Sonu AŞ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "" olan, toplam 742 adet kelime bulunmaktadır. Sonu aş ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında aş olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde aş olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

YUKARIDEMİRTAŞ, YUKARIPAMUKTAŞ, YUKARIYANIKTAŞ

13 harfli kelimeler

KAHRAMANMARAŞ, AŞAĞIDEMİRTAŞ, YUKARIKARABAŞ, YUKARIKARATAŞ

12 harfli kelimeler

AŞAĞIKARATAŞ, ESKİALTINTAŞ, YENİYÜRÜKKAŞ

11 harfli kelimeler

HEYKELTIRAŞ, LACİVERTTAŞ, ÇEMBERLİTAŞ, ÇEPNİBEKTAŞ, DEĞİRMENTAŞ, YEDDİGARDAŞ, YUKARIAKTAŞ, YUKARIDUDAŞ, YUMRUCAKTAŞ, ZİNCİRLİTAŞ

10 harfli kelimeler

ELMASTIRAŞ, HACIBEKTAŞ, KALEMTIRAŞ, ACARMANTAŞ, ARDIÇLITAŞ, AŞAĞIAKTAŞ, AŞAĞIDUDAŞ, BALABANTAŞ, BÜYÜKKORAŞ, DAMARLITAŞ, DEĞİRMİTAŞ, ESKİMANTAŞ, KAYAĞANTAŞ, KIRMIZITAŞ, KÜÇÜKKORAŞ, LEBLEBİTAŞ, SÜMMAHİDAŞ, TALAŞMALAŞ, TARKITALAŞ, TIMARAKTAŞ, VAKIFAKTAŞ, YEDİGARDAŞ, YEDİKARDAŞ, ZİNGİREBAŞ

9 harfli kelimeler

MESLEKTAŞ, MİLLETTAŞ, TOKMAKBAŞ, TOPLUMDAŞ, ALAHAŞHAŞ, ARIKLITAŞ, ARSLANTAŞ, BAŞDANBAŞ, BAŞTANBAŞ, BAŞYOLDAŞ, BATMANTAŞ, BEŞGARDAŞ, BEŞKARDAŞ, ÇEVRİMTAŞ, DİKİLİTAŞ, ELLEMEDAŞ, GAYRANGAŞ, HOPBİRTAŞ, KABAELDAŞ, KABATIRAŞ, KAKATIRAŞ, KARACAKAŞ, KARAKOÇAŞ, KATIKLIAŞ, KAYGINTAŞ, KAYNARTAŞ, KAYRAKTAŞ, KAYRANBAŞ, KERSENTAŞ, KERTİKBAŞ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALTINBAŞ, ALTINTAŞ, ANLAMDAŞ, BALTABAŞ, BEŞİKTAŞ, BÜYÜKBAŞ, BÜZÜKTAŞ, CANHIRAŞ, DEMİRBAŞ, DOKUZTAŞ, DUYGUDAŞ, GÖNÜLDAŞ, GÖREVDAŞ, HURDAHAŞ, KADEHDAŞ, KANCABAŞ, KARINDAŞ, KIZILBAŞ, KÜÇÜKBAŞ, PÜRTELAŞ, SALLABAŞ, SINIRDAŞ, ŞEKİLDAŞ, VATANDAŞ, YEŞİLBAŞ, ZAMANDAŞ, AĞADADAŞ, ALAĞABAŞ, ALTUNBAŞ, ARKARDAŞ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARKADAŞ, AYAKTAŞ, DELİBAŞ, DENKTAŞ, ELMABAŞ, KABATAŞ, KAFADAŞ, KARABAŞ, KARAKAŞ, KARATAŞ, KARAVAŞ, KENTTAŞ, KIYIDAŞ, KOCABAŞ, OKULDAŞ, OMUZDAŞ, RENKTAŞ, ÜLKÜDAŞ, YURTTAŞ, ADDAMAŞ, AHIRDAŞ, AHIRTAŞ, AKANTAŞ, AKCAĞAŞ, AKÇABAŞ, AKÇATAŞ, AKKUYAŞ, AKTIRAŞ, AKYAVAŞ, ALACAAŞ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ALABAŞ, BAĞDAŞ, BEŞTAŞ, BOYDAŞ, ÇAĞDAŞ, ÇARDAŞ, DEHHAŞ, DİLDAŞ, DİNDAŞ, HAŞHAŞ, IRKTAŞ, İRİBAŞ, KANDAŞ, KOLDAŞ, NAKKAŞ, NEBBAŞ, PAYDAŞ, SIRDAŞ, SOYDAŞ, TAYDAŞ, TOPBAŞ, YAMYAŞ, YANDAŞ, YOLDAŞ, TEKTAŞ, ACIDAŞ, AGADAŞ, AGIDAŞ, AKADAŞ, ALAMAŞ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABRAŞ, AKBAŞ, ALMAŞ, AYYAŞ, ÇAMAŞ, ÇUVAŞ, DADAŞ, DALAŞ, DARAŞ, ERBAŞ, FARAŞ, GEVAŞ, GULAŞ, KUMAŞ, LAVAŞ, OYDAŞ, OYNAŞ, SALAŞ, SAVAŞ, TARAŞ, TELAŞ, TIRAŞ, UĞRAŞ, ÜÇTAŞ, YARAŞ, YAVAŞ, AKTAŞ, ABDAŞ, AKKAŞ, ALCAŞ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADAŞ, APAŞ, ATAŞ, AYAŞ, FLAŞ, MAAŞ, NAAŞ, ULAŞ, ABAŞ, AGAŞ, AKAŞ, ALAŞ, ANAŞ, AŞAŞ, OBAŞ, OŞAŞ, URAŞ, USAŞ, UTAŞ

3 harfli kelimeler

BAŞ, CAŞ, DAŞ, FAŞ, GAŞ, HAŞ, KAŞ, LAŞ, MAŞ, NAŞ, PAŞ, SAŞ, ŞAŞ, TAŞ, VAŞ, YAŞ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Yemek. Bulgur pilâvı. Pirinç pilâvı. Bulgurdan yapılan sulu pilâv. Çorba. Nişasta, şeker ve su ile yapılan bir çeşit tatlı. Tarhana. Buğday unundan yapılan erişte: Bugün bizde misafir vardı ona aş kestim. Fırınlanmış mısır kırıklarından yapılan bir çeşit yemek. Zeytin tanesinin mengenede sıkıldıktan sonra kalan posası. Aşı: Dün okullarda aş yapmışlar. Çift sürerken öküzlere sesleniş şekli. Aç: Garnın aş mı ôlum?. Aş, yemek. Eski türkçe aş: Yemek. "Tarhana aşi. Ağaç (bk. âç). Ağaç. Aşı. Aç, tok değil. Yemek, çorba, yiyecek şey.

HEYKELTIRAŞ

Heykelci.

ÇEPNİBEKTAŞ

Manisa şehrinde, Turgutlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIDEMİRTAŞ

Elâzığ şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YUKARIKARABAŞ

Şanlıurfa kenti, Birecik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YUKARIYANIKTAŞ

Van ili, Çaldıran belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARIPAMUKTAŞ

Ağrı şehrinde, Cumaçay bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

LACİVERTTAŞ

İçinde düzgün bir biçimde dağılmış kükürt bulunan sodyumla alüminyum silikatın oluşturduğu değerli, lacivert renkli taş.

ÇEMBERLİTAŞ

Adıyaman ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Tunceli şehri, Ovacık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AŞAĞIKARATAŞ

Şanlıurfa ili, Ceylânpınar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YENİYÜRÜKKAŞ

İçel şehri, Aydıncık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIDEMİRTAŞ

Elâzığ kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ESKİALTINTAŞ

Gaziantep şehri, Araban ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YUKARIKARATAŞ

Şanlıurfa şehrinde, Ceylânpınar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KAHRAMANMARAŞ

Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

DEĞİRMENTAŞ

Kayseri şehri, Sarız ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas kenti, Koyulhisar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında AŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABİDELEŞTİRME

Anıtlaştırma.

ABİDELEŞTİRMEK

Anıtlaştırmak.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABECE

Alfabe. Başlangıç.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABİDELEŞMEK

Anıtlaşmak.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABİDELEŞME

Anıtlaşma.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.