AD ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ad" olan, toplam 339 adet kelime bulunmaktadır. ad ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ad ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ad olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ

16 harfli kelimeler

ADDİSONHASTALIĞI

15 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYET, ADENOMİYOFİBROM

14 harfli kelimeler

ADATOPRAKPINAR, ADDEDİLEBİLMEK, ADENOSKLEROZİS, ADIMLAYABİLMEK

13 harfli kelimeler

ADABIMUAŞERET, ADEDİMÜRETTEP, ADLANDIRILMAK, ADETGÖRMEZLİK, ADAMCILLANMAK, ADDEDİLEBİLME, ADENOKARSİNOM, ADENOVİRÜSLER, ADIMLAYABİLME, ADOLFAKTORYUM, ADRENALEKTOMİ

12 harfli kelimeler

ADALETSİZLİK, ADİLEŞTİRMEK, ADLANDIRILMA, ADENOHİPOFİZ, ADENOKONDROM, ADENOMATOZİS, ADENOMİYOZİS, ADENOVİRİDAE, ADRENOMEGALİ, ADRENOTROPİK

11 harfli kelimeler

ADALETLİLİK, ADİLEŞTİRME, ADLANDIRMAK, ADLAŞTIRMAK, ADALETSİZCE, ADAMANTİNOM, ADAMANTİNUS, ADAMHARMANI, ADANALIOĞLU, ADASARHANLI, ADAYABİLMEK, ADENOKANSER, ADENOLENFOM, ADENOMATOİD, ADIBİLİNMEZ, ADIGÜZELLER, ADMİNİKULUM, ADOLESCARİA, ADRENOLİTİK, ADRİYAMİSİN, ADSORPLANMA, ADSORPSİYON, ADSPEKSİYON, ADVENTİSYUS

10 harfli kelimeler

ADAKLANMAK, ADAMAKILLI, ADAMCASINA, ADAMCILLIK, ADAMSIZLIK, ADAPTASYON, ADAYAVRUSU, ADDEDİLMEK, ADDOLUNMAK, ADEMELMASI, ADLANDIRMA, ADLAŞTIRMA, ADAĞLANMAH, ADALEYLEĞİ, ADAMAHILLI, ADAMAKILLİ, ADAMLIKSIZ, ADAMSINMAK, ADANALILIK, ADAYABİLME, ADDUKSİYON, ADELOMORFA, ADENOBLAST, ADENOLİPOM, ADENOMATÖZ, ADRENALİZM, ADRENERJİK, ADVEKSİYON, ADVENTİSYA

9 harfli kelimeler

ADAKLAMAK, ADAKLANMA, ADALETSİZ, ADAMCAĞIZ, ADAPAZARI, ADDEDİLME, ADDOLUNMA, ADIMLAMAK, ADIMSAYAR, ADİLCEVAZ, ADİLEŞMEK, ADRENALİN, ADADİZİSİ, ADAĞLAMAH, ADAHLAMAH, ADALETTİN, ADALIKUZU, ADAMIKSIZ, ADAMLIHLI, ADAMLIKLI, ADAMLOHLİ, ADAMSAMAK, ADAMSIMAK, ADAMUKSUZ, ADAPTOJEN, ADDURACAK, ADELEİDEA, ADEMCİLİK, ADENİFORM, ADENOKROM, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADAKLAMA, ADALESİZ, ADALETLİ, ADAMKÖKÜ, ADDETMEK, ADEMİYET, ADEMOĞLU, ADIMLAMA, ADIYAMAN, ADİLEŞME, ADLANMAK, ADLAŞMAK, ADSIZLIK, ADIMBAŞI, ADAGÖREN, ADAHİSAR, ADAKASIM, ADAKINIK, ADAKTİLİ, ADALAMAK, ADAMCUAZ, ADAMFAKI, ADAMIKLI, ADAMILIK, ADAMUHLU, ADAMUKLU, ADAPINAR, ADÇEKİMİ, ADDEĞİŞİ, ADDIRMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAKLIK, ADAKSIZ, ADALELİ, ADAMCIK, ADAMCIL, ADAMLIK, ADAMOTU, ADAMSIZ, ADANMAK, ADAPTÖR, ADAŞLIK, ADATMAK, ADAYLIK, ADCILIK, ADDETME, ADIMLIK, ADİLANE, ADİLLİK, ADİSYON, ADLANMA, ADLAŞMA, ADABAŞI, ADACAMİ, ADAÇAYI, ADAGÖDE, ADAKALE, ADAKENT, ADAKÜRE, ADAMALI, ADAMIÇA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADACIK, ADACYO, ADAKLI, ADALAR, ADALET, ADAMAK, ADAMCA, ADANMA, ADAPTE, ADATMA, ADAVET, ADENİT, ADETÇE, ADİLİK, ADLİYE, ADABAĞ, ADAÇAY, ADAGÜL, ADAĞLI, ADAHAN, ADAHLI, ADAHLU, ADAKÖY, ADAKSU, ADALAN, ADALYA, ADAMAS, ADAMIK, ADAMIŞ, ADAMLI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ADALE, ADALI, ADAMA, ADANA, ADESE, ADRES, ADSIZ, ADINA, ADAĞA, ADAĞI, ADALA, ADDIM, ADECE, ADEDİ, ADEPS, ADETA, ADLIĞ, ADLIK, ADLIM, ADMAK, ADNAN, ADSAL, ADSOY, ADSUZ

4 harfli kelimeler

ADAK, ADAM, ADAP, ADAŞ, ADAY, ADCI, ADEM, ADET, ADIL, ADIM, ADLI, ADAB, ADAĞ, ADAH, ADAL, ADAR, ADAT, ADCC, ADEN, ADEŞ, ADGI, ADIH, ADIN, ADLİ, ADLU, ADNA, ADNİ, ADOL, ADOS, ADÖV, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ADA, ADİ, ADE, ADF, ADH, ADI, ADP, ADU

2 harfli kelimeler

AD

Bazı kelimelerin anlamları

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

ADETGÖRMEZLİK

Menopoz.

ADDEDİLEBİLMEK

Addedilme olasılığı bulunmak.

ADIMLAYABİLMEK

Adımlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

ADDEDİLEBİLME

Addedilebilmek işi.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

ADENOMİYOFİBROM

Bağ dokunun, bez ve kas dokusu içeren iyicil tümörü.

ADENOKARSİNOM

Bez dokusundan köken alan veya içerisinde tanınabilir özellikte bez dokusu içeren, kedi, köpek ve kısraklarda daha çok memelerde rastlanan kötücül tümör, adenokanser.

ADATOPRAKPINAR

Ankara ilinde, Yenimehmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ADEDİMÜRETTEP

Tam sayı.

ADABIMUAŞERET

Görgü kuralları.

ADAMCILLANMAK

Adam gibi görünmek, adamlık taslamak.

ADDİSONHASTALIĞI

Birincil hipoadrenokortisizm.

ADEMİMERKEZİYET

Yerinden yönetim.

ADLANDIRILMAK

Adlandırma işi yapılmak, isimlendirilmek.

ADENOSKLEROZİS

Lenf bezi veya tükürük bezlerinin bağ doku artışı nedeniyle sertleşmesi.

  -   -   -  

Anlamında AD bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AD geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACILANMAK

Tadı acı olmak, acılaşmak. Acılı durumda olmak, üzüntüye kapılmak, üzülmek.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABULİ

İrade yitimi.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.