A ile başlayan 16 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 16 harfli toplam 59 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ALFANAFTİLTİOÜRE

Fare zehri olarak kullanılan, solunum güçlüğü ve akciğer ödemine neden olan bir bileşik, <İ>ANTU. .

ALGILANABİLİRLİK

Algılanabilir olma durumu.

AVRUPALILAŞTIRMA

Avrupalılaştırmak durumu.

ANJİYOTENSİNOJEN

Karaciğerde oluşan, molekül ağırlığı 55000 dalton olan, plazmada alfa-2 globulin yapısında ve renin enzimi tarafından anjiyotensin I'e dönüştürülen, kan basıncını artıran renin-anjiyotensin mekanizmasının bir parçası olan bir protein.

AŞAĞIKIZILCAÖREN

Karabük ili, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ALATURKALAŞTIRMA

Alaturkalaştırmak işi.

ASKERİLEŞTİRİLME

Askerileştirilmek işi.

AÇGÖZLÜLEŞEBİLME

Açgözlüleşebilmek durumu.

AKKORLAŞTIRILMAK

Akkor durumuna getirilmek.

AGAMAGLOBULİNEMİ

Gamaglobulin düzeyinin düşmesi. Kanda antikorların veya immünoglobulinlerin tamamen yokluğu veya çok az bulunması. Özellikle, yeni doğmuş ve süt emmemiş hayvanlar için geçerlidir.

AYDINLATILABİLME

Aydınlatılabilmek işi.

AKORTSUZLAŞTIRMA

Akortsuzlaştırmak işi.

AĞIRLAŞTIRABİLME

Ağırlaştırabilmek işi.

ACAYİPLEŞİVERMEK

Çabucak acayipleşmek.

AİREDALETERİYERİ

İngiltere'den köken alan, büyük Teriyerler sınıfına giren, 1. yüzyılın ortalarında Working Teriyer ile Otter Hound'un birleştirmeleri sonucu geliştirilmiş, tilki sansar gibi av hayvanlarının yakalanmasında kullanılmış, tüy yapısı kalın, burnu siyah, rengi bej rengi tonlarındaki tüyler içerisine dağılmış siyah ve koyu gri, göğsünde siyahlıkla birlikte kızıl ve beyaz lekeler görülebilen, bacakları, göğsü, karın altı, başı ve kulakları bej renkli, akıllı cana yakın ve sadık, günümüzde refakat ve yardım köpeği olarak yetiştirilen, polis ve asker köpeği olma özelliklerini beraberinde taşıyan köpek ırkı.

AKILSALLAŞTIRMAK

Bir şeyi akılsal duruma getirmek.

ARİSTOTELESÇİLİK

Yunan filozoflarından derslerini öğrencileriyle birlikte gezinerek veren Aristoteles'in felsefesi, gezimcilik, Aristoculuk, peripatetizm. Bu felsefeyi benimsemiş olma durumu.

ASETİLTRANSFERAZ

Genellikle asetil koenzim A' dan asetil gruplarının taşınmasını katalizleyen enzim grubundan bir enzim. Genellikle asetil koenzim A'dan asetil gruplarının taşınmasını katalizleyen transferaz grubundan bir enzim.

ANCYLOSTOMATİDAE

Kancalı kurtlar.

AKIŞKANLAŞTIRMAK

Akışkan duruma getirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük