ARKİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "arki" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. arki ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu arki ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde arki olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ARKİ

Üst değirmen taşına yerleştirilen ve çarkın miline geçen demir. İlk, özgün, başlangıç.

ARKİTEKTURA

Tiyatro tarihinde rönesans sahne mimarisi üzerine yazılan ilk kitap. Kitabın yazarı, tiyatro sahnesine derinlik kavramını getiren Sebastiano Serlio'dur. Tiyatro tarihi içinde aynı adı taşıyan iki önemli kitabın adı. İ Ö 16-13 yılları arasında Vitrivius'un yazdığı on ciltlik mimarlığa ilişkin yapıt; beşinci cilt Roma tiyatrosu yapısı üzerineydi. Bu kitap 1484te bulunduğunda Rönesans mimarları bunun Yunan yapısı olduğunu sanmışlardı. Sebastiano Serlio'nun 1551'de yazdığı sahne uygulayımına ilişkin yapıt. Serlio bu yapıtta ilk kez sahnedeki görüngü sorununu bilimsel bir yolla çözümlemiştir.

ARKİNÇ

Yayla.

ARKİDEŞ

Arkadaş.

ARKİDİŞ

Arkadaş.

  -   -   -  

Anlamında ARKİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ARKİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MARKİZ

Markinin karısı. Bir kapı veya pencere önünde yağmurdan korunmak için yapılmış olan saçak. İki kişilik, alçak, oldukça geniş koltuk.

ANAMNEZ

Hastanın, hastalığı ve çevresi hakkında verdiği bilgi, anamnezi. Hastalığın mevcut durumu ve geçmişiyle ilgili bilgilerin tümü. Bir hastalığın hikâyesi, hastalığın geçmişi. Hayvan sahibi veya bakıcısı tarafından hastalığın meydana gelişi, durumu, şimdiye kadarki gidişi hakkında veteriner hekime verilen bilgi. Genel ve klasik olarak ikiye ayrılır.

DÖLÜT

Oğulcuğun gelişimini büyük ölçüde tamamladığı, bütün organ taslaklarının oluştuğu üçüncü aydan doğuma kadarki durumu, cenin, fetüs.

BABBA

Büyük ve onulmaz çıban, veba, dert, hastalık (ilenmelerde). Fortlu ve fortsuz küçük çocuk ayakkabısı. Çocuk ayakkabısı, patik. (Aşağıdinek, Beyköy Şarkikaraağaç, Yenice Gelendost, Yassıören Senirkent Isparta) (babı) : (Tepecik Tavşanlı Kütahya).

ABRAŞLIK

Halının benzer renk fakat değişik ipliklerle dokunan kısmı (Beyköy Şarkikaraağaç Isparta) (abreş) : (Afşar Gelendost, Küçükkabaca Uluborlu Isparta).

BAŞBIÇAĞI

Ustura. (Arak Şarkikaraağaç Isparta).

AŞAĞIDİNEK

Isparta ilinde, Şarkikaraağaç ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BAĞCAK

1.Koyunların kaçmasını önlemek için çobanın uyumadan önce bir ucunu kendine, bir ucunu da koyunlardan birine bağladığı ip. Kadınların kullandıkları renkli yün, sırma veya iple örülmüş kuşak, bel bağı. Çocuğun kundağını sarmaya yarayan ip, yünden örülen kuşak. Kundaklı çocuğu sırta bağlamaya yarayan ip. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak. Çobanların gece yatısında kollarına koyun bağladıkları örme ip (Çopraşık k.), karşılığı bağırcak. Koyun sürüsünün geceleri, yattığı yeri terk edip etmediğini anlamak amacıyla çobanın bileğini bir koyunun boynuna bağladığı ip. (Çaltı Gelendost, Kusarı Yalvaç, Yukarıdinek Şarkikaraağaç Isparta) (bağacak) : (Yenikent Aksaray Niğde) (bağecik) : (Yakaköy Gelendost Isparta).

BEYKÖY

Afyon şehrinde, Emirdağ ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Afyon kenti, İhsaniye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın şehri, İncirliova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Aydın kenti, Köşk ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir kenti, Edincik nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Göbel nahiyesine bağlı bir bölge. Balıkesir ili, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehrinde, Savaştepe ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Burdur şehrinde, Yeşilova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çankırı şehri, Eldivan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Denizli kenti, Çivril belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Düzce ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Edirne ilinde, Mecidiye bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzurum ilinde, Tekman ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Eskişehir şehri, Mihalıççık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ili, Sarıcakaya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Isparta şehrinde, Şarkikaraağaç belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kars şehrinde, Selim ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu şehri, Taşköprü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Konya kenti, Ereğli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Hisarcık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kütahya ilinde, Tavşanlı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sakarya şehri, Hendek belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Samsun kenti, Havza ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ili, Kavak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehri, Danişment nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BAŞDEĞİRMEN

Diyarbakır ili, Çatakköprü bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Isparta ili, Şarkikaraağaç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Mardin ilinde, Kızıltepe ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BOKDAN

Hayvan gübresinden yapılmış silindir şeklinde tahıl, kepek ambarı. içinde ekin saklanan, hayvan pisliği ile toprak karışımından yapılan küçük fıçı biçiminde kap. (Çarıksaray Şarkikaraağaç Isparta).

AKIRAZ

Beyaz üzüm. Kirli beyaz. (Beyköy Şarkikaraağaç Isparta).

DOĞU

Güneşin doğduğu ana yön, gün doğusu, şark, maşrık, batı karşıtı. Bu yönde olan, Şarki. Avrupa'ya göre Asya ve Kuzeydoğu Afrika'nın bir bölümü. Güneşin 21 Mart'ta ve 23 Eylül'de doğduğu 0,90°'lik yön. Güneşin doğduğu yöndeki ülkeler bölgesi, Şark, Batı karşıtı. Bulunulan yere göre güneşin doğduğu yönde kalan bölge.

AVGAS

I. Bahçe duvarlarının dip kesimlerindeki su geçiti. (Arak Şarkikaraağaç Isparta). Su arklarının kenarlarında bulunan açılıp kapanabilen su ağızları. (Arslandoğmuş Şarkikaraağaç Isparta).

ALAMANÇARKI

Demirden yapılan değirmen çarkı. (Köprü Şarkikaraağaç Isparta).

BELDENAT

Arabaya buğday v.s. yüklemek ve harman savurmak için kullanılan üç, dört veya beş parmaklı, uzun saplı aygıt, yaba. Arabaya ekin yüklemek için kullanılan, üç ila yedi kadar çatalı olabilen ağaç çatal. (Akçaşar Yalvaç, Beyköy Şarkikaraağaç Isparta) (bendanat) : (Yukarıkaşıkara Yalvaç Isparta). Tınaz savurmakta kullanılan araç.

ACIDAMAK

Atların ağzına vurulan gem, kantarma. Gem'in at ağzına gelen yuvarlak demir kısmı. (Köprü Şarkikaraağaç Senirkent Isparta; Güllüce Gümüşhacıköy Amasya; Yenikent Aksaray Niğde).

ARSLANDOĞMUŞ

Isparta ilinde, Şarkikaraağaç ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sivas ili, Çırçır nahiyesine bağlı bir yer. Tunceli şehrinde, Ovacık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BELCEĞİZ

Isparta şehrinde, Şarkikaraağaç ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ATAŞLIK

Kibrit. Çakmak. Ateş yakmaya yarıyan yer, ocak. Sigara ve nargile yakmak için ateş konulan küçük, pirinçten araç: Ataşlık varken kibrit çakılmaz. Ateş yakmaya yarıyan bütün araçlar. Salep güğümünün altındaki ızgara. Kibrit. (Yukarıdirek, Beyköy Şarkikaraağaç, Gücüllü Yalvaç Isparta).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük