Sonu AKSONA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "aksona" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu aksona ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında aksona olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde aksona olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AKSONA

Vurgun hastalığına karşı uygulanan emniyet durakları.

  -   -   -  

Anlamında AKSONA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AKSONA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MEZAKSON

Miyelin kılıfı meydana getirmek üzere aksonun etrafında Schwann hücre zarlarının karşılaştıkları yerde meydana getirdikleri boyun şeklindeki yapı. Aksona doğru olan iç mezakson, Schwann plazma zarına doğru olan dış mezaksonu oluşturur. Perifer sinirlerin miyelinleşmesinde aksonun Şıvan hücresi sitoplazmasına birleştiği başlangıç bölümü.

NÖROPRAKSİ

Aksonal bütünlük bozulmaksızın sinirin geçici olarak işlevini yapamaması. Sinirdeki lezyon, nöronların sürekli bir zedelenmesi değil de, yalnızca basit bir zedelenme, gerilme veya distorsiyondur.

HOLOTİP

Tip serideki örneklerden üzerinde ilk defa tanımın yapıldığı örnek ya da indikasyonla tanımın dayandırıldığı nominal taksona ait örnek. Tip serideki örneklerden üzerinde ilk kez tanımın yapıldığı örnek veya indikasyonla tanımın dayandırıldığı nominal taksona ait örnek.