A ile başlayan 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "a" olan, 10 harfli toplam 1083 adet kelime bulunmaktadır. a harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu a harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ASİDOFİLİK

Asidik ortamda gelişen, asidik ortamı seven. Asit boyalarla kolayca boyanan. Asit boyalarla kolayca boyanan, asidofil, oksifilik. En iyi biçimde asitli ortamlarda üreyebilen, asidofil.

AKSESUARCI

Aksesuar satan kimse. Aksesuar kullanmasını seven kimse. Aksesuarı hazırlayan kimse.

ANİSAKİDAE

Nematodların Ascaridida takımında yer alan balıklar için parazit olan ve insanlara da bulaşabilen türleri içine alan bir aile. Anisakis ve Phocanema cinslerini içeren, morfolojik olarak askaritlere benzeyen, son konakları deniz memelileri, ara konakları deniz kabukluları, paratenik konakları balıklar olan, ara konak ve paratenik konakların çiğ veya az pişmiş olarak yenilmesi sonucunda insanlarda iç organ larva göçüne neden olan nematod ailesi.

ASDUTTUMAK

İdam ettirmek, idam ettirtmek.

APPANLAMAK

Geniş adımlarla hızlı hızlı yürümek.

AHBUNLAMAK

Toprağı gübrelemek, gübre dökmek.

ARITLANMAK

Ayıklanmak, temizlenmek.

ARHENOTOKİ

En yaygın olarak Hymenoptera'larda görülen üreme biçimi. Bu üreme biçiminde dişiler diploit kromozomludur ve döllenmiş yumurtalardan çıkarlar. Oysa erkekler haploit kromozomludur ve partenogenetik olarak oluşurlar.

ALKIŞLATIŞ

Alkışlatma işi.

ATGALDURAN

At kaldıran, lakap.

ABDÜLFERİT

Tek, eşsiz olan Tanrı'nın kulu.

ASİSTANLIK

Asistan, araştırma görevlisi olma durumu. Asistanın görevi.

ANLAŞILMAZ

Anlaşılması güç olan, bir anlam verilemeyen, karışık, muğlak, tuhaf.

AŞAĞIGÖĞLÜ

Şanlıurfa şehri, Halfeti belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AZELLEŞMEK

Azel durumuna gelmek.

AMBARCILAR

Kastamonu ilinde, Bozkurt belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

APLİKASYON

Uygulama. Bir kumaş üzerine başka bir kumaş parçası veya bir dantel dikilerek yapılmış olan süs. Eldeki haritaya göre arazi üzerinde bir parseli kazıklarla belirtme.

AKÇAKERTİL

Balıkesir şehri, Kepsut ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AYRANPINAR

Erzincan şehrinde, Kemah ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Tokat ilinde, Turhal ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AVŞARALANI

Yozgat ilinde, Çayıralan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.