A ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 7 harfli toplam 2146 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AKBAKLA

Kuru fasulye.

AYIRMAK

Bölmek. Farklı davranmak, fark gözetmek. Bir bütünden bir parçayı herhangi bir amaçla bir tarafa koymak, saklamak. Seçmek. Bir yeri bir engelle bölmek. Bir şey veya yeri, bir şey veya kimse için kullanmayı belirlemek, tahsis etmek. İki veya daha çok kimse arasındaki anlaşmayı, uzlaşmayı bozmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Nitelik değişikliğini anlamak, fark etmek.

AĞLAŞMA

Ağlaşmak işi.

AYSEVİL

"Ay gibi her zaman sevilen, beğenilen biri ol." anlamında kullanılan bir isim".

AGİTATO

Canlı ve coşkulu bir biçimde (çalınmak).

ABRATAN

Obur.

AZİTMAK

Ölçüyü aşmak, azıtmak.

ALAPARA

Baharda karların yer yer eriyip toprak görünmesi hali: Dağlar alapara oldu.

ASANLIK

İyilik, kolaylık.

AĞIZOTU

Topları ateşlemek için falyaya konulan ve barutun patlamasına sebep olan madde.

AÇIKGÜN

Açık ve gün sözlerinden oluşan bir söz.

AHURLUH

Hayvan yemliği.

AHSAMAK

Topallamak.

ALABORA

Geminin yan yatması. Bir serenin yatay durumdan düşey duruma getirilmesi. Selamlamak için filika küreklerinin yukarıya kaldırılması. Balığı toplamak için dalyan ağının yukarıya alınması.

ALAPTAN

Lapa lapa yağan kar.

ARKEBÜZ

XV. yüzyılda Fransa'da kullanılmaya başlanan, taşınabilir ateşli silah.

ALANGÖZ

İri gözlü.

ALAŞALİ

Oynak, cilveli (hayvanlar hakkında).

ADÇEKME

Yarışçıların deneme sıralarını, koşucuların koşaklarını saptamak için yapılan düzenleme işlemi. Oyunun başlangıcında oyuncular arasında yarıalan seçimi ve başlama atışı ya da karşılama hakkı için öncelik sağlayan eylem. Oyunun başlangıcında oyuncular arasında yarıalan seçimi ve başlama atışı hakkı için öncelik sağlayan eylem. Aynı ağırlık sınıfında karşılaşacak yumrukoyuncularının eşleştirilmesi için ad ya da numara çekme işi.

ATDIRAÇ

Sac üstünde pişen yufkayı çevirmeye yanyan yassı, tahta aygıt.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük