

TOPARLANMAK

Toparlama işine konu olmak veya toparlama işi yapılmak. Sağlığı düzelmek. Para yönünden durumunu düzeltmek. Bir işi, bir hareketi yapmaya hazır duruma gelmek. Etkilenilen herhangi bir şeyden kurtulmaya başlanmak. Gelişmek, daha iyi duruma gelmek.

DAMARLANMAK

Damarlı duruma gelmek.

TASARLANMAK

Tasarlama işi yapılmak.

ASTARLANMAK

Astar geçirilmek.

RÜZGARLANMAK

Yel esmeye başlamak. Yele karşı durmak.

KASTARLANMAK

Kastar işi yapılmak.

ISMARLANMAK

Bir şeyin yapılması veya getirilmesi birine söylenmek.

EHTİYARLANMAK

İhtiyarlamak, yaşlanmak.

PAZARLANMAK

Satışa sunulmak.

  -   -   -  

Anlamında ARLANMAK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ARLANMAK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GAGALANMAK

Gagalama işi yapılmak. Azarlanmak, hırpalanmak.

KARLANMA

Karlanmak işi.

AĞNAMAK

Hayvan, yere yatıp yuvarlanmak.

FIRÇALANMAK

Fırça ile ovulmak, düzgünleştirilip parlatmak veya temizlenmek. Çok azarlanmak.

EMMEK

Dudak, dil ve soluk yardımıyla bir şeyi içine çekmek, somurmak. Tükürük yardımıyla eriterek içine çekmek. Uzun süre yararlanmak. Soğurmak.

ÇEREZLENMEK

Çerez türünden bir şeyler yemek. Bir şeyden biraz yararlanmak, çimlenmek.

BAŞVURMAK

Bir işin yapılması için bir kimsenin aracılığını istemek. Bilgi sahibi olmak için bir kaynağı kullanmak, müracaat etmek. İsteği, dileği belirtmek için herhangi bir işlem başlatmak. Bir şeye yararlanmak amacıyla el atmak. Bir işe girmek, bir sınava katılmak vb. konularda müracaatta bulunmak.

DAYAMAK

Yaslamak. Bir yerden, bir kimseden yararlanmak, güç almak. Korkutmak için hızla, öfkeyle yaklaştırmak, uzatmak. Kalitesiz, kötü veya çürük bir malı, gizlice iyi olanların arasına katıp müşteriye satmak. Kapı veya pencereyi ardına kadar açmak. Varmak, ulaşmak. Vakit geçirmeden, bekletmeden vermek.

AZARLANMA

Azarlanmak işi, paylanma.

ALINMAK

Alma işi yapılmak. Uyarlanmak. Elde edilmek. Bir sözün, bir davranışın kendisine söylediğini veya yapıldığını sanarak incinmek, kırılmak.

FAYDALANMAK

Yararlanmak.

DÜRÜLMEK

Dürme işine konu olmak veya dürme işi yapılmak. Bükülmek. Sarılmak, katlanmak. Toplanmak, toparlanmak.

BERAT

Bir buluştan, bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge, patent. Osmanlı Devleti'nde bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan veya ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

AYARLANMA

Ayarlanmak işi.

FALAN

Söylenmesi istenmeyen veya gerekli görülmeyen bir özel adın yerini tutan kelime, filan. Tarih, yer, kişi vb.nin önüne gelerek tekrarlanmak istenmeyen sözlerin yerine kullanılan kelime. Cümlede belirtilen nesne veya nesnelerden sonra gelerek "ve benzerleri" anlamında kullanılan bir söz.

GEDİK

Bir düzey üstündeki yıkık, çatlak veya aralık, rahne. Güçlük, güç durum. Boşluk, eksiklik. Yarma saldırısında düşman mevzilerinde açılan yer. Eksik dişli. Bir işi yapmak, bir şeyden yararlanmak yolunda verilen hak, imtiyaz. Dağ geçidi.

İSLİM

Gücünden yararlanmak için elde edilen buhar, istim.

DOĞRULMAK

Eğik veya eğri bir şey, düz bir duruma gelmek. Oturan veya yatan bir kimse toparlanmak, dik bir duruma gelmek. Yönelmek. Para sağlanmak, kazanılmak. Yeniden güçlenmek, kalkınmak.

AĞINMAK

Hayvan yere yatıp yuvarlanmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük