AGO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ago" olan, toplam 12 adet kelime bulunmaktadır. ago ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ago ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ago olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

9 harfli kelimeler

AGORAFOBİ, AGONİSTİK

7 harfli kelimeler

AGONİST

6 harfli kelimeler

AGONAT, AGONİK

5 harfli kelimeler

AGORA, AGONİ

4 harfli kelimeler

AGOP, AGOF, AGON, AGOS

3 harfli kelimeler

AGO

Bazı kelimelerin anlamları

AGO

Baba. Büyük erkek kardeş. Serbest enerji değişimi. Standart serbest enerji değişimi.

AGORAFOBİ

Alan korkusu.

AGONAT

Eşey bezleri olmayan.

AGON

Antik Yunan komedyasında düşünceleri birbirine karşıt olan iki oyun kişisinin tartışmaya girdiği bölüm. Sanatçılar, ezgiciler, yazar ve oyuncular arasında değerlendirme ile sonuçlanan yarışma. Sporcular arasında olduğu gibi, sanatçılar, ezgiciler, dansçılar, yazar ve oyuncular arasındaki dereceleme ile sonuçlanan yarışma. Dram sanatında olaylar dizisi içindeki çatışma (aşama yarışması).

AGONİK

Can çekişmeyle ilgili, can çekişmenin sonucunda. Ölüme giden.

AGONİST

Aynı yönde etki yapan.

AGORA

Yunan klasik devrinde, sitenin yönetim, politika ve ticaret işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan, halk meydanı.

AGONİSTİK

Dövüşme, kaçma, yarışma gibi hayvan davranışı. Dövüşme, kaçma, yarışma gibi hayvan davranışları.

AGOF

Boncuk oyununda, oyuncunun oyun sonuna kadar kullandığı yuvarlak, süslü meşe.

AGOS

Sabanın açtığı iz, çizgi. Çift sürerken, koşum hayvanının uyması gereken çizgi.

AGONİ

Can çekişme. Şiddetli ağrı, eziyet, acı, ızdırap veya etkilenme.

AGOP

"Aptal aptal bakmak" anlamındaki Agop'un kazı gibi bakmak deyiminde geçen bir söz.

  -   -   -  

Anlamında AGO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AGO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

FURGON

Yolcu katarlarına eklenen yük vagonu.

EĞİTİMSEL

Eğitimle ilgili, eğitsel, terbiyevi, pedagojik.

KONDÜKTÖR

Yolcu trenlerinde biletleri denetleyen ve vagon işlerine bakan görevli.

EJDERHA

Türlü biçimlerde tasarlanan korkunç bir masal canavarı, ejder, dragon.

HAVRA

Sinagog. Çok gürültülü yer.

DEMAGOGLUK

Demagog olma durumu.

KOMPARTIMAN

Yolcu trenlerinde vagonların bölmelerle ayrılmış bölümlerinden her biri.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

DÜŞMAN

Birinin kötülüğünü isteyen, ondan nefret eden, ona zarar vermeye çalışan kimse, yağı, hasım, antagonist, dost karşıtı. Aralarında birbirleriyle çatışmaya varacak ölçüde anlaşmazlık olan taraflar. Bir şeyi büyük ölçüde kullanıp tüketen kimse. Birbirleriyle savaşan devletler ve bu devletlerin asker, sivil bütün uyrukları. Bazı şeylerden nefret eden, tiksinen kimse. Bir şeyin yaşamasına, barınmasına engel olan (güç, tutum vb.).

DÜŞMANLIK

Düşmanca duygu veya davranış, yağılık, hasımlık, adavet, muhasamat, husumet, antagonizm.

HODAN

Hodangillerden, çiçekleri hekimlikte kullanılan ve kökü kavrularak yenilen, bir yıllık ve otsu bir bitki (Borago officinalis).

KASA

Para veya değerli eşya saklamaya yarayan çelik dolap. Birbiri üzerine istif edilerek yüksekliği ayarlanabilen atlama aracı. Ticarethanelerde para alınıp verilen yer. Basımcılıkta dizgi harflerinin konulduğu gözlerden oluşan tabla. Bazı oyunlarda oyunu yönetme veya para karşılığında fiş verme işi. Kapı ve pencerelerin sabit olarak tutturulduğu asıl çerçeve. Varlıklı kişinin harcamalarını yapan kimse. Tahta veya sentetik maddelerden yapılmış, dört köşe, sağlam ambalaj parçası, sandık. Vagon, kamyon veya traktörün yük taşımak için şasiye bağlanmış üst bölümünü oluşturan parça.

KARABUĞDAY

Karabuğdaygillerden, tohumları için yetiştirilen, bir yıllık bitki (Fagopyrum).

GARDIFREN

Trenlerde vagon frenlerini işleten kimse.

ÇEVİRMEN

Konuşmayı bir dilden başka bir dile çeviren kimse, çevirici, dilmaç, tercüman, dragoman. Herhangi bir metni bir dilden başka bir dile çeviren kimse, çevirici, dilmaç, mütercim.

MAUN

Tespih ağacıgillerden, Hindistan ve Honduras'ta yetişen büyük bir orman ağacı, akaju (Swietenia mahagoni). Bu ağacın parlak kırmızımtırak renkte, sert ve iyi cilalanan kerestesi. Bu keresteden yapılan.

KÖŞEGEN

Bir çokgende ardışık olmayan veya birçok yüzlüde aynı düzlem üzerinde bulunmayan iki köşe arasına çekilen çizgi, kutur, diyagonal.

LOKOMOTİF

Tren vagonlarını çeken, tekerlekli, buharlı, elektrikli, termik motorlu veya sıkıştırılmış havalı makine.

LAHOS

Lagos.

KARAMUK

Karanfilgillerden, ekin tarlalarında biten, yaprakları karşılıklı, çiçeği pembe mor renkte, zararlı bir bitki (Agrostemmagithago). Vücutta kara renkli kabarcıklara sebep olan bir hastalık. Koyunlarda görülen bir hastalık türü.