A ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 4 harfli toplam 814 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AĞLI

Ağı bulunan. Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ALUV

Üzüntü ile karışık şaşkınlık, korku bildirir ünlem.

AVCU

İyi av avlıyan hayvan. Avcı.

AVOÇ

Avuç.

ARFA

Arife günü.

AŞAT

Fazla.

AMAK

Tepenin en sivri yeri: Şu dağın amakına kadar çıktım. Almak. Karşı, ön taraf, gözönü, her taraftan görülebilen yer, meydan, açıklık. Atmak. Eğmek.

AHPA

Mutfakta kullanılan büyük kıyma bıçağı.

ARAP

Fotoğrafın negatifi. Koyu esmer. Fellah. Orta Doğu ile Kuzey Afrika'nın büyük bir bölümünde yaşayan halk ve bu halkın soyundan olan kimse.

AŞKI

Oklava.

ATIZ

İki dere arasındaki su geçecek set.

ATIL

Tembel. Etkisiz, işe yaramaz. Süreduran. İşsiz, aylak.

ALET

Bir el işini veya mekanik bir işi gerçekleştirmek için özel olarak yapılmış nesne. Bir sanatı yapmaya, uygulamaya yarayanf özel araç. Maşa. Bir makineyi oluşturan ve işlemesine yardım eden parçalardan her biri.

AKSE

Hastalık nöbeti, kriz.

ARHA

Arka. Koruyucu. Yük. Sırt; sırtta taşınabilecek şekilde hazırlanmış ot, odun yükü. Eski türkçe arka: arka, sırt; destek; kayırıcı. bk. ayrıca torpel. Arka, geri. Arka taraf, arka cihet. Peş, art sıra. Arka.arhun.

AHIN

Akın.

AVUT

Ölen bir kimsenin iyi hallerini ve ölmesinden duyulan acıları sayıp dökmek üzere söylenen ezgi, ezgi ile mersiye söyliyerek ağlama. Avurt, yüz. Hayvanın art kısmı. Bağırarak ağlama, sesli ağlama. Diyarbakır şehrinde, Çüngüş ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Salıpazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

AYRU

Ayrı.

APBA

Bembeyaz. Tertemiz. Dede, büyükbaba.

ACİL

Hemen yapılması gereken, ivedi, ivedili, evgin, müstacel.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük