A ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 13 harfli toplam 345 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

ADENOVİRÜSLER

İki iplikli DNA' sı olan virüs grubu; hayvanlarda bazı tümörlere sebep olan, 70-90nm çapında, 252 kapsomerden oluşan ikozahedral bir protein kılıf içinde düz bir DNA çift heliksi kapsayan, birçok serotipleri patojen olan, adenovirüs tip II insan dahil memelilerde solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüsler. Hayvanlarda bazı tümörlere neden olan, boyutları 70-90 nm ve çift zincirli DNA molekülüne sahip virüsler, Adenoviridae. Pek çok canlı türünde, genellikle üst solunum sisteminde, gizli seyirli enfeksiyonlara neden olan, çift iplikli DNA genom yapısına sahip ve yaklaşık 70 nm büyüklükte virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Adenoviridae.

ALDIRILABİLME

Aldırılabilmek işi.

ACIMASIZLAŞMA

Acımasızlaşmak durumu.

AŞAĞIBALCILAR

Bitlis kenti, Bölükyazı bucağına bağlı bir bölge. Siirt şehrinde, Pervari belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ANTİKOAGÜLANT

Kanın pıhtılaşmasını önleyen veya geciktiren madde.

AŞAĞIARICAKLI

Osmaniye ilinde, Bahçe ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AMAÇLAŞTIRMAK

Amaç durumuna getirmek.

ANLAMLANDIRMA

Anlamlandırmak işi.

AKIŞKANLAŞMAK

Akışkan duruma gelmek.

AĞAÇLANDIRMAK

Bir yeri ağaçlı duruma getirmek.

ATIŞTIRIVERME

Atıştırıvermek işi.

ATEŞLENEBİLME

Ateşlenebilmek işi.

ADAMCILLANMAK

Adam gibi görünmek, adamlık taslamak.

AKILSIZCASINA

Akılsızca.

ANTROPOLOJİZM

İnsanı, doğanın en üstün ürünü olarak gören, insanın bütün temel özelliklerini doğal kökenine dayandırarak açıklayan ve insanı yalnızca materyalist ve biyolojik bir açıdan ele alıp doğanın bir parçası olarak değerlendiren felsefi görüş.

AŞILAYABİLMEK

Aşılama imkânı veya olasılığı bulunmak.

AŞAĞIBAYINDIR

Gaziantep ili, Nizip belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AMBALAJLANMAK

Ambalajlı duruma gelmek.

ALMANLAŞTIRMA

Almanlaştırmak işi.