A ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 3 harfli toplam 142 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AGI

Ağı.

AKT

Nikâh: Ayşeyle Mehmedin aktını, yaptık.

ARS

Gelincik denilen hayvan. Sincap. Kısır kadın. Gelincik (kümes hayvanlarına zarar verir).

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ABE

Seslenmek ve dikkati çekmek için özellikle Rumeli'de kullanılan bir söz. Teklifsiz konuşmada seslenme ve dikkati çekme ünlemi. Abadan yapılmış ceket. Şaşma ve korku ünlemi. Ağabey, abi, büyük kardeş, kayınbirader.

ANE

Korku, şaşma, hayranlık bildirir ünlem. Anne. Hane, ev.

ARR

Şaşma bildirir ünlem.

AFO

Obur.

ARU

Şaşma ünlemi. İyi, güzel:-Nasılsın Ahmet?-Aru Ali. Arı, temiz. Arı.

AKK

Hak.

AHD

Söz. Nikâh - ahd etmek. sözleşmek, anlaşmak; önceden bir söz üzerine yemin etmek. nikahlamak.

ARE

Dingil, mazı bağı. Suyla dönen bir çeşit değirmen. Kağnının mazı adı verilen iskelet kısmının önündeki eğri ağaç. (Güllüce Gümüşhacıköy Amasya).

ART

Arka, geri. Arkada bulunan. Bir şeyin öbür yüzü.

AGO

Baba. Büyük erkek kardeş. Serbest enerji değişimi. Standart serbest enerji değişimi.

AFA

Kabile, devlet. Gönül, iç: Tatlı tatlı konuşmasından afam açıldı.

ALU

Al, alıver: Şu taşı olu. Şaşma, korku bildirir ünlem. Âciz. Aşağı, geri, değersiz. Ahmak, aptal, sersem.

ANG

İki tarla arasındaki sınır, set şeklindeki ayrıntı. Ahmak, sersem, akılsız, dangalak, angıt. Bülbül büyüklüğünde, sarı renkli bir ilkbahar kuşu, çalıkuşu.

AİT

İlgilendiren, ilişkin, ilişik, ilgili.

ABO

Şaşma ve korku ünlemi. Sıkıntı, usanç, bıkkınlık ünlemi. Abla, büyük kız kardeş. Anne. Yenge. Amca. Korku, kuşku, coşku bildiren ünlem.

ACE

servis sayısı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük