A ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 3 harfli toplam 142 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ADI

Serseri, ahmak. Küçük çocuk. İnsan içine girmiyen, yabani. Acı anlatan ünlem. Ağıtı. Kabul edilebilir günlük değer. Kabul edilebilir günlük alım.

AFO

Obur.

AHİ

Cömert. Kardeş. Ahilik ocağından olan kimse.

ADH

Antidiüretik hormon.

ATİ

Gelecek.

AHU

Ceylan. Güzel, ince, zarif (kadın).

ACA

Amca. Abla. Anneanne, nine. Güçlü kuvvetli, başladığı işi başaran. Acaba. Derelerin içinde yetişen basit yapraklı, kırmızı çiçekli, güzel kokulu, iki metre kadar boyu olan bir çalı. Güçlü kuvvetli, başladığı işi bitiren. Büyük. Derelerin içinde yetişen, basit yapraklı, kırmızı çiçekli, güzel kokulu bir çalı.

ABE

Seslenmek ve dikkati çekmek için özellikle Rumeli'de kullanılan bir söz. Teklifsiz konuşmada seslenme ve dikkati çekme ünlemi. Abadan yapılmış ceket. Şaşma ve korku ünlemi. Ağabey, abi, büyük kardeş, kayınbirader.

ABİ

Ağabey. Ağabey, büyük erkek kardeş. Ağabey - abisini.

AKİ

Kardeş.

AZI

Köpek dişlerinden sonra içeriye doğru, alt ve üst çenenin iki yanında beşer tane bulunan ve yiyecekleri öğütmeye yarayan dişlerin ortak adı, azı dişi, öğütücü diş. Öküz arabalarında ön ve arka yastıkları dingile bağlayan ağaç çivi.

ARŞ

İslam inanışına göre göğün en yüksek katı. "Yürü" komutu.

AGE

Ağabey, büyük erkek kardeş.

ARI

Temiz. Günahsız. Zar kanatlılardan, bal ve bal mumu yapan, iğnesiyle sokan böcek (Apis mellifica). Yabancı şeylerden arınmış, katışıksız, saf, halis.

AND

yemin. -içmek: yemin etmek. Yemin, ahit, söz verme.

AĞI

Zehir.

AYI

Memelilerin etobur takımından, beş parmaklı, tabanlarına basarak yürüyen, yurdumuzda boz türü bulunan, iri gövdeli hayvan, kocaoğlan (Ursus arctos). Kaba saba olan insanlar için kullanılan bir seslenme sözü.

AMS

Amilaz.