A ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 4 harfli toplam 814 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ABEŞ

Abla, kız kardeş. Kula renkte at. Açık pembe. Alnı akıtmalı hayvan. Derisi alacalı hayvan, insan. Dönek, hileci. Çirkin, kötü. Gülünç. Saçma sapan. Aksi, söz dinlemez. İnsana yakın olmıyan, yabanıl.

AMIŞ

Almış. Altmış, karşılığı atmışyedi.

AHIN

Akın.

AHAH

İşte, orada, hemen şurada, bu. Hayret, korku, keder, sevinç, kızgınlık, alay bildiren ünlem. Akak, su yatağı. Suyun akış yönü.

APLA

Abla, büyük kız kardeş. Büyük kız kardeş, abla.

AHOR

Hayvanların barındığı yer, ahır, tavla.

AFİN

Tehlike, alarm: Afin işareti yaptı.

ALUF

Şaşma, korku bildirir ünlem.

APUH

Kadının cinsiyet organı, ferç. Deli.

ADNİ

Cennete gitmeye hak kazanmış, cennetlik kişi.

ADEM

Yokluk.

ANAL

Anüsle ilgili. Anüs yoluyla.

ASAP

Sinir.

ANIT

Önemli bir olayın veya büyük bir kişinin gelecek kuşaklarca tarih boyunca anılması için yapılan, göze çarpacak büyüklükte, sembol niteliğinde yapı, abide. Önemi ve değeri çok olan eser veya kişi.

AKIT

Sidik. Çoğu kaynatmak suretiyle akideleşmiş şeker, pekmez, koyu pekmez. Salça. Taş kemer, kubbemsi taş tavan: Tavanları akıt evler soğuk olur.

AHÇA

Akça, para: Ahça sayış öğretir, elbise giyiş öğretir. Kıymetli, değerli: Senin yıkık ev o kadar ahça mı?. Küçük gümüş para.

ACAB

Acaba.

AVCI

Avı kendine iş edinen kimse. Bir şeyi büyük bir istekle izleyen ve bulup ortaya çıkaran, tanıtan kimse. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir takımyıldız, Cebbar, Orion. Başka hayvanları yakalamakta usta olan (hayvan).

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

APÇA

Amca. Dost, arkadaş.