AL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "al" olan, toplam 1740 adet kelime bulunmaktadır. al ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu al ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde al olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ALAFRANGALAŞTIRMA, ALATURKALAŞTIRMAK, ALEVLENDİREBİLMEK, ALTIYARIKLIGİLLER

16 harfli kelimeler

ALATURKALAŞTIRMA, ALTERNATİFSİZLİK, ALEVLENDİREBİLME, ALFANAFTİLTİOÜRE, ALGILANABİLİRLİK

15 harfli kelimeler

ALACAKLANDIRICI, ALACAKLANDIRMAK, ALAFRANGALAŞMAK, ALAMETİFARİKALI, ALTERNATİFLİLİK, ALACAKLARIDIRMA, ALÇAKLAŞABİLMEK, ALEKSANDIRCILIK, ALEVLENDİRİLMEK, ALKIŞLANABİLMEK, ALKIŞLATABİLMEK, ALKIŞLAYABİLMEK, ALKIŞLAYIVERMEK

14 harfli kelimeler

ALABALIKGİLLER, ALACAKLANDIRMA, ALACALANDIRMAK, ALAFRANGACILIK, ALAFRANGALAŞMA, ALAKALANDIRMAK, ALATURKALAŞMAK, ALÇAKLAŞTIRMAK, ALIŞILMAMIŞLIK, ALMANLAŞTIRMAK, ALAKASIZCASINA, ALÇAKLAŞABİLME, ALÇILAYABİLMEK, ALÇILAYIVERMEK, ALDATILABİLMEK, ALDIRILABİLMEK, ALEVLENDİRİLME, ALEVLENEBİLMEK, ALEVLENİVERMEK, ALGILANABİLMEK, ALGILATABİLMEK, ALGILAYABİLMEK, ALGILAYIVERMEK, ALIKLAŞABİLMEK, ALIKLAŞIVERMEK, ALIŞTIRABİLMEK, ALİBEYÇİFTLİĞİ, ALİDEDEBÖLMESİ, ALKIŞLANABİLME, ALKIŞLATABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ALACABALIKÇIL, ALACALANDIRMA, ALAKALANDIRMA, ALAMETİFARİKA, ALATURKACILIK, ALATURKALAŞMA, ALÇAKLAŞTIRMA, ALDIRIŞSIZLIK, ALEVLENDİRMEK, ALGILAYICILIK, ALIKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMA, ALTERNATİFSİZ, ALTMIŞDÖRTLÜK, ALACAKARANLIK, ALACAMEHRİBAN, ALAMANGUMPİLİ, ALAMANKAZMASI, ALANHİMMETLER, ALAPLIBÖLÜCEK, ALAPLIKOCAALİ, ALAPLISOFULAR, ALCIYENİYAPAN, ALÇALTABİLMEK, ALÇALTIVERMEK, ALÇILAYABİLME, ALÇILAYIVERME, ALDATILABİLME, ALDIRILABİLME, ALDIRTABİLMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ALABİLDİĞİNE, ALACAMENEKŞE, ALAFRANGALIK, ALEVLENDİRME, ALIKLAŞTIRMA, ALIŞILMIŞLIK, ALTERNATİFLİ, ALLAMEİCİHAN, ALEYKÜMSELAM, ALABELLENGEZ, ALAÇAMDERESİ, ALAPLIORTACI, ALAPLIÖMERLİ, ALAVERECİLİK, ALÇALABİLMEK, ALÇALIVERMEK, ALÇALTABİLME, ALÇALTIVERME, ALDANABİLMEK, ALDANIVERMEK, ALDATABİLMEK, ALDATIVERMEK, ALDIRABİLMEK, ALDIRIŞSIZCA, ALDIRTABİLME, ALEVLENDİRİŞ, ALFAVİRÜSLER, ALGILAŞTIRMA, ALGILATILMAK, ALGILATTIRMA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ALACAKLILIK, ALACALANMAK, ALACASANSAR, ALAFRANGACI, ALAKADARLIK, ALAKALANMAK, ALAKASIZLIK, ALAŞIMLAMAK, ALATURKALIK, ALÇAKLAŞMAK, ALDIRMAZLIK, ALENİLEŞMEK, ALEYHTARLIK, ALIKONULMAK, ALINTILAMAK, ALIŞILMAMIŞ, ALİCENAPLIK, ALİTERASYON, ALKALİMETRE, ALKIŞLANMAK, ALKIŞLATMAK, ALKOLSÜZLÜK, ALMANLAŞMAK, ALTINLAŞMAK, ALKALİÖLÇER, ALAATTİNKÖY, ALABAĞARSAK, ALABİLİRLİK, ALABÖCEKLER, ALACAMESCİT, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALACAKARGA, ALACALAMAK, ALACALANMA, ALAİMİSEMA, ALAKALANMA, ALAMERİKAN, ALAŞIMLAMA, ALATURKACI, ALAZLANMAK, ALÇAKLAŞMA, ALÇILANMAK, ALÇILATMAK, ALDATILMAK, ALDIRIŞSIZ, ALELACAYİP, ALELADELİK, ALENİLEŞME, ALEVLENMEK, ALFATERAPİ, ALGILANMAK, ALGILATMAK, ALGILAYICI, ALIKLAŞMAK, ALIKONULMA, ALINGANLIK, ALINTILAMA, ALIŞKANLIK, ALIŞKINLIK, ALIŞTIRMAK, ALKIŞÇILIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALACAKAYA, ALACALAMA, ALAFRANGA, ALAGARSON, ALAVERECİ, ALAYBOZAN, ALAYCILIK, ALAYLILIK, ALAYUNTLU, ALAZLAMAK, ALAZLANMA, ALBENİSİZ, ALBÜMİNLİ, ALÇALTMAK, ALÇILAMAK, ALÇILANMA, ALÇILATMA, ALDATILMA, ALDATMACA, ALDIRTMAK, ALELACELE, ALELHESAP, ALELHUSUS, ALELITLAK, ALEMCİLİK, ALENGİRLİ, ALERJİSİZ, ALESSABAH, ALEVLENME, ALFABETİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALABACAK, ALABALIK, ALABANDA, ALACAKLI, ALACALIK, ALAGEYİK, ALAKADAR, ALAKARGA, ALAKASIZ, ALALAMAK, ALAMİNÜT, ALAŞEHİR, ALATURKA, ALAYİŞLİ, ALAZLAMA, ALBATROS, ALBAYLIK, ALBENİLİ, ALÇAKLIK, ALÇALMAK, ALÇALTIŞ, ALÇALTMA, ALÇILAMA, ALDANGIÇ, ALDANMAK, ALDATMAK, ALDIRMAK, ALDIRMAZ, ALDIRTMA, ALEGORİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALABORA, ALABROS, ALACALI, ALAKALI, ALAKART, ALALAMA, ALAMANA, ALARMAK, ALAVERE, ALBASMA, ALBASTI, ALBİNOS, ALBÜMİN, ALÇACIK, ALÇAKÇA, ALÇALIŞ, ALÇALMA, ALÇALTI, ALÇARAK, ALÇIPAN, ALDANIŞ, ALDANMA, ALDATIŞ, ALDATMA, ALDEHİT, ALDIRIŞ, ALDIRMA, ALEGORİ, ALELADE, ALEMDAR, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ALABAŞ, ALACAK, ALAÇAM, ALAÇIK, ALADAĞ, ALAKOK, ALAMET, ALANYA, ALAPLI, ALARGA, ALARMA, ALAŞIM, ALATAV, ALATEN, ALAYCI, ALAYİŞ, ALAYLI, ALAYSI, ALBATR, ALBENİ, ALÇICI, ALÇILI, ALDANÇ, ALEKSİ, ALEMCİ, ALENEN, ALERJİ, ALESTA, ALETLİ, ALEVLİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALACA, ALAKA, ALARM, ALAZA, ALBAY, ALBÜM, ALÇAK, ALENİ, ALEVİ, ALEYH, ALGIN, ALICI, ALİZE, ALKAN, ALKIM, ALKIŞ, ALKİL, ALKOL, ALLEM, ALLIK, ALMAÇ, ALMAK, ALMAN, ALMAŞ, ALMUS, ALNAÇ, ALTES, ALTIK, ALTIN, ALTIZ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ALAN, ALAY, ALAZ, ALÇI, ALEM, ALET, ALEV, ALFA, ALGI, ALIÇ, ALIK, ALIM, ALIN, ALIŞ, ALİL, ALLI, ALMA, ALPU, ALTI, ALTO, ALAÇ, ALAD, ALAF, ALAG, ALAH, ALAK, ALAR, ALAŞ, ALAT, ALAV, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ALA, ALG, ALİ, ALO, ALP, ALT, ALE, ALI, ALU

2 harfli kelimeler

AL

Bazı kelimelerin anlamları

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

ALEVLENDİREBİLME

Alevlendirebilmek işi.

ALATURKALAŞTIRMA

Alaturkalaştırmak işi.

ALFANAFTİLTİOÜRE

Fare zehri olarak kullanılan, solunum güçlüğü ve akciğer ödemine neden olan bir bileşik, <İ>ANTU. .

ALACAKLANDIRMAK

Vadeli satış yapan firmaların her türlü mal ve hizmet satışından doğan haklarını alacaklandırıcı adı verilen finansal kuruluşlara devretmek.

ALTERNATİFSİZLİK

Seçeneksizlik.

ALEVLENDİREBİLMEK

Alevlendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ALAMETİFARİKALI

Alametifarikası olan.

ALTERNATİFLİLİK

Seçeneklilik.

ALAFRANGALAŞMAK

Alafranga olmak, alafranga davranmak.

ALACAKLARIDIRMA

Bir parayı, sayışımın alacaklı bölümüne yazma.

ALTIYARIKLIGİLLER

(Hexanchidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının köpekbalıkları (Selachii) takımının çift-omurlular (Diplospondyli) alt-takımına giren bir familyası. Solungaçları 6-7 çifttir. Çoğu taşıldır.

ALAFRANGALAŞTIRMA

Alafrangalaştırmak işi.

ALGILANABİLİRLİK

Algılanabilir olma durumu.

ALACAKLANDIRICI

Vadeli satış yapan firmaların her türlü mal ve hizmet satışından doğan haklarını devralan finansal kuruluş.

  -   -   -  

Anlamında AL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABECESEL

Alfabetik.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABDESTHANE

Tuvalet.

ABECE

Alfabe. Başlangıç.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük