A ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 5 harfli toplam 1449 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AFİŞE

"Açığa vurmak, belirtmek; duyurmak, dile düşürmek, reklam etmek; açıklamak" anlamlarındaki afişe etmek, "bir kimse bilinmeyen bir yönüyle tanınmak" anlamındaki afişe olmak birleşik fiillerinde geçen bir söz. Açıklanmış.

AYTÜN

Ay ve gece.

AYTAN

Ay aydınlığı.

ANBAK

Yeşil kabuklu taze ceviz.

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

AJBUN

Gübre.

APRAK

Şaşı. Eğri. Güvercin.

ATARİ

Bilgisayarlarda basit programlarla düzenlenmiş bir oyun türü.

ALAMA

El ile tutulup atılabilecek büyüklükteki taş parçası: Dünkü kavgada bir alama da bana geldi. Sert ağaçtan yapılan, üzeri oyma işlemeli ve gece gezerken taşınan sopa. Ele alınıp atılacak büyüklükte, yuvarlak taş. Yumruk büyüklüğünde taş.

AKKAP

Yazı kâğıdı. Beyaz tabak.

AJALA

Acele, çabukluk, tezlik.

AGLIK

Odun yığılan yer, odunluk.

AYYUK

Göğün en yüksek yeri. Göğün kuzey yarım küresinde bulunan bir takımyıldızın en parlak yıldızı.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

AYVER

"Çevrene ışık saç, yararlı ol" anlamında kullanılan bir isim".

ANTEŞ

Tel.

ABDAŞ

Kaba, çirkin. Kaba hareketli.

AĞILA

Gece, kırda yatırılan koyun sürüsünü korumak için yapılan çitle çevrili yer, açık ağıl. Daldırma suretile dikilen bağ çubuğu.

AKAJU

Maun. Maun renginde olan. Maundan yapılmış.

AVLAN

Avcı: Babam uçarcı avlanlardandır.