AN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "an" olan, toplam 1205 adet kelime bulunmaktadır. an ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu an ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde an olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ANLAMSIZLAŞTIRMAK, ANAYASALLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRABİLME, ANLAMSIZLAŞABİLME, ANTİPATİKLEŞTİRME

16 harfli kelimeler

ANLAMSIZLAŞTIRMA, ANORMALLEŞTİRMEK, ANSİKLOPEDİCİLİK, ANAYASALLAŞTIRMA, ANCYLOSTOMATİDAE, ANIMSATILABİLMEK, ANJİYOTENSİNOJEN, ANLAMLANDIRILMAK, ANLAYIŞSIZCASINA, ANLAYIŞSIZLAŞMAK, ANOPLOCEPHALİDAE, ANTİİNFLAMATUVAR

15 harfli kelimeler

ANESTEZİYOLOJİK, ANITLAŞTIRILMAK, ANORMALLEŞTİRME, ANTİEMPERYALİST, ANTİEMPERYALİZM, ANTİKOMÜNİSTLİK, ANTİSEMİTİSTLİK, ANTRENMANSIZLIK, ANTROPOSANTRİZM, ANAPLASMATACEAE, ANAPLAZMODASTAT, ANDROMETODOKSİN, ANIMSATILABİLME, ANJİYATELEKTAZİ, ANJİYOKERATOZİS, ANJİYOLEYOMİYOM, ANJİYOMİYOLİPOM, ANKİLOBİLEFARON, ANLAMLANDIRILIŞ, ANLAMLANDIRILMA, ANLAŞTIRABİLMEK, ANLAYIŞSIZLAŞMA, ANONİMLEŞTİRMEK, ANOPLOSEFALOZİS, ANTİKOAGÜLASYON, ANTİPATİKLEŞMEK, ANTİPERİSTALTİK, ANTİTERMİNASYON, ANTROPOSANTRİST, ANTROPOZOONOZİS

14 harfli kelimeler

ANARŞİSTLEŞMEK, ANESTEZİYOLOJİ, ANGAJMANSIZLIK, ANITLAŞTIRILMA, ANLAMLANDIRMAK, ANLAMSIZLAŞMAK, ANTİDEMOKRATİK, ANTİKAPİTALİST, ANTİKAPİTALİZM, ANTİPROPAGANDA, ANTROPOMORFİZM, ANAYASALLAŞMAK, ANCYLOSTOMİDAE, ANDROSTENEDİON, ANESTETİZASYON, ANEVRİZMEKTOMİ, ANIMSANABİLMEK, ANIMSATABİLMEK, ANIMSATIVERMEK, ANIMSAYABİLMEK, ANIMSAYIVERMEK, ANITLAŞABİLMEK, ANİZONÜKLEOZİS, ANJİYOHEMOFİLİ, ANKİLOSTOMATİK, ANKİLOSTOMOZİS, ANLAMSIZCASINA, ANLAŞILABİLMEK, ANLAŞTIRABİLME, ANLATILABİLMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ANARŞİSTLEŞME, ANITLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRMA, ANLAMSIZLAŞMA, ANLAŞILMAZLIK, ANLAYIŞSIZLIK, ANORMALLEŞMEK, ANSİKLOPEDİCİ, ANAHTARLITOKA, ANAYASALLAŞMA, ANESTEZİYOLOG, ANEVRİZMORAFİ, ANIMSANABİLME, ANIMSATABİLME, ANIMSATIVERME, ANIMSAYABİLME, ANIMSAYIVERME, ANITLAŞABİLME, ANİZOKARYOZİS, ANJİYOKERATOM, ANJİYOMATOZİS, ANKİLODAKTİLİ, ANLAŞILABİLME, ANLAŞMASIZLIK, ANLATILABİLME, ANLATIMSALLIK, ANOPLOCEPHALA, ANOPLURİDOZİS, ANSİKLOPEDİST, ANTEFLEKSİYON, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ANAHTARCILIK, ANALAŞTIRMAK, ANANASGİLLER, ANAYASACILIK, ANDAVALLILIK, ANGARYACILIK, ANITLAŞTIRMA, ANLAMAMAZLIK, ANLATIMCILIK, ANLAYIŞLILIK, ANORMALLEŞME, ANSİKLOPEDİK, ANTİHİJYENİK, ANTİKOMÜNİST, ANTİKOMÜNİZM, ANTİPATİKLİK, ANTİSEMİTİST, ANTİSEMİTİZM, ANTRENMANSIZ, ANTREPOCULUK, ANTROPOLOJİK, ANTRPARANTEZ, ANAHTARAĞASI, ANAKENTLEŞME, ANALİSLATMAK, ANAPİYESMATA, ANAPLAZMOZİS, ANAYÖNETİLEN, ANCYLOSTOMUM, ANDROBLASTOM, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ANAERKİLLİK, ANAFORCULUK, ANAFORLAMAK, ANALAŞTIRMA, ANALİZCİLİK, ANAMALCILIK, ANANESİZLİK, ANARŞİSTLİK, ANGAJMANSIZ, ANGLİKANİZM, ANGLOSAKSON, ANJİYOGRAFİ, ANLAMDAŞLIK, ANLAMSIZLIK, ANLAŞMAZLIK, ANLAŞTIRMAK, ANLATTIRMAK, ANNEANNELİK, ANSİKLOPEDİ, ANTAGONİZMA, ANTİALERJİK, ANTİBİYOTİK, ANTİKACILIK, ANTİOKSİDAN, ANTİSEMİTİK, ANTRENMANLI, ANTRENÖRLÜK, ANTRENÖRSÜZ, ANTROPOLOJİ, ANAHTARLAMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANABOLİZMA, ANAÇLAŞMAK, ANAFİLAKSİ, ANAFORLAMA, ANAHTARLIK, ANAKRONİZM, ANALIKIZLI, ANANECİLİK, ANDAVALLIK, ANDROSEFAL, ANEMOMETRE, ANESTEZİST, ANGAJMANLI, ANIKLAŞMAK, ANIMSANMAK, ANIMSATMAK, ANIŞTIRMAK, ANITLAŞMAK, ANJİYOLOJİ, ANKETÇİLİK, ANKETÖRLÜK, ANLAMAZLIK, ANLAMLILIK, ANLAŞILMAK, ANLAŞILMAZ, ANLAŞTIRMA, ANLATILMAK, ANLATTIRMA, ANLAYIŞSIZ, ANLIKÇILIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ANAÇLAŞMA, ANADOLULU, ANAEROBİK, ANAFORDAN, ANAHTARCI, ANAKRONİK, ANALJEZİK, ANASIZLIK, ANASONSUZ, ANATOMİCİ, ANATOMİST, ANAYASACI, ANDANTİNO, ANDAVALLI, ANDIRIŞMA, ANEVRİZMA, ANGARYACI, ANIKLAMAK, ANIKLAŞMA, ANILAŞMAK, ANIMSAMAK, ANIMSANMA, ANIMSATMA, ANIŞTIRMA, ANITKABİR, ANITLAŞMA, ANİMASYON, ANLAŞILAN, ANLAŞILMA, ANLAŞMALI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANAERKİL, ANAFORCU, ANAFORLU, ANAKONDA, ANALİTİK, ANALİZCİ, ANALİZÖR, ANALJEZİ, ANALOJİK, ANAMALCI, ANAMNEZİ, ANANESİZ, ANAOKULU, ANARŞİST, ANARŞİZM, ANASONLU, ANATOMİK, ANAVAŞYA, ANAYASAL, ANDIRMAK, ANDROPOZ, ANESTEZİ, ANGAJMAN, ANGLİKAN, ANGLOFİL, ANGOLALI, ANGSTRÖM, ANGUTLUK, ANHİDRİT, ANIKLAMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ANAÇLIK, ANADOLU, ANAGRAM, ANAHTAR, ANALİST, ANALOJİ, ANANECİ, ANANEVİ, ANAPARA, ANARŞİK, ANARTRİ, ANATOMİ, ANAYASA, ANDANTE, ANDAVAL, ANDEZİT, ANDIRIN, ANDIRIŞ, ANDIRMA, ANEKDOT, ANEROİT, ANGARYA, ANIKLIK, ANILMAK, ANIRMAK, ANIRTMA, ANITSAL, ANITSIZ, ANIZLIK, ANİMATO, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANACIK, ANACIL, ANADUT, ANAFOR, ANALIK, ANALİZ, ANALOG, ANAMAL, ANAMUR, ANANAS, ANARŞİ, ANASIL, ANASIR, ANASIZ, ANASON, ANBEAN, ANÇÜEZ, ANEMİK, ANEMON, ANGAJE, ANGORA, ANGUDİ, ANILMA, ANINDA, ANIRIŞ, ANIRMA, ANIRTI, ANITLI, ANITSI, ANİDEN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ANACA, ANALI, ANANE, ANCAK, ANDAÇ, ANDIÇ, ANDIK, ANDIZ, ANELE, ANEMİ, ANGIÇ, ANGIN, ANGUT, ANİDE, ANİME, ANJİN, ANKET, ANLAK, ANLAM, ANLIK, ANMAK, ANONS, ANSIZ, ANTEN, ANTET, ANTİK, ANTLI, ANTRE, ANÜRİ, ANYON, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ANAÇ, ANAL, ANCA, ANIK, ANIT, ANIZ, ANİF, ANKA, ANMA, ANNE, ANOT, ANUT, ANÜS, ANAK, ANAR, ANAŞ, ANAT, ANAV, ANAY, ANAZ, ANCI, ANÇA, ANDA, ANDİ, ANDO, ANEÇ, ANEM, ANEŞ, ANEY, ANGA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ANA, ANI, ANT, AND, ANE, ANF, ANG, ANİ, ANK, ANN, ANO, ANU

2 harfli kelimeler

AN

Bazı kelimelerin anlamları

AN

Zamanın bölünemeyecek kadar kısa olan parçası, lahza, dakika. Zihin. İki tarla arasındaki sınır.

ANAYASALLAŞTIRMA

Anayasallaştırmak işi.

ANSİKLOPEDİCİLİK

Ansiklopedicinin yaptığı iş.

ANLAMSIZLAŞTIRMAK

Anlamsız duruma getirmek.

ANTİPATİKLEŞTİRME

Sevimsizleştirme.

ANCYLOSTOMATİDAE

Kancalı kurtlar.

ANLAMSIZLAŞABİLME

Anlamsızlaşabilmek işi.

ANJİYOTENSİNOJEN

Karaciğerde oluşan, molekül ağırlığı 55000 dalton olan, plazmada alfa-2 globulin yapısında ve renin enzimi tarafından anjiyotensin I'e dönüştürülen, kan basıncını artıran renin-anjiyotensin mekanizmasının bir parçası olan bir protein.

ANLAMSIZLAŞTIRMA

Anlamsızlaştırmak durumu.

ANAYASALLAŞTIRMAK

Yürürlükte olan anayasaya uygun duruma getirmek.

ANIMSATILABİLMEK

Anımsatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ANLAMLANDIRILMAK

Anlamlandırma işine konu olmak.

ANORMALLEŞTİRMEK

Anormal duruma getirmek.

ANLAYIŞSIZLAŞMAK

Anlayışsız duruma gelmek, anlayış göstermez olmak.

ANLAMLANDIRABİLME

Anlamlandırabilmek işi.

ANLAYIŞSIZCASINA

Anlayışsızca.

  -   -   -  

Anlamında AN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABAJURLU

Abajuru olan.

ABALI

Aba giymiş olan.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABANMA

Abanmak işi.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük