ANA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ana" olan, toplam 222 adet kelime bulunmaktadır. ana ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ana ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ana olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ANAYASALLAŞTIRMAK

16 harfli kelimeler

ANAYASALLAŞTIRMA

15 harfli kelimeler

ANAPLASMATACEAE, ANAPLAZMODASTAT

14 harfli kelimeler

ANARŞİSTLEŞMEK, ANAYASALLAŞMAK

13 harfli kelimeler

ANARŞİSTLEŞME, ANAHTARLITOKA, ANAYASALLAŞMA

12 harfli kelimeler

ANAHTARCILIK, ANALAŞTIRMAK, ANANASGİLLER, ANAYASACILIK, ANAHTARAĞASI, ANAKENTLEŞME, ANALİSLATMAK, ANAPİYESMATA, ANAPLAZMOZİS, ANAYÖNETİLEN

11 harfli kelimeler

ANAERKİLLİK, ANAFORCULUK, ANAFORLAMAK, ANALAŞTIRMA, ANALİZCİLİK, ANAMALCILIK, ANANESİZLİK, ANARŞİSTLİK, ANAHTARLAMA, ANAKREONTİK, ANALİSLAMAK, ANASANLILIK, ANASOYLULUK, ANASTOMOZİS, ANAYERLİLİK

10 harfli kelimeler

ANABOLİZMA, ANAÇLAŞMAK, ANAFİLAKSİ, ANAFORLAMA, ANAHTARLIK, ANAKRONİZM, ANALIKIZLI, ANANECİLİK, ANALİSTLİK, ANAMNESTİK, ANAPİYESMA, ANAPLASTİK, ANAPOLİTİK, ANAPOLİZİS

9 harfli kelimeler

ANAÇLAŞMA, ANADOLULU, ANAEROBİK, ANAFORDAN, ANAHTARCI, ANAKRONİK, ANALJEZİK, ANASIZLIK, ANASONSUZ, ANATOMİCİ, ANATOMİST, ANAYASACI, ANAHTARLI, ANAKLAMAK, ANALEPTİK, ANALERJİK, ANAPARACI, ANAPLASMA, ANARIBERİ, ANASINIFI, ANASTATİK, ANASTOMOZ, ANASULTAN, ANAŞTALIĞ, ANATLAMAK, ANATOKSİN, ANATOSİZM, ANAYÖNLER

8 harfli kelimeler

ANAERKİL, ANAFORCU, ANAFORLU, ANAKONDA, ANALİTİK, ANALİZCİ, ANALİZÖR, ANALJEZİ, ANALOJİK, ANAMALCI, ANAMNEZİ, ANANESİZ, ANAOKULU, ANARŞİST, ANARŞİZM, ANASONLU, ANATOMİK, ANAVAŞYA, ANAYASAL, ANAİKLİM, ANAKADIN, ANAKODOS, ANAKOYAK, ANALAMAK, ANAMETAL, ANAMEYLİ, ANAMGARI, ANAÖRNEK, ANAPINAR, ANAPLAZİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ANAÇLIK, ANADOLU, ANAGRAM, ANAHTAR, ANALİST, ANALOJİ, ANANECİ, ANANEVİ, ANAPARA, ANARŞİK, ANARTRİ, ANATOMİ, ANAYASA, ANAERKİ, ANAKAYA, ANAKDAR, ANAKDER, ANAKENT, ANAKTAR, ANALMAK, ANALOGİ, ANAMELİ, ANAMEME, ANAMNEZ, ANANGİL, ANANMAK, ANARGÜL, ANARLAK, ANARŞİT, ANASAAT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANACIK, ANACIL, ANADUT, ANAFOR, ANALIK, ANALİZ, ANALOG, ANAMAL, ANAMUR, ANANAS, ANARŞİ, ANASIL, ANASIR, ANASIZ, ANASON, ANAKAT, ANAKIZ, ANAKÖY, ANALIG, ANALIH, ANALİM, ANALİS, ANALİT, ANALOH, ANALUH, ANALUK, ANAMAH, ANAMAK, ANAMAS, ANANAT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ANACA, ANALI, ANANE, ANANA, ANAPA, ANARA, ANARI, ANARU, ANASU, ANATE, ANATI

4 harfli kelimeler

ANAÇ, ANAL, ANAK, ANAR, ANAŞ, ANAT, ANAV, ANAY, ANAZ

3 harfli kelimeler

ANA

Bazı kelimelerin anlamları

ANA

Anne. Temel, asıl, esas. Alacağın veya borcun, faizin dışında olan bölümü. Yaşlı kadınlara saygılı bir seslenme sözü. Yavrusu olan dişi hayvan. Çizgilerden herhangi birini anlatan kelimeye sıfat olarak geldiğinde o çizginin, belirli bir kural altında hareket ederek bir yüzey oluşturmaya yaradığını anlatan bir söz. Velinimet. Dinî bakımdan aziz tanınan bazı kadınlara verilen saygı unvanı.

ANARŞİSTLEŞMEK

Anarşist özelliği taşımak.

ANARŞİSTLEŞME

Anarşistleşmek durumu.

ANAKENTLEŞME

Bir ülkede, anakentlerin çoğalması ve alabildiğine büyümesi olayının, kentleşme deviniminin başlıca özelliği durumuna gelmesi.

ANAHTARLITOKA

Tırpan tokası. (Yenikent Aksaray Niğde).

ANALAŞTIRMAK

Annedeki özellikleri kazandırmak.

ANAYASALLAŞMA

Anayasallaşmak durumu.

ANAHTARAĞASI

Hasoda örgütünde hasodanın güvenlik işlerinden sorumlu olan görevli.

ANAYASALLAŞTIRMAK

Yürürlükte olan anayasaya uygun duruma getirmek.

ANAPLASMATACEAE

Riketsiya takımında bulunan, çeşitli omurgalıların alyuvarları içerisinde ve plazmasında parazitlenen, gimzayla boyalı preparatlarda kırmızımsı mor renkte cisimler biçiminde görülen bir bakteri ailesi. Etkenler doğal olarak geviş getirenlerde bulunmakta ve eklem bacaklı vektörler tarafından taşınmaktadır. Sığır, geyik, kuş ve kedilerde hastalığa neden olurlar. Bu ailede Aegyptianella, Anaplasma, Eperythrozoon ve Haemobartonella cinsleri bulunmaktadır.

ANAPLAZMODASTAT

Hayvanlarda anaplazmozisin kontrolünde kullanılan kimyasal maddelerden herhangi biri.

ANAHTARCILIK

Anahtarcının yaptığı iş.

ANAYASALLAŞTIRMA

Anayasallaştırmak işi.

ANAYASALLAŞMAK

Yürürlükte olan anayasaya uygun duruma gelmek.

ANAYASACILIK

Anayasacı olma durumu. Anayasacının yaptığı iş.

ANANASGİLLER

Bir çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen ve örneği ananas olan bitki familyası.

  -   -   -  

Anlamında ANA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ANA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

AÇKICI

Açkı yapan kimse, perdahçı. Anahtarcı.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ADAKLIK

Adak adanan yer. Adak olarak ayrılmış (hayvan).

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

AÇIKGÖZ

Uyanık davranarak çıkar sağlayan, imkânlardan kurnazca yararlanmasını bilen, cingöz, uyanık, kurnaz (kimse).

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

AÇIKLAYAN

Açıklanan.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük